aktualizacja 

Zamach w Manchesterze. Abedi jednak działał sam

46

Brytyjscy śledczy zmienili zdanie. Początkowo twierdzili, że zamachowcowi w przygotowaniu ataku mogli pomagać inni terroryści.

Zamach w Manchesterze. Abedi jednak działał sam
(PAP, ABACA)

Salman Abedi przygotował bombę własnoręcznie. Policja od chwili zamachu na koncercie Ariany Grande zatrzymała 16 osób. Teraz przyznaje jednak, że zamachowiec samodzielnie kupił wszystkie materiały niezbędne do skonstruowania ładunku wybuchowego - informuje "Guardian".

Nasze dochodzenie pokazuje, że Abedi działał sam. Większość elementów do bomby kupił w ciągu czterech dni od momentu wylądowania w Wielkiej Brytanii do chwili tragedii w Manchesterze - powiedział Russ Jackson, szef wydziału przeciwdziałania terroryzmowi w północno-zachodniej części kraju.

Nie można całkowicie wykluczyć, że należał do siatki. Policjanci są jednak przekonani, że sama operacja zbudowania i odpalenia bomby obciąża tylko 22-latka. Rodzina Salmana Abediego, która mieszka w Libii, została aresztowana przez tamtejsze władze. Pod kluczem są jego ojciec i brat Hashem.

Szczegółowo odtworzyli działania zamachowca przed atakiem. Policjanci zbadali między innymi ponad 300 cyfrowych urządzeń, które mogły pomóc w ustalaniu przebiegu wydarzeń.

Sprawdziliśmy jego ruchy w nagraniach z kamer monitoringu. Przejrzeliśmy również telefony ludzi, z którymi się spotykał - dodał Russ Jackson.

Kluczowa jest niebieska walizka. Policja ujawniła zdjęcie Abediego z monitoringu miejskiego, na którym widać go z walizką w popularnym z powodu dużego nagromadzenia południowoazjatyckich restauracji miejscu Manchesteru - okolicach Wilmslow Road. Śledczy proszą o kontakt wszystkich ludzi, którzy mogli go tam widzieć.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

W zamachu zginęły 22 osoby, w tym dwoje Polaków. Rannych zostało ponad sto osób. Bomba, którą Abedi odpalił tuż po koncercie Ariany Grande, była wypełniona śrubami i nakrętkami, by spowodowała jak najtragiczniejsze skutki.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić