REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Cytaty dnia
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 3 godziny temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Dagmara Smykla19.04.19 (07:40)

Zbudowali dom na środku morza. Parze grozi kara śmierci

Chad Elwartowski i jego partnerka ukrywają się przed tajskimi władzami. Za zarzucane im czyny grozi w tym kraju wieloletnie więzienie, a nawet kara śmierci.
EPA/ROYAL THAI NAVY / PAP

Kiedy żołnierze znaleźli platformę, w środku nikogo już nie było. Supranee "Nadia" Thepdet i Chad Elwartowski spędzili kilka tygodni w "morskim domku". Zbudowano go w marcu na platformie znajdującej się około 19 km od wybrzeża Phuket. Na swoje szczęście zdążyli uciec, zanim instalacja została zauważona przez tajskie władze.

REKLAMA

Marynarka wojenna twierdzi, że naruszyli terytorium Tajlandii. Tajskie służby mają zdecydować, czy wszcząć postępowanie przeciwko Tajce i Amerykaninowi. Żołnierze podkreślają, że para nie otrzymała zgody na budowę platformy. Za naruszenie suwerenności terytorialnej Tajlandii grozi nawet dożywotnie więzienie lub kara śmierci.

Spędzili kilka tygodni na platformie i udokumentowali swoją przygodę. W żaden sposób nie byli zaangażowani w projektowanie, byli tylko najemcami - podkreślają Ocean Builders, grupa do której należy konstrukcja.

Elwartowski twierdzi, że byli na wodach eksterytorialnych. Amerykanin upiera się, że platforma powstała 21 km od tajskiego wybrzeża, a więc poza wodami terytorialnymi Tajlandii - informuje BBC. Na tzw. morzu otwartym każdy ma prawo budować wyspy i instalacje. Para ukrywa się przed tajskimi władzami w "dość bezpiecznym miejscu".

"Tylko tam możemy być naprawdę wolni". Ocean Builders to grupa przedsiębiorców promujących ruch seasteading, czyli budowę domów na wodach międzynarodowych, które nie podlegają prawu żadnego kraju. W ten sposób powstają mikronacje, małe kraje deklarujące niepodległość, ale nieuznawane przez społeczność międzynarodową. Jedną z najbardziej znanych morskich mikronacji jest Sealand, który zamieszkuje 27 osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij