oprac. Paweł Orlikowski| 

Ceny mieszkań wreszcie spadają. Efekt koronawirusa

3

Koronawirus namieszał na rynku mieszkań, ceny zaczęły spadać. Dla tych, którzy teraz zdecydują się na zakup, oznacza to tysiące złotych oszczędności.

Ceny mieszkań spadają. Dla wielu Polaków to dobre wieści
Ceny mieszkań spadają. Dla wielu Polaków to dobre wieści (money.pl)

Ceny mieszkań w największych miastach Polski albo spadły, albo przynajmniej nie rosły tak dynamicznie jak jeszcze kilka miesięcy temu. Jak wynika z raportu przygotowanego przez serwis "Rynek Pierwotny" dla money.pl, ci, którzy wyczekali, mogą cieszyć się z dodatkowych kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych.

W Warszawie mieszkanie (o powierzchni 62,4 metrów kwadratowych) w kwietniu kosztowało u dewelopera 660 tys. zł. Dziś lokal o identycznych wymiarach jest wart u dewelopera 638 tys. zł, czyli o 22 tys. zł mniej.

Kupując najczęściej spotykane mieszkanie w Krakowie (54,2 metry kwadratowe) w kwietniu trzeba było wydać 513 tys. zł. Dziś lokal o identycznych wymiarach wart jest 507 tys. zł, czyli 6 tys. zł mniej.

Na ceny nieruchomości wpływ ma pandemia koronawirusa. Mieszkania się nie sprzedawały, więc pojawiły się obniżki, choć na razie symboliczne. To jednak zupełna zmiana. Jeszcze nie tak dawno z miesiąca na miesiąc płynęły zupełnie inne sygnały: mieszkania drożały. Dziś podwyżki w wielu miejscach wyhamowały lub mówimy nawet o obniżkach.

Odczyt stawek ofertowych nowych mieszkań z danych bazy portalu Rynek Pierwotny na koniec czerwca wskazuje już nie tylko na stabilizację, jak wyglądało to przed miesiącem, ale komunikuje pierwszy bardzo wyraźny sygnał korekcyjny - komentuje Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu Rynek Pierwotny.

Fakt ten praktycznie przesądza o zainicjowaniu tendencji spadkowej stawek ofertowych na rodzimym pierwotnym rynku mieszkaniowym. Z pozostałych lokalizacji w dwóch przypadkach ceny się ustabilizowały - we Wrocławiu i Poznaniu, w dwóch zaś wzrosły - w Gdańsku i Łodzi - dodaje.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić