Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Zrobią baterie ze zgniłych jabłek. Nadchodzi rewolucja

5
Podziel się:

Naukowcy wiedzą jak przetworzyć nieświeże owoce w akumulatory sodowo-jonowe.

Zrobią baterie ze zgniłych jabłek. Nadchodzi rewolucja
(flickr.com)

Nieświeże owoce, które mogą wydawać się bezużyteczne lub nie nadające się do sprzedaży, mają szansę zyskać drugie życie. Według badaczy wystarczy wysuszyć jabłka na wiór, by z pozostałości w postaci węgla stworzyć alternatywę dla baterii litowych.

Baterie z owoców będą wydajniejsze i tańsze. Akumulatory sodowo-jonowe przetrwają bez uszczerbku nawet 1000 cykli ładowania, dzięki czemu będą efektywniejsze od tradycyjnych baterii. Produkcja baterii ekologicznych nie dość, że będzie bardzo tania, to jeszcze nie wymagająca użycia niebezpiecznych materiałów, jak np. kobalt.

Jabłka wkrótce mogą zastąpić dotychczasowe sposoby gromadzenia energii. Profesor Stefano Passerini, przewodniczący grupy badawczej Instytutu Technologii w Karlsruhe, udzielił bardzo entuzjastycznego wywiadu dla magazynu Gizmag. Wierzy, że wkrótce energia przetrzymywana w akumulatorach z jabłek będzie zasilać przedmioty codziennego użytku od laptoptopów i telefonów aż po samochody. Trzymamy kciuki!

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(5)
zeb
7 lat temu
Niemcy potrafią również zrobić mydło z niczego
:)
7 lat temu
:)
gość
7 lat temu
Ciekawe, jak to będzie wyglądało w praktyce. Bo podobny pomysł parę lat temu wprowadziła UE w stosunku do płyt głównych komputerów - norma WEEE II każe używać do produkcji laminatu składników roślinnych (skrobi ziemniaczanej, celulozy). Miało być taniej i biodegradowalniej. A wyszło wprost przeciwnie, bo płyty sprzed WEEE II bez większego problemu można było naprawić (nawet te z połamanym laminatem). Teraz naprawialność spadła poniżej 20%. I jedyni, którzy na tym zyskali, to producenci płyt - Foxconn, Compal i inni...
optymista
7 lat temu
Putin nieświadomie pomógł nie chcąc jabłek :D
on
7 lat temu
Ja, ja! Niemcy potrafia zrobic uzyteczne rzeczy z roznych spraw. My Polacy to wiemy.....
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić