Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
aktualizacja

Zamach w Manchesterze. Abedi jednak działał sam

38
Podziel się:

Brytyjscy śledczy zmienili zdanie. Początkowo twierdzili, że zamachowcowi w przygotowaniu ataku mogli pomagać inni terroryści.

Zamach w Manchesterze. Abedi jednak działał sam
(PAP, ABACA)

Salman Abedi przygotował bombę własnoręcznie. Policja od chwili zamachu na koncercie Ariany Grande zatrzymała 16 osób. Teraz przyznaje jednak, że zamachowiec samodzielnie kupił wszystkie materiały niezbędne do skonstruowania ładunku wybuchowego - informuje "Guardian".

Nasze dochodzenie pokazuje, że Abedi działał sam. Większość elementów do bomby kupił w ciągu czterech dni od momentu wylądowania w Wielkiej Brytanii do chwili tragedii w Manchesterze - powiedział Russ Jackson, szef wydziału przeciwdziałania terroryzmowi w północno-zachodniej części kraju.

Nie można całkowicie wykluczyć, że należał do siatki. Policjanci są jednak przekonani, że sama operacja zbudowania i odpalenia bomby obciąża tylko 22-latka. Rodzina Salmana Abediego, która mieszka w Libii, została aresztowana przez tamtejsze władze. Pod kluczem są jego ojciec i brat Hashem.

Szczegółowo odtworzyli działania zamachowca przed atakiem. Policjanci zbadali między innymi ponad 300 cyfrowych urządzeń, które mogły pomóc w ustalaniu przebiegu wydarzeń.

Sprawdziliśmy jego ruchy w nagraniach z kamer monitoringu. Przejrzeliśmy również telefony ludzi, z którymi się spotykał - dodał Russ Jackson.

Kluczowa jest niebieska walizka. Policja ujawniła zdjęcie Abediego z monitoringu miejskiego, na którym widać go z walizką w popularnym z powodu dużego nagromadzenia południowoazjatyckich restauracji miejscu Manchesteru - okolicach Wilmslow Road. Śledczy proszą o kontakt wszystkich ludzi, którzy mogli go tam widzieć.

W zamachu zginęły 22 osoby, w tym dwoje Polaków. Rannych zostało ponad sto osób. Bomba, którą Abedi odpalił tuż po koncercie Ariany Grande, była wypełniona śrubami i nakrętkami, by spowodowała jak najtragiczniejsze skutki.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(38)
Kibic
5 lata temu
Prosty temat. S kończyć z terroryzmem. Wprowadzic takie prawo. Za każdego zabitego i rannego w zamachu zabić kogoś z rodziny i znajomych zamachów ca.
polak
5 lata temu
Każdy rząd, który sprowadza na swoich obywateli zagrożenie życia lub choćby brak poczucia bezpiecznego życia, powinien być skazany za zdradę państwa i niezwłocznie rozstrzelany.
he he i co j...
5 lata temu
jak sam jak jeździł do swoich .
Beton
5 lata temu
Teraz jego kolegów zwolnią i każdy z nich też będzie mógł działać sam.
trym
5 lata temu
KAŻDA religia to zło. Historia świata pełna jest wojen religijnych, zbrodni w imię religii i hipokryzji religijnych przywódców. Tak naprawdę jest to tylko forma sprawowania kontroli.
stupidEnglish
5 lata temu
Powinni wprowadzić rejestr kupujących materiały które mogą posłużyć do wykonania materiałów wybuchowych - kupujesz spisują twoje dane. Tak jak z telefonami na kartę rejestracja nr w tym przypadku od razu przy zakupie i codzienna aktualizacja w systemach sporządzonych dla firm handlujących takimi materiałami.
SZALONY
5 lata temu
Zrobienie bomby to bułka z masłem . Nie rozumiem twojego zdziwienia ?! , przecież wystarczy iść do sklepu kupić 10 klio petard wysypać z nich czarny proch i już masz przynajmniej kilogram materiału wybuchowego . Mając już materiał wybuchowy wystarczy iść do sklepu gzie można kupić parę kilo śrubek i bomba gotowa . A zapalni to zwykła płaska bateria małe zwarcie i BUM!.
Pawel
5 lata temu
Lewacka poprawność ich zniszczy. Plują im w twarz a oni twierdzą, że to deszcz. A mówili, że to Polak mądry po szkodzie - to chyba już dotyczy zachodniej Europy.
jijo
5 lata temu
"...działał sam" ahhhhaaahhhaaaa
qqrq
5 lata temu
paranoja, jeszcze trochę i stwierdzą, że to był zakompleksiony katolik z ortodoksyjnej rodziny żydowskiej i nie miał nic wspólnego z biednymi islamistami !!!!!!!!!
z
5 lata temu
Nie miał dziewczyny i mu sie pomieszało wtedy to najlepiej ideologie wymyślać. Jeśli był skrytym gejem to przecież w UK czuł by sie dobrze i wyraznie jegi religia ma coś chorego skoro dyskryminuje ludzi o onnym poziomie hormonów.
analityk
5 lata temu
mieszkalem na Cowesby street niedaleko Wilmslow Road. Tam sa same budy z kebabami:)
BB
5 lata temu
A dowiedzieli się już, że był muzułmaninem zabijającym w imię allaha czy nadal tego nie wiadomo?
ech
5 lata temu
"jednak działał sam... " taaaa i był psychiczny a nie radykalizowany.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić