Piotr Kalsztyn| 
aktualizacja 

To przez styl życia umieramy na raka. Jedna rzecz odpowiedzialna jest za co czwartą śmierć

65

Większość czynników można powstrzymać. Wystarczy zmienić swoje nawyki.

To przez styl życia umieramy na raka. Jedna rzecz odpowiedzialna jest za co czwartą śmierć
(flickr.com, Maxwell GS)

* Ludzie chorują i umierają na raka z powodu decyzji, jakie sami podejmują.* Zachorowania na nowotwory w 42 proc. przypadków związane są ze stylem życia pacjenta. Aż 45 proc. z nich rak zabije, twierdzi dr Farhad Islami z Amerykańskiego Towarzystwa na rzecz Walki z Rakiem. Posługując się najnowszymi danymi o zapadaniu na raka, wyliczył i zestawił z podziałem na płci główne czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia choroby.

Papierosy, alkohol i otyłość są największymi źródłami ryzyka, ale kobiety i mężczyźni w różnym stopniu im podlegają. Mężczyznom bardziej niż kobietom szkodzi nadmiar czerwonego mięsa, alkoholu i papierosów. Kobiety ryzykują rakiem bardziej od mężczyzn w przypadku otyłości i siedzącego trybu życia - donosi "Daily Mail".

Spośród 1,5 mln zdiagnozowanych w 2014 przypadków raka, 42 proc. miało związek z czynnikami wynikającymi z życiowych wyborów pacjentów. Te same czynniki powiązano z 265 tys. zgonów, czyli 45 proc. wszystkich osób, które w tamtym roku zabił nowotwór.

Najwięcej, czyli 19 proc. zachorowań i 28 proc. zgonów dotyczyło raka wywołanego przez palenie papierosów. Na miejscu drugim znalazła się otyłość, związana z 7,8 proc. zachorowań i 6,5 proc. zgonów. Niechlubne podium zamyka alkohol. Jego nadmiar przyczynił się do 5,6 proc. zdiagnozowanych przypadków raka i 4 proc. śmierci. 4 i 5 miejsce to kolejno promieniowanie UV (4,7 proc. i 1,5 proc.) i brak aktywności fizycznej (2,9 proc. i 2,2 proc.). Dane zawierają także informacje o diecie ubogiej w warzywa i owoce. Unikanie ich powiązano z 1,9 proc. zachorowań i 2,7 proc. zgonów. Infekcja wirusem opryszczki HPV przełożyła się na 1,7 proc. chorych i 1,1 proc. zabitych przez raka.

Zobacz także: Zobacz także: Polskie badaczki chcą leczyć raka za pomocą dżdżownic

*Otyłe kobiety ryzykują bardziej od otyłych mężczyzn. *Nadwaga łączona jest z 60 proc. przypadków raka macicy i 11 proc. raka piersi. Podobnie kobiety unikające wysiłku fizycznego. Brak ćwiczeń w 26,7 proc. ma związek z występowaniem raka macicy, 16,3 proc. raka odbytu i 3,9 proc. raka piersi. Palenie częściej wywołuje raka u mężczyzn (1/3 przypadków), niż u kobiet (1/4 przypadków). Podobnie alkohol, którego wiąże się z 46,3 proc. zachorowań na raka przełyku u mężczyzn i 27,4 proc. u kobiet. W przypadku raka wątroby, panowie też mają gorzej (24,8 proc. przypadków), niż panie (11,9). Nadmierne opalanie jest podobnie szkodliwe - promieniowanie UV wiąże się z 96 proc. wystąpienia czerniaka u mężczyzn i 93,7 proc. u kobiet.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić