Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
aktualizacja

"Źle zbudowane" powinny się schować? Prawdziwe poglądy Polaków i Polek

20
Podziel się:

„Nagość kobiety brzydkiej jest bezwzględnie grzechem” – stwierdziła w 1929 roku aktorka Rena Hryniewiczówna. Nie była odosobniona w swoich poglądach. Przedwojenna Polska nie wiedziała co to „body positivity”. I nie chciała wiedzieć.

"Źle zbudowane" powinny się schować? Prawdziwe poglądy Polaków i Polek
(Getty Images, Soibelman Syndicate / Visual Studies Workshop)

W 1929 roku warszawski dziennikarz Kazimierz Brzeski zorganizował prasową ankietę na temat „Czy nagość jest grzechem?”. Wyniki podano w artykułach, ale też w formie niewielkiej książeczki wydrukowanej przez Wydawnictwo „Świt”.

„Z ankiety tej wynika, że zwolennicy nagości stanowią obóz bez porównania liczniejszy od jej przeciwników” – stwierdzono w podsumowaniu. Sam ten wniosek nie powinien dziwić (a pytającym „dlaczego?” polecam moją książkę o przedwojennej polskiej rewolucji seksualnej pt. "Epoka hipokryzji"). Zaskakuje natomiast stopień, do jakiego postępowe poglądy i obyczajowe wyzwolenie przenikały się z opiniami… co najmniej wstecznymi.

W przedwojennej Polsce rozpowszechniał się – jak twierdziło wielu – swoisty „kult nagości” czy też „golizny”. Przede wszystkim jednak: kult piękna. Taki, który nie akceptował żadnych odstępstw od kanonów.

„Brzydkie i źle zbudowane”

Ilustrację tego stanu rzeczy można odnaleźć w wielu odpowiedziach ankietowych. Zarówno tych udzielanych przez wpływowe, znane persony, jak i przez zwykłych Kowalskich.

Rena Hryniewiczówna została przez wydawców broszury opisana jako „urocza artystka scen warszawskich”. Była też aktorką filmową: w 1928 roku zagrała w ekranizacji "Pana TadeuszaTadeusza", a wcześniej w "Truciźnie bolszewizmu". O nagości ta „urocza artystka” miała proste zdanie. „Nagość kobiety brzydkiej jest bezwzględnie grzechem” – stwierdziła.

Równie dosadnie wypowiadał się Artur Tur. Jego podpisano jako „znanego literata nadscenek warszawskich, autora operetek, piosenek i skeczów”. Był kierownikiem literackim teatrów Sfinks i Eldarado, współpracował z głośnymi kabaretami, takimi jak Qui pro Quo czy Morskie Oko. A do tego… nie akceptował nieurodziwych pań.

Czy nagość jest grzechem? „Bezwzględnie tak, jeżeli chodzi o kobiety brzydkie i źle zbudowane” – stwierdził.

„[Tylko] nagość o ładnych kształtach jest estetyczna”

Józef Winiaszkiewicz, śpiewak operetkowy, aktor, a w 1928 roku reżyser i kierownik artystyczny teatru „Czerwony As”, odpowiedział niby wymijająco, ale w podobnym guście: „Odpowiedź na ankietę uzależniam od formy i wieku”. Podobnie odpisał anonimowy „A.K. z Wilna”. „Czy nagość jest grzechem? To zależy od okrytego szatą nagości obiektu” – skomentował.

Nawet bardziej bezwzględne w swych sądach okazywały się kobiety. Rena Hryniewiczówna w żadnym razie nie była wyjątkiem. Niejaka Janina Święcicka z Inowrocławia w ankiecie udzieliła jeszcze bardziej zdecydowanej odpowiedzi. Wskazywała nawet nie na grzech, ale wprost… grzech śmiertelny.

Nagość o ładnych kształtach jest estetyczna. Natomiast jest śmiertelnym grzechem noszenie nawet krótkiej sukienki, gdy właścicielka nóg ma je krzywe.

Kamil Janicki – historyk i pisarz. Autor książek takich jak "Damy polskiego imperium", "Epoka hipokryzji", "Epoka milczenia" czy "Damy złotego wieku". A od niedawna także redaktor naczelny Wielkiej Historii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WielkaHISTORIA.pl
KOMENTARZE
(20)
A
3 lata temu
A czy ktos jest winny źe naturai rodzice tak obdarzyli go .ja pięknością lub brzydotą
Kryslc
3 lata temu
Dodałbym że tylko publiczna nagość jest słaba. Jeżeli ktoś lubi jak wygląda nago i w domu nikomu to nie przeszkadza to ok.
xxx
3 lata temu
te ich ankiety to skad sa niby? na podstawie czego robione? bzdura
Pol
3 lata temu
Dobrze gada dac jej wodki :D
Takmam
3 lata temu
Nagość absolutnie nie jest grzechem, ale z brzydotą nie powinno się obnosić, bo to wątpliwe estetycznie, chociaż to kwestia poglądów i spojrzenia.
OnKG
3 lata temu
Pojawia się pytanie czym jest piękno, trudno to zdefiniować. Jednak moim zdaniem jesteśmy tylko zwierzętami co byśmy nie mówili kieruje nami instynkt przedłużenia gatunku. To daję nam możliwość choć cząstkowej definicji piękna, podświadomie szukamy takich osobników bo wysportowana sylwetka, brak defektów kojarzy nam się ze zdrowiem a tym samym dobrymi genami dla naszego potomstwa. Rozumiem też że są różne fetysze jedni np. lubią wyłącznie bardzo otyłe panie, ale to ten procent ewolucyjny natura próbuje różnych rozwiązań w nadziei ze powstanie coś lepszego od obecnej wersji. Jak wiemy procesy te trwają miliony lat ale już teraz mamy np. wyższe osoby niż nawet 200 lat temu.
masha
3 lata temu
Brzydcy są geje w łóżku.
Gerqw
3 lata temu
Oczywiście że nagość szpetnych nie jest estetyczna. To stara jak świat prawda, którą zaczęto podważać dopiero w ostatnich latach na falach szaleństwa poprawności politycznej. Jedni ludzie są ładni, inni brzydcy, trudno, tak już jest. Tak samo piersiasty facet z wielkim brzuchem w samych slipkach też kłuje w oczy, podczas gdy atletycznie zbudowany sportowiec w slipkach już nie. Ludzie nie są równi, i tyle. Całe to "body positivity" to jakiś absurd. Pierwotnie "body positivity" oznaczało akceptację dla ciała osób po amputacji czy po wypadku. A nie zabawę w "nowe szaty cesarza" i przytakiwanie zapuszczonym grubym babom i dziadom że są piękni.
kone ser
3 lata temu
U kobiety wcale nie są najważniejsze nogi - tylko to serce, które bije między nimi.
HANS
3 lata temu
Tak to jest, gruba kobieta - to panie mówią: "więcej ciałka do kochania". A jak gruby jest facet to: "nie dba o siebie". Prawda jest taka, że ludzi ciągnie do piękna, a odpycha brzydota. Jest to uwarunkowanie biologicznie, tak zabezpieczyła się natura, by nie rozmnażać się. Przykładowo najbardziej symetryczne ciała są najatrakcyjniejsze, bo są oznaką zdrowia i dobrych genów, i to jest obserwowane w królestwie zwierząt od ludzi, po jaszczurki.
iga
3 lata temu
Jak widać 100 lat temu ludzie nie przejmowali się "tolerancją". Mówili prosto z mostu i byli w tym prawdziwi. Teraz nie możesz powiedzieć na głos o czym myślisz, bo np. taka Ikea od razu cię zwolni.
ja
3 lata temu
co racja to racja
TakTylko
3 lata temu
Po części trzeba się z tym zgodzić, bo jednak lepiej być szczupłym. Natomiast czasem niektórzy poprostu mają problemy genetyczne, a to się już powinno leczyć. Wiem że jest ciężko, trzymać się diety, natomiast nie niemożliwe.
obserwator
3 lata temu
Tu nie powinno się podpierać grzechem tylko zmyslem estetyki.Kążdy wygląd ma wady i zalety.Zalety należy eksponować a wady ukrywac.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić