Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Piotr Kalsztyn
|
aktualizacja

To przez styl życia umieramy na raka. Jedna rzecz odpowiedzialna jest za co czwartą śmierć

47
Podziel się:

Większość czynników można powstrzymać. Wystarczy zmienić swoje nawyki.

To przez styl życia umieramy na raka. Jedna rzecz odpowiedzialna jest za co czwartą śmierć
(flickr.com, Maxwell GS)

* Ludzie chorują i umierają na raka z powodu decyzji, jakie sami podejmują.* Zachorowania na nowotwory w 42 proc. przypadków związane są ze stylem życia pacjenta. Aż 45 proc. z nich rak zabije, twierdzi dr Farhad Islami z Amerykańskiego Towarzystwa na rzecz Walki z Rakiem. Posługując się najnowszymi danymi o zapadaniu na raka, wyliczył i zestawił z podziałem na płci główne czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia choroby.

Papierosy, alkohol i otyłość są największymi źródłami ryzyka, ale kobiety i mężczyźni w różnym stopniu im podlegają. Mężczyznom bardziej niż kobietom szkodzi nadmiar czerwonego mięsa, alkoholu i papierosów. Kobiety ryzykują rakiem bardziej od mężczyzn w przypadku otyłości i siedzącego trybu życia - donosi "Daily Mail".

Spośród 1,5 mln zdiagnozowanych w 2014 przypadków raka, 42 proc. miało związek z czynnikami wynikającymi z życiowych wyborów pacjentów. Te same czynniki powiązano z 265 tys. zgonów, czyli 45 proc. wszystkich osób, które w tamtym roku zabił nowotwór.

Najwięcej, czyli 19 proc. zachorowań i 28 proc. zgonów dotyczyło raka wywołanego przez palenie papierosów. Na miejscu drugim znalazła się otyłość, związana z 7,8 proc. zachorowań i 6,5 proc. zgonów. Niechlubne podium zamyka alkohol. Jego nadmiar przyczynił się do 5,6 proc. zdiagnozowanych przypadków raka i 4 proc. śmierci. 4 i 5 miejsce to kolejno promieniowanie UV (4,7 proc. i 1,5 proc.) i brak aktywności fizycznej (2,9 proc. i 2,2 proc.). Dane zawierają także informacje o diecie ubogiej w warzywa i owoce. Unikanie ich powiązano z 1,9 proc. zachorowań i 2,7 proc. zgonów. Infekcja wirusem opryszczki HPV przełożyła się na 1,7 proc. chorych i 1,1 proc. zabitych przez raka.

Zobacz także: Zobacz także: Polskie badaczki chcą leczyć raka za pomocą dżdżownic

*Otyłe kobiety ryzykują bardziej od otyłych mężczyzn. *Nadwaga łączona jest z 60 proc. przypadków raka macicy i 11 proc. raka piersi. Podobnie kobiety unikające wysiłku fizycznego. Brak ćwiczeń w 26,7 proc. ma związek z występowaniem raka macicy, 16,3 proc. raka odbytu i 3,9 proc. raka piersi. Palenie częściej wywołuje raka u mężczyzn (1/3 przypadków), niż u kobiet (1/4 przypadków). Podobnie alkohol, którego wiąże się z 46,3 proc. zachorowań na raka przełyku u mężczyzn i 27,4 proc. u kobiet. W przypadku raka wątroby, panowie też mają gorzej (24,8 proc. przypadków), niż panie (11,9). Nadmierne opalanie jest podobnie szkodliwe - promieniowanie UV wiąże się z 96 proc. wystąpienia czerniaka u mężczyzn i 93,7 proc. u kobiet.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(47)
dziadek
2 lata temu
Choroba to jest naturalna selekcja złych genów. Ludzie nie przyjmują do wiadomości, że życie kończy się śmiercią która powoduje rozwój gatunku.Koszty medycyny są nie współmierne do efektów. Kiedyś tylko najzdrowsi żyli długo
Jacek
5 lata temu
Paradoks polega na tym że po rzuceniu palenia, alkoholu i tłustego jedzenia, rak pozostaje bez zmian w statystykach. Wręcz rośnie liczba zdiagnozowanych i dobijanych przez radioaktywne gusła "leczenie raka". Medycyna pieprzy, zwala winę na styl życia pacjenta, bo są do niczego.
Fabian
5 lata temu
Bardzo ciekawe wiele osób tu tak samo jak ja miało dziadków którzy żyli 90 lat a co najmniej 70 lat pili alkohol i palili,wzrost zachorowań spowodowany jest brakiem kontroli nad producentami żywności,nie znam wpływu na organizm wszystkich środków chemicznych przez nich używanych a ciągle powstają nowe sposoby na jej wykorzystywanie w branży spożywczej
Misia
5 lata temu
Chemia nas niszczy!Wszystko ma chemie w sobie: zywnosc,kosmetyki,srodki czystosci itd.Moja mama nie pila nie palila,byla szczupla,nigdy nie miala nalogow i rak trzustki ja zabil 3 miesiace po diagnozie.Wszedzie nas trują!!
PIKPOK
5 lata temu
paranoya MOJ DZIADEK PALIL DO 90-TKI POPULARNE ALE JADL TYLKO SFOJSKE JADLO BEZ CHEMJI I ZYL TYLKO CHEMIA NISZCZY CZLOWIEKA!!!!!!!
??
5 lata temu
To co zrobić z sąsiadeczkami - zadymiaczkami balkonowo-klatkowymi? Kopcą, a smród i dym wali do domu... w lecie, w upały ryglować okna, bo ktoś ma chęć wszystkich innych okadzać?
Zdziwiony
5 lata temu
Dziwne... Ani słowa o wpływie narkotyków ma powstawanie raka.
Ann
5 lata temu
nie paliłem, nie piłem, nie opalałem się, nie jem śmieciowego jedzenia, codziennie chodzę do pracy mam dosyć daleko zachorowałem na raka!!!
Sieduzowie
5 lata temu
Nie prawda ,to jest pranie mozgow!.Ludzie umieraja na raka bo sa mordowani przez pozwalanie sorzedarzy trucizny.To politycy,lekarze i media sa odpowiedzialni za smiercilionow ludzi.Politycy ze pizwalaja istniec firmom jak monsanto,dupont,czy basf,,ze lozwalaja produkowac gmo trucizne i wszelka chemie do opryskow.Tez ze pozwalaja na produkcje chioterapi ktora nie leczy a zabija.Lejarze ze morduja ludzi chemia,ze nie lecza naturalnymi metodami.Media ze reklamuja zatruta zywnosc,ze piora ludziom mozgi ,propaganda systrmu mordowania i antypropaganda naturalej zywnosci i naturalnych sposobow leczenia.Wiec przestancie bo Co czynisz innym spitka ciebie z nawiazka
Ogłupiały
5 lata temu
A wg prof. Lipińskiego i jego instytutu RAK POWSTAJE W WYNIKU MUTACJI GENÓW A PAPIEROSY, OTYŁOŚĆ Itp TO TYLKO KATALIZATORY. TO JAK TO W KOŃCU JEST ??
uyi
5 lata temu
bil gates i jego firma co produkuje szczepionki POwiedział że ziemia jest przeludniona i coś z tym trzeba zrobić i robią szczepią
max
5 lata temu
Noworodki w rodzinach prowadzących zdrowy tryb życia nie palących rodzą się z nowotworami... ciekawe jakie na to znajdą wyjaśnienie...
gosc
5 lata temu
w przeciagu 100lat az 50 tysiecy nowych zwiazkow chemicznych zostalo stwozonych i dopuszczonych do obrotu
taka zagadka
5 lata temu
Jak to jest, że stosując specjalnie dopasowaną do aktywności, bardzo zróżnicowaną dietę, bogatą w jedzonko ze wszystkich kategorii, nadal wychodzą mi niedobory witamin i muszę je suplementować? Przede wszystkim mniej trujcie jedzenie chemią, to i ludzie będą zdrowsi.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić