Piotr Kalsztyn| 

Żółtaczka atakuje Polskę. Na Śląsku liczba chorych wzrosła stukrotnie

186

Wirusowe zapalenie wątroby typu A zaatakowało głównie mieszkańców województwa śląskiego. Według danych regionalnego Inspektoratu Sanitarnego, zachorowało już ponad 400 osób.

Żółtaczka atakuje Polskę. Na Śląsku liczba chorych wzrosła stukrotnie
(Agencja Gazeta, sergiusz pęczek)

Lekarze ze Śląska i Zagłębia zmagają się z żółtaczką. W całym województwie w tym roku na wirusowe zapalenie wątroby typu A zachorowało 438 osób (dane do 30 listopada). Dla porównania, w całym ubiegłym roku odnotowano jedynie 3 takie przypadki, a rok wcześniej było ich 7. Z danych przedstawionych przez inspektorat wynika, że najgorszy do tej pory był 2012 rok, kiedy na żółtaczkę zachorowało 12 osób.

*Najgorzej sytuacja wygląda w Sosnowcu. *To w tym mieście zanotowano prawie 200 przypadków choroby. Co więcej, 25 proc. chorych pojawiło się u sosnowieckich lekarzy w ostatnich dwóch tygodniach listopada. Niezbyt dobrze sytuacja wygląda również w Dąbrowie Górniczej (45 przypadków), Katowicach (29 pacjentów) oraz w Bytomiu (27 zachorowań). Jak podaje Dziennik Zachodni, nie udało się na razie ustalić przyczyny tegorocznej eskalacji wirusa.

Zobacz także: Zobacz także: Ogromny wzrost zachorowań na WZW typu A

Większość to poważne przypadki. Spośród wszystkich pacjentów, u których wykryto zapalenie wątroby, aż 95 proc. zostało poddanych hospitalizacji. Śląsk jest jednym z głównych ognisk zapalnych żółtaczki, ale choroba atakuje w całej Polsce. We wszystkich województwach odnotowano w tym roku 2644 przypadki WZW A. W analogicznym okresie ubiegłego roku były to jedynie 33 zachorowania.

Jak chronić się przed żółtaczką? WZW A potocznie nazywane jest "chorobą brudnych rąk”. Właśnie dbanie o higienę powinno nas ochronić przed wirusem. Lekarze przede wszystkim zwracają uwagę, aby nie jeść nieumytych owoców oraz uważać na skażoną wodę. Żółtaczką można zarazić się również przez bezpośredni kontakt z zakażonym człowiekiem.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić