21 dni za darmo. Seniorzy będą zachwyceni

157

Od 1 stycznia 2023 roku KRUS może kierować na rehabilitację leczniczą te osoby, które są uprawnione do emerytury rolniczej. Komu dokładnie przysługują darmowe wyjazdy? Już wszystko jasne.

21 dni za darmo. Seniorzy będą zachwyceni
Dla kogo darmowe sanatorium? (Getty Images, feliks szewczyk)

Praca w rolnictwie niewątpliwie jest bardzo wymagająca. Zalicza się ją do działań wykonywanych w szczególnie trudnych warunkach. Rolnicy wystawiani są na kontakt z rozmaitymi substancjami, które mogą negatywnie oddziaływać na ich organizm.

Rehabilitacja w sanatorium może przynieść wiele korzyści dla zdrowia i kondycji emerytowanych rolników. Dobrze więc, że od 2023 roku emeryci-rolnicy mogą być kierowani do sanatoriów na turnusy rehabilitacyjne. Wcześniej z dobrodziejstw sanatoriów mogli korzystać jedynie ci spośród rolników, którzy byli jeszcze aktywni zawodowo, a którym taki wyjazd mógł poprawić kondycję na tyle, aby mogli pracować dalej - podkreśla "Super Express".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nawet 8 tys. zł dla małżeństw z długim stażem. Co na to Polacy?

Dane z KRUS wskazują na to, że w 2022 roku z bezpłatnego leczenia w sanatoriach skorzystało 14 tys. rolników. Obecnie znacznie więcej osób jest uprawnionych do takich wyjazdów, co jest niewątpliwie świetną wiadomością dla seniorów.

Dla kogo darmowe sanatorium?

Darmowy wyjazd do sanatorium KRUS gwarantuje rolnikom uprawnionym do świadczeń rolniczych. "Rehabilitacja jest organizowana w formie 21-dniowych turnusów prowadzonych we własnych Centrach Rehabilitacji Rolników KRUS (Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 19 grudnia 2022 r. (Dz.U. z 2022 r. poz. 2757)" - podkreśla KRUS.

Głównym celem prowadzonej rehabilitacji jest zapobieganie inwalidztwu lub ograniczenie go do poziomu umożliwiającego ubezpieczonemu dalsze wykonywanie pracy w gospodarstwie rolnym, a w przypadku osób, które zdolność do pracy utraciły jej przywrócenie, o ile jest to możliwe w wyniku leczenia i rehabilitacji. Z tego względu należy podkreślić, że rehabilitacja nie jest adresowana do wszystkich rolników objętych ubezpieczeniem społecznym. Osoba, która chce skorzystać z rehabilitacji organizowanej przez KRUS, musi spełniać określone wymogi - poinformowano.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić