Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ŁKU
|

Banknoty tracą ważność 30 września. Sprawdź, jak je wymienić

22
Podziel się:

Jeśli mieszkasz w Wielkiej Brytanii lub byłeś tam niedawno i masz w portfelu banknoty o nominałach 20 i 50 funtów, to powinieneś im się dokładnie przyjrzeć. Bank Anglii wycofuje z obrotu papierowe banknoty z wizerunkiem Adama Smitha oraz Jamesa Watta i Matthew Boultona. Dlatego lepiej je wydać albo wymienić.

Banknoty tracą ważność 30 września. Sprawdź, jak je wymienić
Banknoty tracą ważność. Sprawdź, jak je wymienić (Adobe Stock, as-artmedia)

Jak przypominają brytyjskie media, już 30 września 2022 roku status prawnego środka płatniczego stracą papierowe banknoty o nominałach 20 i 50 funtów. To wszystko dzieje się po dwunastu miesiącach od pierwszej emisji polimerowego banknotu o nominale 50 funtów z wizerunkiem naukowca i kryptologa z Bletchley Park, Alana Turinga.

Już wcześniej na rynku pojawiły się polimerowe banknoty o nominałach 5, 10, 20 i 50 funtów.

Banknoty tracą ważność. Sprawdź, jak je wymienić

Chociaż Wielka Brytania stopniowo zastępuje banknoty papierowe nowszą wersją polimerową, to w obiegu pozostaje ponad 6 mld funtów papierowych banknotów z wizerunkiem Adama Smitha (20 funtów) i ponad 8 miliardów funtów papierowych banknotów o nominale 50 funtów z wizerunkami przedsiębiorcy Matthew Boultona i inżyniera Jamesa Watta. Stracą one ważność z końcem września 2022 roku.

Wprowadzona w ostatnich latach zmiana w ostatnich latach banknotów z papierowych na polimerowe była bardzo ważna. Są one trudniejsze do podrobienia i trwalsze. Większość papierowych banknotów została już wycofana z obiegu, ale znaczna ich liczba nadal znajduje się na rynku, dlatego prosimy o sprawdzenie, czy ktoś nie ma ich w domu - powiedziała główna kasjerka Banku Anglii, Sarah John, cytowana przez "Guardiana".

Starsze banknoty należy wydać albo wymienić do 30 września 2022 roku. Można je zdeponować w banku - przy późniejszym pobieraniu środków z konta, otrzymamy już nowszą wersję banknotów. Wymiany można też dokonać w placówkach brytyjskiej poczty, jak i w kasie Banku Anglii na Threadneedle Street w Londynie.

Banknoty można też wysłać pocztą, choć wiąże się to z ryzykiem w razie utraty przesyłki. Dlatego warto wziąć pod uwagę ubezpieczenie paczki. Jeśli wybierzemy taką formę wymiany pieniędzy, powinniśmy je wysłać na adres: Department NEX, Bank of England, Threadneedle Street, London EC2R 8AH. Jeśli poprosimy o zwrot środków na zagraniczne konto, może się to wiązać z pobraniem opłaty ze strony banku.

Wybranie drogi pocztowej wiąże się z tym, że powinniśmy do przesyłki dołączyć dane do przelewu (BIC/SWIFT, IBAN i numer rachunku). Bank Anglii przypomina, że "płatność można zostać dokonana jedynie na konta, które akceptują funty brytyjskie".

Innym wyjściem może być skorzystanie z oferty kantorów, które skupują stare banknoty z całego świata. Aby znaleźć stosowne placówki, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło "stare funty kantor" albo "stare funty Warszawa".

Zobacz także: "Nowy Czarnobyl"? Prawdziwe cele Putina. Tak chce wykorzystać Europejczyków
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(22)
funtowiec
4 tyg. temu
Funty można wymienić w banku PKO BP bez zakładania konta walutowego do końca września. Kurs skupu jest niższy niż w kantorze , do tego doliczyć trzeba 5% prowizji banku. Za funta wyszło mi 5,25 zł. Lepsze to niż w kantorze (łaskawie chcieli dać 4 zł) lub wysyłać do UK. Polecam, sam się zdziwiłem, bo poszedłem zakładać konto walutowe, a okazało się, że można bez tego.
Bzyk
miesiąc temu
Co za pierdoły, kogo to interesuje
Podrabiacz
miesiąc temu
Czyżby IV Rzesza drukuje te banknoty aby zniszczyć gospodarkę?
Padre Taddeo
miesiąc temu
można wymieniać w każdym konfesjonale
janek
miesiąc temu
Dlatego dolary USD są najpewniejsze. Nie ma żadnych wymian, żadnych termminów. Wszystkie są nadal ważne bo pozostają prawnym środkiem płatniczym - nawet te sprzed 150 lat !!!! Tylko że takie są numizmatami więcej wartymi niż ich nominał.
bibob
miesiąc temu
najwyższy czas uwolnić się od pieniądza sterowanego przez władze! przechodzimy na wymianę towarową: ja ci buty, ty mi sznurowadła, ja ci kiełbasę, ty mi seks itd.
Marocyn
miesiąc temu
Znalazłem w Niemczech w 2001r 20000 tys DM.w domu w którym mieszkał stary dziadek. Umarł a la po latach wyrzucałem wszystko pod remont. Klasycznie w bieliźniarce w poszfy pościelowe było to zawinięte. 2500 DM były b.stare. Setki były jeszcze niebieskie. Chyba z Durerem. Już wyszły z obiegu ale w jakimś banku rządowym wymienili mi na nowe beż przeszkód. Marki od reformy walutowej z lat 50 tych za Ercharda jako min finansów wymieniają do tej por
hmmm
miesiąc temu
powoli krok po kroku zabierają kolejne kawałki wolności bo przecież dlaczego obywatel ma chcieć ukrywać pieniądze... mają leżeć w bankach do dyspozycji zainteresowanych... obudzimy się któregoś dnia kolejny raz jako chłopy pańszczyźniane na łasce i niełasce tym razem wielkich korporacji. Nikt nie będzie w stanie z nimi konkurować
Hujcwam
miesiąc temu
Będą nowe z drzewkiem lub łódką
słusznie
miesiąc temu
wielu ruskich terrorystów trzyma kapitał w gotówce, żeby unikać rejestracji transferów i depozytów, dotyczy innych terrorystów także. Słuszny ruch!
Bata
miesiąc temu
Nowa 20 funtowka będzie z Jarosławem wielkim wodzem dywizjonu 303. O wszystkim nauczymy siebie i dzieci z nowej historii HiT Czarnka.
tr18
miesiąc temu
Angole uhonorowali Turinga, który, jak się ocenia, dzięki złamaniu przez niego kodu Enigmy, uratował ok. 2 mln istnień i skrócił o ok. 2 lata II wojnę, wizerunkiem na banknocie, a przedtem doprowadzili go do samobójstwa.
Bolo Y.
miesiąc temu
Naprawdę banknoty można zdeponować w banku lub sprzedać w kantorze? Niesamowite! Znowu czegoś nowego się dowiedziałem.
Boss
miesiąc temu
To gdzie je mam wymienić, bo cała piwnica pełną, do banku ??? Ja tyle dostałem w prezencie od Putina by je wyprać w Niemczech , tam są zadowoleni jak się inwestuje , nikt nie sprawdzą z kond pochodzi kasa , burdeli mam 7 z hotelem ma 50 pokoi , Hotele , porty , jachty , łodzie turystyczne , dużo wyprałem w Hosso.... na całym Pomorzu od Świnoujścia, Szczecina po Gdynię, Gdańsk i inne mieściny !!! Opłaciło się !!!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić