Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MDO
|

200 zł dla seniorów. Wiadomo, kto może liczyć na dodatek

124
Podziel się:

Niektórzy mogą otrzymać dodatek do emerytury w wysokości 200 zł. By uzyskać takie wsparcie, trzeba udowodnić, że aktywnie działało się w OSP, GOPR lub TOPR.

200 zł dla seniorów. Wiadomo, kto może liczyć na dodatek
Zdjęcie poglądowe (Pixabay)

Dodatkowe 200 zł do emerytury nie jest wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), o czym informuje innpoland.pl. Wniosek o takie świadczenie należy złożyć do komendanta powiatowego lub miejskiego Państwowej Straży Pożarnej właściwego dla siedziby odpowiedniej jednostki OSP.

Dodatek do emerytury wypłacany jest do 15. dnia każdego miesiąca. Osoby, które złożą wniosek do końca września, otrzymają pieniądze z wyrównaniem od miesiąca, w którym przyznano im prawo do świadczenia - czyli nawet od stycznia 2022 roku - zaznaczono.

Jak udowodnić udział w działaniach ratowniczych OSP, GOPR lub TOPR? Wspomniany portal zaznacza, że od 1 stycznia 2022 roku dowód stanowić może dokumentacja prowadzona przez Państwową Straż Pożarną. Jeżeli chodzi natomiast o służbę trwającą od 1 stycznia 2012 roku do 31 grudnia 2021 roku, to tutaj dowodem może być dokumentacja PSP lub pisemne oświadczenie trojga świadków.

Dla służby, która odbywała się przed 2012 rokiem, koniecznie jest zdobycie pisemnych oświadczeń trojga świadków. Co najmniej jednym ze świadków powinna być osoba, która w danym okresie pełniła funkcje publiczne lub była zatrudniona w urzędzie obsługującym organ administracji samorządowej. Po sporządzeniu oświadczeń na piśmie powinniśmy udać się do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, który dokumenty zweryfikuje i potwierdzi - spostrzega innpoland.pl.

Kto może dostać 200 zł do emerytury?

By otrzymać 200 zł dodatku do emerytury, należ spełnić takie warunki:

  • osiągnąć wiek emerytalny (mężczyźni 65 lat, kobiety 60 lat),
  • udokumentować bezpośredni udział w przynajmniej jednych działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych w roku przez okres 25 lat w przypadku mężczyzn i 20 lat w przypadku kobiet,
  • złożyć kompletny wniosek o przyznanie świadczenia do właściwego Komendanta Powiatowego/Miejskiego PSP.
Zobacz także: Najnowszy sondaż dla WP. Siemoniak: Kaczyński ma problem
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(124)
Mały
2 miesiące temu
To jest pierwszy rząd co daje ludziom wszystkim a nie zabiera jak PO-PSL
Tea
2 miesiące temu
Wina kaczynskiego
maciek
2 miesiące temu
dali 13i 14 emeryturę a zlikwidowali niektóre bezpłatne leki dla 75 + i już emeryci są pod kreską
Emeryt
2 miesiące temu
Dla mnie najważniejsze jest to, że wyjadanie resztek ze śmietników jest nieopodatkowane. Dzięki temu mogę się najeść do syta zupełnie za darmo. Śmietniki są pełne dobrego jedzenia, czyli Polakom żyje się zbyt dostatnio. Teraz nie narzekam, gorzej będzie zimą lub jak wspólnoty zaczną zamykać śmietniki. Raz mnie zamknęli na noc, ale chociaż wygrzebałem sobie kilka dobrych rzeczy, m.in. kurtkę polarowa i prawie nowe buty. Ja tam nie mogę narzekać.
Bolek W
2 miesiące temu
Za kapitanie też dostanę
Slonzok
2 miesiące temu
Tusk też dostanie za wykończenie Premiera Olszewskiego prawdziwego Polaka i patrioty
Gazdzino
2 miesiące temu
Wałęsie należy się darmowe wejście do każdej agencji towarzyskiej na terenie RP żeby niech opróznił Hej
Bolek W
2 miesiące temu
Za nocną zmianę też dostanę kiedy Tusk liczył głosy żeby Olszewskiego odwołać
Slonzok
2 miesiące temu
Tow Leszek Miller członek KC PZPR też dostanie za walkę z PRL
A-4
2 miesiące temu
Niedługo będą płacić za przynależnośprzynależność do ORMO.
Dera de facto...
2 miesiące temu
Dają na WACIKI???
Lola
2 miesiące temu
Najwięcej dostaną Ci z kopydlowa
senior
2 miesiące temu
Boże chroń Polskę od plagi PIS
e-nt
2 miesiące temu
Przestańcie pisać ile ci seniorzy dostają. Ostatnio moda jest na ciągłe pisanie, że emeryci coś dostają np., że dostaną pieniądze z KPO, bo obniżono podatki. Podatki obniżyli wszystkim, a ten zwrot podatku już dawno powinien być na kontach , teraz są już mniej warte. A wszystko drożeje, leki szczególnie. Poprosimy o dobrowolną eutanazję. Wielu z niej skorzysta i będzie oszczędność dla państwa. Nie trzeba będzie płacić emerytur wcale. A tak na marginesie już są pomysły, żeby płacić waloryzację kwotową czyli zrównywać tych , którzy pracowali niewiele i płacili niewielkie składki z tymi co tyrali 40, 50 lat i skubali ich przez te lata. Już teraz "14" nie wypłaca się pracusiom, a wypłaca się np. tym którzy pracowali kilka lat, wyjechali zagranicę, tam biorą emerytury, a tu jak przyjadą raz na dwa lata mają na drobne wydatki.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić