Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MMC
|

Dramat w aptekach. Polacy masowo odprawiani z kwitkiem w całym kraju

24
Podziel się:

Pięć dawek. Tylko tyle udało się znaleźć dziennikarzom w 200 polskich aptekach. Mowa o szczepionkach na grypę, które jeszcze nigdy nie był tak pożądana, jak teraz. Kilka lat temu koncerny walczyły z nadprodukcją, teraz szczepionka stała się towarem deficytowym. Kiedy się to zmieni? Nikt nie wie.

Dramat w aptekach. Polacy masowo odprawiani z kwitkiem w całym kraju
Zdjęcie obrazowe. (Pixabay)

Wyniki badania UCE RESEARCH zleconego przez portal money.pl nie są pocieszające dla tych, którzy czekają na szczepionkę przeciwko grypie. Wynika z nich, że w 98 proc. aptek brakuje preparatu. Ponad połowa aptek przestała też prowadzić zapisy na listę oczekujących.

Zainteresowanie szczepionką przeciwko grypie nigdy nie było tak duże. We wcześniejszych latach apteki zazwyczaj miały ich nadmiar. Strach przed pandemią koronawirusa i epidemią grypy wpłynął na zwiększone zainteresowanie pacjentów szczepionką.

Ankieterzy portalu sprawdzili dostępność szczepionki, dzwoniąc do 200 aptek z całej Polski. Jedynie w 4 miejscach dostępna była szczepionka przeciw grypie, których łączna liczba to 5 sztuk.

Farmaceuta Arkadiusz Mandryk w rozmowie z Monday News zauważył, że:

To jest lek sezonowy. Do tej pory było tak, że jeśli się go nie sprzeda do listopada czy grudnia, to już nie znajdzie nabywcy. Nawet jeżeli będzie miał datę przydatności do połowy kolejnego roku. Teraz pewnie sprzedałby się nawet i w styczniu czy lutym.

Nawet ci, którzy mogą liczyć na refundację szczepionki, będą musieli jeszcze poczekać. Do tej pory część aptek prowadziła zapisy na listę oczekujących. Z badania zleconego przez money.pl wynika, że prawie 70 proc. aptek nie prowadzi już rezerwacji.

Pacjenci coraz częściej zaczęli zapisywać się w kilku aptekach. Wszystko po to, by prawdopodobieństwo dostania szczepionki było większe. Niestety działa to odwrotnie.

Szczepionka przeciw grypie. Kiedy będą dostawy?

Przewidywania nie są pocieszające. Z badań wynika, że dostawy preparatu będą w październiku i w listopadzie, jednak nie każdy może liczyć na to, że dostanie szczepionkę, na którą czeka.

Apteki dostają jedynie część swoich zamówień. Zamiast kilkudziesięciu oczekiwanych szczepionek mogą dostać zaledwie kilka. Hurtownie również nie wiedzą, kiedy znów pojawi się kolejna dostawa preparatu.

Zobacz także: Mandat za brak maseczki. "Stosujemy w ostateczności"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(24)
Aligator
2 lata temu
muszę się przyznać, że tak to jest zorganizowane;)
jan
2 lata temu
Z tego co piszecie to nikt sie nie szczepi i nie poleca sami anty.To do K nedzy gdzie te szczepionki skąd te zapisy skąd te ceny Czyżby ci anty już się zaszczepili.
buahahahahaha
2 lata temu
ale dramat
,sy
2 lata temu
Jestem świadkiem dramatu po zaszczepieniu przeciw grypie, więc może to wcale nie dramat.
irena
2 lata temu
dzwoniłam do przychodni prywatnej maja szczepionki. procedura taka:przyjsc do internisty zaplacić 200 zł, odebrać receptę,wykupić przyjść na 2 wizytę zapłacić 200 zł ze szczepionką i za wykonanie szczepienia zapacić 25 zł, wychodzi 450 zl i z 3 dni stracone z pracy
olka
2 lata temu
szczepienie osłabia
marta
2 lata temu
ja się nie szczepię, kiedyś bardzo cierpiałam po szczepieniu
mietek
2 lata temu
po zaszczepieniu na grypę dopiero się rozchorowałem
Karol
2 lata temu
Jak swego czasu powiedział pewien rzecznik rządu - każdy rząd jaki by nie był się wyżywi a obecny zagwarantuje sobie szczepionki a w razie choroby leczenie
lola
2 lata temu
Szczepienia przeciwko grypie to tylko osłabianie naszego systemu immunologicznego większość osób i tak choruje po zaszczepieniu z tym że objawy są dużo bardziej uciążliwe. To tylko propaganda firm farmaceutycznych ja nigdy nie zamierzam być ich królikiem doświadczalnym i innym odradzam nie szczepcie się nawet lekarka ostrzegała moją mamę przed szczepieniem bo sama się zaszczepiła i przebieg po tym choroby był dramatyczny.
pppppp
2 lata temu
moi rodzice po szczepionce dostali grypę,zaszczepili się przed operacją i trzeba ją było przełożyć
nima
2 lata temu
niedługo fajnie będzie bo respiratorów w polsce zabraknie
Aga
2 lata temu
Rzeczywiście dramat... strach się bać. Artykuł sponsorowany - zapomnieliście dopisać :)
lucyper
2 lata temu
ładna propaganda zaszepiana przez media polacy masowo odprawiani z kwitkiem tak drą do aptek po szypinke na grype że kolejki na kilometr hahaha ale ciemnote robicie z ludzi prawda jest taka że nikt nawet niechce widzieć na oczy waszych szczepionek i nikt się nie chce szczepić a tu wciskacie kity jeleniom żę ludzie pożądają tą szczepionkę takie bzdury już piszecie że się rzygać chce pokażcie mi osobę kto by chciał te szczepionkę 20 lat termu się za szczepiłem to w parę godzin po szczepionce mało nie przekręciłem się taką dostałem gorączkę a potem przez lata itak dostawałem grypy tak miała chronić przed grypą
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić