aktualizacja 

Zobaczcie atak na bank Państwa Islamskiego. Miliony dolarów w powietrzu

67

Amerykański Departament Obrony opublikował film z nalotu na bank Państwa Islamskiego. Budynek, który znajdował się w Mosulu w wyniku ataku sił NATO spektakularnie eksplodował.

Zobaczcie atak na bank Państwa Islamskiego. Miliony dolarów w powietrzu
(Youtube.com, Department of Defence)

Atak przypuszczono 11 stycznia. Teraz pojawił się materiał wideo. Eksplozja, która miała miejsce w irackim mieście Mosul, będącym pod kontrolą milicji Państwa Islamskiego była tak silna, że fragmenty zniszczonego budynku dosłownie wyleciały w powietrze na kilkadziesiąt metrów. Eksperci z Departamentu Obrony nie potrafią określić, ile dokładnie pieniędzy znajdowało się wówczas w banku terrorystów, jednak szacują, że były to miliony dolarów.

To był owocny atak. Jeden z wielu należących do szeroko zakrojonej akcji wymierzonej w strategiczne obiekty naftowe i finansowe ISIS. Bez pieniędzy terrorystom będzie o wiele trudniej wcielać w swoje szeregi nowych członków - skomentował akcję dla CNN gen. Lloyd Austin ze Sztabu Generalnego amerykańskiej armii.

Akcja wymierzona była w system finansowy ISIS. Terroryści podbijając kolejne tereny Syrii i Iraku przejmują też oficjalne instytucje tamtych krajów przerabiając je na własną modłę. Dzięki opanowaniu terenów bogatymch w ropę naftową i infrastrukturę do jej wydobycia każdego dnia osiągają astronomicznie wysokie zyski. Nielegalne sprzedaż "czarnego złota" to dla nich lukratywny interes, z którego są w stanie sfinansować całą machinę terroru, która działa obecnie na Bliskim Wschodzie.

Terroryści biją nawet własne monety. W jednym z filmów, który wrzucili do sieci, pokazują 21-karatową złotą monetę, której wartość ma odpowiadać 139 USD.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić