Znany narkotyk trafi do aptek? Wyniki testów są obiecujące

13

Zespół stresu pourazowego to zaburzenia, na które cierpi coraz więcej osób. Okazuje się, że za jakiś czas najprawdopodobniej będzie można go leczyć za pomocą MDMA, znanego szerzej jako ecstasy.

Znany narkotyk trafi do aptek? Wyniki testów są obiecujące
(Domena publiczna)

Narkotyk kojarzony głównie z wywoływaniem euforii może trafić na listę leków. Wszystko dzięki badaniom prowadzonym przez Multidyscyplinarne Stowarzyszenie Badań Psychodelicznych. Jak podaje serwis Inverse, testy wkroczą niedługo w trzecią fazę, a obecnie uzyskane wyniki są bardzo obiecujące.

Według naukowców MDMA jest bardzo dobrym lekiem na leczenie zespołu stresu pourazowego. Dzięki niemu ludzie stają się bardziej otwarci i łatwiej im zrozumieć to, co przeżyli. MDMA w odpowiedniej ilości i z właściwym dawkowaniem nie gwarantuje odlotu. Działa natomiast na części mózgu odpowiedzialne m.in. za strach, co jest niezwykle przydatne podczas terapii.

Stowarzyszenie ma już za sobą dwie z trzech faz testów. W drugiej brało udział 136 osób - w tym żołnierze, policjanci, strażacy oraz kobiety, które były ofiarami przemocy seksualnej. Trzecia faza rozpocznie się w 2017 roku. Potrwa 4-5 lat i weźmie w niej udział 200-400 osób. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, lek może trafić do aptek w 2021 roku.

Naukowcy przestrzegają jednak przed samodzielnym kupowaniem ecstasy. Jest ona bardzo często zmieszana z innymi narkotykami lub innymi niebezpiecznymi substancjami. Tymczasem w testach laboratoryjnych używa się w 100 proc. czystej MDMA i wszyscy uczestnicy są pod ciągłą opieką lekarzy.

Nie przegap:

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić