500+. Aż jedna czwarta środków trafia do najbogatszych Polaków

17

Aż jedna czwarta środków z programu 500+ trafia do najbogatszych gospodarstw domowych w Polsce. To ok. 9,9 miliardów zł - informuje "Rzeczpospolita".

500+. Aż jedna czwarta środków trafia do najbogatszych Polaków
Program 500 plus jest w Polsce już pięć lat. (pixabay.com)

Z analiz think tanku CenEA wynika, że 25 proc. środków przeznaczanych na program 500 plus trafia do 20 proc. gospodarstw domowych o najwyższych dochodach. Do najuboższych rodzin trafia z kolei 11,7 proc. ogólnej puli środków.

500 plus trafia głównie do bogatych

Na program 500 plus jest przeznaczanych 40 mld złotych. Łatwo zatem wyliczyć, że do najbogatszych osób trafia blisko 10 mld złotych, a do najbiedniejszych około 4,7 mld złotych.

"Rzeczpospolita" pisze, że te informacje mogą rodzić pytania o istotę całego programu. Wielokrotnie bowiem podkreślano, że jest to pomoc dla wielu rodzin, szansa na wakacje, dodatkowe zajęcia i rozwój zainteresowań. Minister Marlena Maląg podkreśla, że 500+ to jedynie dodatkowa pomoc, a biedniejsze rodziny mogą liczyć także na inne świadczenia.

Warto jednak pamiętać, że do rodzin o niskich dochodach kierowane są również inne świadczenia w ramach systemu świadczeń rodzinnych oraz świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Przy jednoczesnym uwzględnieniu świadczeń z pomocy społecznej oraz świadczenia Dobry Start. Oznacza to, że wsparcie kierowane do rodzin o niskich dochodach jest odpowiednio wyższe - powiedziała Marlena Maląg

Dane Eurostatu wykazują, że polska rodzina, posiadająca dwójkę dzieci i zarabiająca przeciętne wynagrodzenie, dostaje około 2,8 tys. euro od państwa. Jesteśmy tym samym na 7 miejscu w Europie. Na więcej mogą liczyć dzieci z Austrii czy Belgii, na mniej z Francji oraz Włoch.

Zobacz także: 5 lat 500+. Balcerowicz: "moralna, ekonomiczna i społeczna klęska"
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić