Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
aktualizacja

Znaleźli niebezpieczną dla ludzi bakterię w Odrze

12
Podziel się:

Naukowcy z Uniwersytetu Szczecińskiego zauważyli w wodach Odry ślady chlamydii środowiskowej. Bakteria ta w Polsce do tej pory nie była spotykana. Jest groźna zarówno dla ludzi, jak i zwierząt.

Znaleźli niebezpieczną dla ludzi bakterię w Odrze
(Domena publiczna)

Jest to jedyny taki przypadek w Polsce. Chlamydia środowiskowa spotykana była do tej pory jedynie w kilku krajach europejskich, takich jak Austria, Francja, Hiszpania czy Niemcy. Odkrycia dokonał zespół zajmujący się tymi bakteriami od lat 80. Wykryto je w polskiej rzece dzięki zastosowaniu biologii molekularnej - informuje "Polskie Radio".

Chlamydia środowiskowa może powodować m.in. schorzenia układu oddechowego. Jest niebezpieczna dla ludzi i zwierząt. Naukowcy z US uważają, że problem jest poważny. Bakterie występują według nich m.in. w wodzie i w odchodach ptaków, ale mogą też znajdować się w organizmach ssaków. Wykrycie ich w Odrze to informacja, że mamy nowy potencjalny czynnik zakaźny w Polsce. Zespół z US chce uruchomić proces diagnostyczny dajacy szansę na zlokalizowanie i zlikwidowanie źródła, które może być przyczyną wielu chorób.

Autor: Bartosz Nowak

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(12)
asdsadd
6 lat temu
Jakieś Niemki kapały się w Odrze i skaziły rzekę.
Antynaziol
6 lat temu
A od kiedy Odra to polska rzeka? Płynie przecież przez terytorium 3 krajów. Polacy uwielbiają szukać po całym świecie śladowych ilości polskości, a potem się chwalić, że to czy tamto jest polskie albo ten czy tamten to Polak - czyste nacjonalistyczne wieśniactwo świadczące o ogromnych kompleksach Polaków wobec innych narodów. Dziś na przykład w radiowej Jedynce dowiedziałem się, że oprócz Hermaszewskiego w kosmosie był jeszcze jeden Polak. Słucham z uwagą i dziwię się, a to się okazuje, że to jakiś James Pawelka, który słowa po polsku nie mówi, a jedyne jego wspomnienie o Polsce jest takie, że jego dziadkowie na święta Bożego Narodzenia dzielili się opłatkiem. Uśmiałem się setnie. Polak po byku :-)
hadaczandżej
6 lat temu
To syf z Kalifatu Niemiec . Ochrzcijmy w tym na nowo " polskich " zwolenników multi - kulti .
sdfg
6 lat temu
Muzle to przywlekli.
oni
6 lat temu
no i macie swoje multi-kulti
gosc
6 lat temu
Poczytajcie proszę o PBOŚ to dopiero jest świństwo. Ścieki wprowadza się pionowymi rurami (do 12 metrów) wgłąb ziemi wprost do warstwy wodonośnej.
dontbelieveev...
6 lat temu
i zraz beda nam wciskac szczepionke na to, byznes jest byznes, stado baranow latwo przestraszyc
Sławek
6 lat temu
Nikt nie pisze w jakim miejscu te bakterie zlokalizowano a to jest zawsze dlatego żeby ludzi straszyć że cała rzeka to jedno szambo i mają z głowy wędkarzy i tych wszystkich co wolny czas spędzają na wodzie.Piszcie zrozumiale bo może ta Odra to nie Odra a te bakterie to kit.
ara
6 lat temu
Niezależni Eksperci są zgodni - to wina PO
Gabi621
6 lat temu
Odra to ściek !
arek
6 lat temu
Czy to znaczy, że lepiej nie łowic ryb na Odrze ?
e
6 lat temu
to chyba chlamydia sejmowa
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić