Adam Dudkiewicz| 
aktualizacja 

Złamane serce - należy rozumieć to dosłownie

15

Okazuje się, że zawód miłosny lub utrata bliskiej osoby mają silniejszy wpływ na twoje zdrowie, niż dotychczas przypuszczano. Mogą one prowadzić do tzw. zespołu takotsubo - czyli do ostrej niewydolności serca.

Złamane serce - należy rozumieć to dosłownie
(iStock.com)

*Myślano, że serce jest bardziej odporne na stres. *Dotychczas, uważano, że ludzkie serce wraca do stanu sprzed poważnego urazu psychicznego, takiego jak śmierć bliskiej osoby, czy nagłe rozstanie. Jednak teraz naukowcy odkryli, że mięsień nie regeneruje się i przechodzi fazę zmian, której mają długotrwały wpływ na jego pracę - informuje "Huffington Post".

To dlatego osoby cierpiące na zespół takosubo, mają podobną długość życia do tych po zawale serca. Zespół naukowców z Uniwersytetu w Aberdeen prześledził historię chorobową 52 osób cierpiących na tę przypadłość. Dodatkowo, na przestrzeni czterech miesięcy, wykonano szereg badań kardiologicznych, które miały pomóc w ustaleniu stanu mięśnia sercowego.

Myśleliśmy, że ludzie cierpiący na takotsubo wrócą do zdrowia bez medycznej ingerencji - mówi dr Dana Dawson z Uniwersytetu w Aberdeen.

*Analizy wykazały, że przeżyty stres wpłynął na ruch pompujący serca. * Proces zmian mięśnia doprowadził do obniżenia jego możliwości "skrętnych". Części serca ulegały bliznowaceniu na skutek długotrwałych zmian, co miało drastyczny wpływmna jego elastyczność. Statystyki pokazują, że od 3 do 17 proc. osób ze zdiagnozowanym zespołem takotsubo, umiera w przeciągu 5 lat od wykrycia przypadłości. Badanie zostało przeprowadzone przez British Heart Foundation i zostało opublikowane na łamach "Journal of the American Society of Echocardiography".

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić