Zarobki polskich dziennikarzy. Pławią się w luksusie?

7

W powszechnej opinii żurnaliści należą do tych grup zawodowych, które są dobrze opłacane. Teraz światło dzienne ujrzał raport o ich zarobkach w Polsce. Wszystkie kwoty to zarobki brutto.

Zarobki polskich dziennikarzy. Pławią się w luksusie?
(Wikimedia Commons CC BY-SA, Wittylama)

Średnia płaca dziennikarza to 3,5 tys. złotych. Najniższe pobory, jakie podali ankietowani w badaniu firmy Sedlak&Sedlak, to niespełna 1955 zł. Grupa zarabiających na tym poziomie dziennikarzy liczy 10 procent.

Najwyższa miesięczna kwota to 7,5 tys. złotych. Podało ją (lub nawet wyższą) - podobnie jak tę najniższą - 10 procent grupy kontrolnej. Liczyła ona 406 dziennikarzy z Polski. Kobiet było 188, mężczyzn - 218 - donosi serwis press.pl. Wszyscy byli zatrudnieni na podstawie umowy o pracę.

Pensja rożni się w zależności od wielkości redakcji. Choć nie zawsze w tych największych zarabia się najwięcej. W firmach do 50 osób - średnio 3387 zł, w tych, które zatrudniają od 40 do 249 osób - 4147 zł, a w największych - 4 tys. zł.

Nie tylko gołe wynagrodzenie co miesiąc. Ankietowani wymieniali również bonusy, na jakie mogą liczyć w firmie. Najwięcej, bo 44 procent, ma do dyspozycji służbowy telefon komórkowy. Laptop przysługuje 30 procentom, a zdalnie pracować może 24 procent dziennikarzy biorących udział w badaniu. Pojawiły się jeszcze: prywatna opieka medyczna (17 procent) i karnety na zajęcia sportowo-rekreacyjne - 14 procent.

Najwięcej zarabiają dziennikarze w Warszawie. Średnia dla stolicy wynosi 5267 zł. Tylko trochę mniej wpływa na konta żurnalistów w Łodzi - 5151 zł. Trzecie miejsce podium zajął Gdańsk, ale tu różnica jest już bardzo widoczna (3638 zł). Dalej w kolejności: Katowice (3536 zł), Kraków (3527 zł), Poznań (3258 zł) i Toruń (3136 zł). Przekrojowe badanie płac dziennikarzy podsumowało dane zbierane od 5 lat.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić