Ziobro prokuratorem generalnym

91

Weszła w życie ustawa łącząca urzędy ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Równocześnie wygasła kadencja byłego już szefa prokuratury - Andrzeja Seremeta.

Ziobro prokuratorem generalnym
(East News, Stanisław Kowalczuk)

Połączenie dwóch urzędów ma być wyrazem zapowiadanej przez PiS "dobrej zmiany". Według ministra Ziobry, decyzja o zmianie na szczycie prokuratury pozwoli na usprawnienie jej pracy, a także na odpolitycznienie tej instytucji.

Odchodzimy od nieudanego modelu wprowadzonego przez PO-PSL w zakresie funkcjonowania prokuratury do rozwiązań, które dużo lepiej i sprawnie zagwarantują realizację zadań państwa w zakresie gwarantowania bezpieczeństwa Polaków - podkreślił Ziobro podczas wspólnej konferencji prasowej z premier Beatą Szydło.

Opozycja alarmuje. Według polityków Platformy Obywatelskiej połączenie funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości może prowadzić do wielu nieprawidłowości. Powodem tego ma być fakt, że polityk partii rządzącej będzie miał wgląd do wszystkich akt spraw toczących się w Polsce - informuje RMF24.

To kolejna zła zmiana, która prowadzi do tego, że po raz wtóry w historii w rękach prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości zostanie skupiona bardzo duża władza z bardzo dużym oddziaływaniem na obywateli - mówił Borys Budka z PO.

Ziobro najpotężniejszą osobą w kraju? Według przedstawicieli PO skupienie wokół jednej osoby tak wielkiej władzy będzie bezpośrednim zagrożeniem dla obywateli. Jako dowód opozycjoniści przywołali prawomocne wyroki, jakie zapadały na korzyść pomawianych w latach 2005-2007 osób.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić