Życie dołuje kobiety dwa razy mocniej. Zbadali, dlaczego tak się dzieje

6

Kobiety są dwa razy bardziej narażone na ciężki stres i niepokój od mężczyzn. Do takiego wniosku doszli naukowcy z uniwersytetu w Cambridge po przebadaniu wyników 48 różnych badań na ten temat. Największe zagrożenie czyha na nas przed 35. rokiem życia.

Życie dołuje kobiety dwa razy mocniej. Zbadali, dlaczego tak się dzieje
(Shutterstock.com)

Kobiety są bardziej narażone na psychiczne wypalenie. Spowodowane jest to koniecznością balansowania między pracą, rodziną i dziećmi. Po analizie danych z najróżniejszych badań wynika, że kobiety i młodzi ludzie częściej narażeni są na duży stres. Według naukowców wynika to ze zmian społecznych.

W przeszłości kobiety częściej zostawały w domu i były odpowiedzialne za rodzinę. Teraz ich obowiązki się nie zmieniły, ale dodatkowo doszło do nich utrzymanie pracy. Ciężar pracy, opieki nad dziećmi i starszymi lub niepełnosprawnymi członkami rodziny spada na kobiety - twierdzi Olivia Remes z Wydziału Zdrowia Publicznego Uniwersytetu w Cambridge.

O podatności na stres decydują także różnice międzypłciowe. Kobiety wszelkie nerwowe sytuacje długo rozpamiętują, noszą je w sobie. Mężczyźni problemy rozwiązują lub starają się je odreagować. Stąd łatwiej ulegają nałogom. Według pani Remes różnice te są na poziomie biologicznym. Zależą od różnic w mózgu i hormonów - informuje "Daily Mail".

Stany lękowe mogą mieć poważny wpływ na nasze zdrowie. Ważne jest więc, by problem zauważyć i na niego reagować. Największe zagrożenie związane ze stresem czeka na nas przed 35. rokiem życia. Mieszkańcy Europy Zachodniej i Ameryki Północnej są bardziej narażeni niż ci z krajów rozwijających się. Również "zwykli" pracownicy powinni bardziej uważać, niż ich szefowie.

Autor: Bartosz Nowak

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić