aktualizacja 

Zapłacą uchodźcom za opuszczenie kraju

35

Norwegowie obiecują "bonus" tym, którzy zaniechają ubiegania się o azyl.

Zapłacą uchodźcom za opuszczenie kraju
(PAP, Maja Hitij)

Rząd w Oslo znalazł nowy sposób na radzenie sobie z uchodźcami. Każdy przybysz, który zechce dobrowolnie opuścić kraj, zostanie "nagrodzony kwotą" ok. 10 tys. norweskich koron, czyli nieco ponad 4700 zł. Jak informuje "Independent", władze przyznają wprost, że jest to dla nich tańsza alternatywa. Utrzymywanie uchodźców podczas ich pobytu w ośrodkach imigracyjnych stanowi o wiele większe obciążenie dla krajowego budżetu.

Rząd w Oslo ogłosił ofertę 25 kwietnia. Według doniesień norweskich mediów ma ona obowiązywać przez kolejne sześć tygodni. Dotyczy jedynie osób, które przybyły do Norwegii przed 1 kwietnia, a pieniądze zostaną przyznane wyłącznie pierwszym 500 aplikującym. Minister Sylvi Listhaug przyznała, że ma nadzieję, że kwota 10 tysięcy koron skłoni uchodźców do powrotu do ojczyzny.

Norweskie władze już wcześniej oferowały uchodźcom pieniądze. Minister Listhaug uważa, że to szczególnie korzystna oferta dla osób mających małe szanse na uzyskanie azylu w Norwegii. W ubiegłym roku złożono ok. 31 tys. wniosków, z czego niemal 8 tys. odrzucono.

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store

Zobacz także:
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić