Ziobro szykuje zmiany. Więcej osób trafi do więzienia

105

Minister Ziobro ma nowy pomysł, żeby odstraszyć potencjalnych przestępców. Zamiast kary grzywny będą oni trafiali na tydzień do więzienia.

Ziobro szykuje zmiany. Więcej osób trafi do więzienia
(PAP)

Ministerstwo Sprawiedliwości jest bardzo oszczędne w komentowaniu nowego pomysłu. Pracownicy nie chcą ujawniać szczegółów i odsyłają do lakonicznego komunikatu.

Pan minister Zbigniew Ziobro zaznaczył kierunek zmian, który na obecnym etapie stanowi podstawę do przygotowania projektu nowelizacji kodeksu karnego – możemy przeczytać w oficjalnym przekazie.

Zbigniew Ziobro zapowiadał podobne zmiany już w lutym 2015 roku. To miałoby być działanie prewencyjne, które odstraszy tzw. debiutantów.

Nawet weekendowe kary dla tych jednorazowych przestępców mogłyby ich odstraszyć skutecznie. Kary grzywny to jest tylko pozór kary, to jest robienie oka do przestępców – powiedział Ziobro przed rokiem.

Może tak być, że początkującego przestępcę, osobę jeszcze nie zdemoralizowaną taki tydzień przestraszy - przyznała sędzia Barbara Zawisza ze stowarzyszenia sędziów Iustitia w rozmowie z TVN24.

Borys Budka, poprzednik Ziobry, krytykuje ten pomysł. Jego zdaniem to niepotrzebna komplikacja.

Mogłoby tutaj dojść do zaburzenia pomiędzy karą aresztu, a karą pozbawienia wolności - wskazuje były minister sprawiedliwości.

Problemem może okazać się brak wolnych miejsc w więzieniach. Obecnie wszystkie 86 tysięcy łóżek jest zajęte, a na odsiadkę czeka już kolejnych 70 tysięcy więźniów.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić