Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Kamil Starczyk
|

Zmiana wysokości opłat za śmieci. Prezydent RP podpisał nowelizację

405
Podziel się

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację "ustawy śmieciowej". Wprowadza ona m.in. maksymalną stawkę opłaty śmieciowej w oparciu o zużycie wody. Górny limit opłat to 150 zł dla jednej osoby.

Zmiana wysokości opłat za śmieci. Prezydent RP podpisał nowelizację
śmieci odpady segregacja śmieciarka wywóz śmieci kontener śmietnik (money.pl, Rafał Parczewski)
bELhYjSJ

Dwa tygodnie temu Sejm przyjął nowelizację ustawy śmieciowej. Zgodnie z nowelą opłata śmieciowa przy metodzie "od wody" nie będzie mogła być wyższa niż 7,8 proc. przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na jedną osobę ogółem za gospodarstwo domowe (tj. ok. 150 zł).

Nowelizację podpisał prezydent Andrzej Duda. Jak tłumaczy dzisiejszy "Fakt", ważną zmianą jest to, że gminy będą mogły pokrywać część kosztów zarządzania odpadami z własnych dochodów. Poprzednia reforma spowodowała, że było to niemożliwe, a gminy, nie mogąc dopłacać do systemu, musiały podwyższać opłaty ponoszone przez mieszkańców.

bELhYjSL
Zobacz także: Plaga szczurów na placu zabaw. Szokujące nagranie mieszkańca Lublina

Ustawa śmieciowa. Jakie zmiany nas czekają?

Zgodnie z nowymi przepisami Ministerstwo Klimatu i Środowiska będzie mogło zezwalać gminom na odstąpienie od zbierania odpadów do pięciu odrębnych pojemników. Takie decyzje mają jednak zapadać tylko w wyjątkowych okolicznościach. Chodzi o to, by nie zniszczyć systemu selektywnej zbiórki odpadów, podkreśla resort.

bELhYjSR

Ustawa pozwoli gminom również na podwyższenie opłat za odbiór gmin z nieruchomości niezamieszkałych - biur, hoteli, restauracji etc. Samorządy od dawna alarmowały, że stawki są za małe wobec wytwarzanych przez nie śmieci, przez co zwykli mieszkańcy muszą więcej dopłacać do systemu.

Ustawa w części wchodzi w życie po upływie 1 dnia i 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, a także od 1 stycznia 2022 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bELhYjTm
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(405)
Szwagier
2 miesiące temu
Spotkanie prezydenta z wyborcami. Głos z sali: - Czy jak zostanie Pan prezydentem to wreszcie dostanę pracę? - Tak, nawet dobrą i samochód służbowy. - A ja czy dostanę? - Tak i samochód służbowy i sekretarkę. - A ja? - Ależ oczywiście, nawet telefon komórkowy z nielimitowaną ilością rozmów. - A ja? - Ty nie. - A dlaczego?. - Bo ciebie nie znam.
Bilbo
2 miesiące temu
Chore to jest naliczanie w Gdyni. Mieszkam tylko z żoną w mieszkaniu 100 mkw, a więc łapie się na najwyższą stawkę. Obok mnie, w mieszkaniu 70 mkw mieszka rodzina 2+3.. Codziennie wory pampersow, kartoników, słoiczków ładuja do kibli, a płacą mniej.
Gosc
2 miesiące temu
Zdzierstwo u nas płaci się 24 zł na kwartał płacę płacę przeszło 200 zł trzy osoby śmieci odbierają dwa razy w miesiącu ja wystawiam zwykle raz w miesiącu to już i tak na mnie zarabiają bo za nie wystawienie nie wracają kasy a teraz mam płacić 150 zł miesięcznie normalnie złodziejstwo w biały dzień ale to tylko PiS może wymyślić
bELhYjTn
fff
2 miesiące temu
to jest najlepsze , podwyżka ,za wywóz z niezamieszkałych nieruchomości :))) no po prostu , cyrk ,nie ma smieci to trzeba podnieśc cene za brak smieci
mały
2 miesiące temu
Dajcie Dudzie pustą kartkę to też podpisze ....
Bidon
2 miesiące temu
Tu chodzi o zwykłe podniesienie opłat za wywóz śmieci... Nie da się zrobić tego w zwykły sposób bo się ludzie zbuntują to można inaczej. Ja bym proponował powiększyć tę stawkę o współczynnik zużycia tlenu przez osobę zamieszkującą lokal. Wiadomo, że zużycie wody jest duże, ale kur... każdy za to płaci. Jeśli ktoś ma małe dzieci pieluchy wyrzuca tonami a i wody idzie więcej.... Ale to jest polityka prorodzinna PiSu :-)
gość
2 miesiące temu
Przecież to zwykły BANDYTYZM! Za sortowanie śmieci powinniśmy DOSTAWAĆ FORSĘ za przygotowanie SUROWCA do dalszego przerobu a nie za to płacić! To już jest TOWAR do sprzedaży!
Taka prawda
2 miesiące temu
Jak ktoś nie zacznie strzelać i łby nie pospadają to oni nam wszystko zabiorą i każą mieszkać w jaskiniach.
Npd
2 miesiące temu
Rocznie, miesięcznie, jednorazowo?
mario8701
2 miesiące temu
nie wspominają, że gminy się buntowały na temat stawek dla rekreacji, ale sejm i prezydent byli głusi na te wezwania. jedynek senat proponował zwiększenie dwukrotnie tej stawki, ale sejm poprawkę odrzucił. Rekreacja zapłaci maks ok. 190 zł rocznie bo takie są limity, a koszty rzeczywiście są przynajmniej dwukrotnie wyższe. Oczywiście ktoś będzie musiał zapłacić za wczasy rekreacjuszy: my jako mieszkańcy w swojej stawce za odpady albo budżtu gminy w zwiększonych podatkach... taka jest prawda... rządzący gdzieś mają szarego biednego człowieka
!!!!!!!!
2 miesiące temu
Mieszkam sama i generuję bardzo mało śmieci ale jestem chora i potrzebuję dużo wody!!! Obok mnie mieszka patologia, która tonami znosi śmieci i robi ich tyle, że nie mieszczą się w kontenerze, ale jako patole mają odciętą wodę i prąd!!!! Ja będę bulić kasę za coś czego nie robię a oni będą dalej chlać i chodzić po zasiłki!!!!! No szlak mnie trafia na politykę tego rządu!!!!!
wolnyczłowiek
2 miesiące temu
Miska ryzu i wieczór przy świecy. Cieszy mnie to ze większosć emerytów głosujących na pis teraz dostaje po plecach za swoją głupote. Nie żałuje ich wogóle.
czy
2 miesiące temu
Czy ten człowiek czegos nie podpisał ???
bELhYjTf
Mbiomag
2 miesiące temu
Naleją do wanny wodę i w tej wodzie umyje się cała rodzina, jak za dawnych lat , a jeszcze trochę poczekajmy, to będziemy mieszkać w jaskiniach , bo opłaty za ziemię i lokum wzrosną.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić