Krzysztof Narewski| 
aktualizacja 

Żyjesz zdrowo z lęku przed rakiem? Na próżno

13

Nowotwór to w 2/3 to kwestia przypadku. Nie obroni przed nim nawet najbardziej zdrowy styl życia.",

Domyślny opis zdjęcia na stronę główną
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną (123RF.COM)

*66 proc. przypadków nowotworów dowolnego typu to efekt losowego błędu podczas naturalnego procesu replikacji DNA. *Do takich wniosków doszli dr Bert Vogelstein i matematyk Christian Tomasetti z Uniwersytetu Johna Hopkinsa w Baltimore.

Nowotwory będą się pojawiać niezależnie od tego, w jak idealnym środowisku będziemy funkcjonować – powiedział Vogelstein agencji Reutersa

*Raka może dostać dosłownie każdy. *Nawet jeśli pilnuje wagi, prawidłowo odżywia czy uprawia sport. Błędy w kopiowaniu informacji genetycznych podczas tworzenia się nowych komórek po prostu się zdarzają. W całym naszym życiu takich operacji dzieje się nieskończona ilość. Pozostałe źródła nowotworów to wpływ miejsca i stylu życia (skażenie środowiska, otyłość, nałogi etc. - 29 proc.) oraz dziedziczone geny (5 proc.).

Takie myślenie o chorobie to spora zmiana. Tradycyjnie uważa się, że rak to coś związanego przede wszystkim z czynnikami środowiskowymi (wpływ otoczenia, zanieczyszczenie) lub przekazywanym DNA. Pozostałym da się zapobiec zdrowym trybem życia. Vogelstein i Tomasetti uważają, że to złe podejście, ponieważ umniejsza błędne modyfikacje DNA powstałe podczas zwykłej replikacji.

Naukowcy nie mają jednak wątpliwości. Los może grać z nami w kości, ale i tak warto żyć zdrowo, pilnować wagi, a szczególnie regularnie się badać. Wiele rodzajów raka da się bowiem wyleczyć w przypadku odpowiednio wczesnego wykrycia. Wnioski wyciągnięto na bazie wyników sekwencjonowania genów i naukowych opracowań na temat nowotworów. Dane dotyczyły mieszkańców 69 krajów świata.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić