o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
ABA
|

500+. Aż jedna czwarta środków trafia do najbogatszych Polaków

12
Podziel się

Aż jedna czwarta środków z programu 500+ trafia do najbogatszych gospodarstw domowych w Polsce. To ok. 9,9 miliardów zł - informuje "Rzeczpospolita".

500+. Aż jedna czwarta środków trafia do najbogatszych Polaków
Program 500 plus jest w Polsce już pięć lat. (pixabay.com)
bEDkBwdh

Z analiz think tanku CenEA wynika, że 25 proc. środków przeznaczanych na program 500 plus trafia do 20 proc. gospodarstw domowych o najwyższych dochodach. Do najuboższych rodzin trafia z kolei 11,7 proc. ogólnej puli środków.

500 plus trafia głównie do bogatych

Na program 500 plus jest przeznaczanych 40 mld złotych. Łatwo zatem wyliczyć, że do najbogatszych osób trafia blisko 10 mld złotych, a do najbiedniejszych około 4,7 mld złotych.

bEDkBwdj

"Rzeczpospolita" pisze, że te informacje mogą rodzić pytania o istotę całego programu. Wielokrotnie bowiem podkreślano, że jest to pomoc dla wielu rodzin, szansa na wakacje, dodatkowe zajęcia i rozwój zainteresowań. Minister Marlena Maląg podkreśla, że 500+ to jedynie dodatkowa pomoc, a biedniejsze rodziny mogą liczyć także na inne świadczenia.

Warto jednak pamiętać, że do rodzin o niskich dochodach kierowane są również inne świadczenia w ramach systemu świadczeń rodzinnych oraz świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Przy jednoczesnym uwzględnieniu świadczeń z pomocy społecznej oraz świadczenia Dobry Start. Oznacza to, że wsparcie kierowane do rodzin o niskich dochodach jest odpowiednio wyższe - powiedziała Marlena Maląg

Dane Eurostatu wykazują, że polska rodzina, posiadająca dwójkę dzieci i zarabiająca przeciętne wynagrodzenie, dostaje około 2,8 tys. euro od państwa. Jesteśmy tym samym na 7 miejscu w Europie. Na więcej mogą liczyć dzieci z Austrii czy Belgii, na mniej z Francji oraz Włoch.

Zobacz także: 5 lat 500+. Balcerowicz: "moralna, ekonomiczna i społeczna klęska"
bEDkBwdp
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDkBwdK
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(12)
werert
6 miesięcy temu
słuchajcie 500+ to błędne koło, dlaczego? bo prawie wszyscy płacą na to płacą w podatkach i prawie wszyscy odbierają bo mają dzieci. jedyne co mi przychodzi do głowy to sposób w jaki PiS przyciągnął wyborców. ale....wszystkiechyty dozwolone.
aga
6 miesięcy temu
Mam rodzine na wsi z 1 dzieckiem i mojego szefa z 3. Nie dość, że sponsoruje to 500+, to sam jeszcze ma więcej dzieci. Dlaczego ma nie korzystać?
Bob
6 miesięcy temu
Bo w Polsce jest tak ze ile byś nie zarabiał i tak będzie mało tacy są Polacy bo im więcej mają tym większy standard życia sobie obierają.
bEDkBwdL
Adi
6 miesięcy temu
Biorę 500 +, a podatku odprowadzam 100 razy więcej niż biorę, czasami zastanawiam się czy brać, ale jak nie wezmę to będzie więcej na propogande. Więc biorę bo ktoś liczy że w zamian zagłosuje na darczyńcę.
Mała poprawka...
6 miesięcy temu
Tylko 1/4 trafia do najbogatszych a reszta aż 3/4 otrzymują pozostali ktorzy tego potrzebuja.No jeszcze pozostaje kwestia co ma dziennikarzyna na myśli przez zwrot bogaty- Szczują tylko na wszystkie programy I pudlo bo akurat 500+ to dobry pomysl przy zarobkach polakow
Jarek
6 miesięcy temu
Bo prawo zawsze powinno być równe dla wszystkich a nie promować wybrańców
oli
6 miesięcy temu
jakby ludzie i rodzice zarabiali tak jak na zachodzie, 500 plus przestałoby mieć znaczenie...
Oky_123
6 miesięcy temu
75℅ środków trafia do naprawdę potrzebujących. To żądania urawniłowki przez PO sprawiły że 25% marnuje się.
look realnie
6 miesięcy temu
bogatym te 500+ niepotrzebne ,więc przeznaczyć te pieniądze na leczenie chorych dzieci na nowotwory itd. ,aby rodzice nie musieli zbierać
Marek
6 miesięcy temu
I tak ma być i zostac mam 4 dzieciaków , z opieki prawie 1200 zł +wyprawka do szkoły to za darmo ok 4 tysiaków , bony,.Po co zonka ma robić JA ma ok 4 tysiaków miesiecznie. Jest OK .A co co nie mają dzieci to za 4 tysiaki raczej nie wyzyją mieszkanie 2 tys , a jedzenie i przyjemnosci hehe .
Jerry
6 miesięcy temu
Mam już dosyć tych świąt ( a potrzebowała bym cię na chwilę), a jeszcze się nie zaczęły. Co do 500 plus to jak wszyscy to wszyscy bo kto biednemu zabroni żyć na bogato.
Tymek
6 miesięcy temu
Najbardziej bogaci najwięcej się dokładają do tego 500+ a patole tylko żerują na tym wszystkim, 500+ powinna dostawać rodzina gdzie chociaż jeden z rodziców pracuje i płaci podatki,
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić