o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na

Znaleźli rzeźbę skradzioną 70 lat temu. Pomógł tajemniczy list

0
Podziel się

Policjanci ze Szczecina otrzymali anonimowe pismo bardzo dokładnie wskazujące lokalizację XVIII-wiecznej rzeźby św. Jana Ewangelisty. Na przełomie lat 40-tych i 50-tych ubiegłego wieku została skradziona z ambony kościoła w Tarnowie.

Znaleźli rzeźbę skradzioną 70 lat temu. Pomógł tajemniczy list
(Policja)
bDUjQFJx

Figurka była ukryta pod schodami ruiny dworu w powiecie polickim. Zachowała się w bardzo dobrym stanie, ponieważ wcześniej ktoś ją zakonserwował, pokrywając grubą warstwą żywicy. Znalezisko oryginalnie mierzyło 50 cm. wysokości, ale po wojnie rzeźbie odcięto nogi z podstawą i podobiznę orła będącą atrybutem świętego.

Rzeźba najprawdopodobniej była ozdobą czyjegoś mieszkania. Znajdujące się na niej spowodowane przez korniki ubytki zostały wypełnione, a całość pokryto brązową bejcą. Osoba, która zdecydowała się poinformować policję, nie zdradzając swoich danych, obawiała się odpowiedzialności karnej.

bDUjQFJz

Zabytek trafi do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie. Od niego będzie zależeć, czy zostanie przekazany do renowacji, czy do muzeum. Na stronie policji czytamy, że losy pozostałych rzeźb (Mateusza, Łukasza i Marka) skradzionych z tarnowskiego kościoła pozostają nieznane.

Autor: Paulina Kwiatkowska

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bDUjQFJF

bDUjQFKa
KOMENTARZE
(0)
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić