Drożyzna szaleje. Tyle trzeba zapłacić za suszone grzyby

5

Suszone grzyby są bardzo często kupowane na świąteczne stoły. Można je spotkać zarówno na targowiskach, jak i w marketach. Ile obecnie kosztuje ten przysmak? Ceny przedstawił serwis strefaagro.pl.

Drożyzna szaleje. Tyle trzeba zapłacić za suszone grzyby
Suszone grzyby (Pixabay)

Oczywiście grzyby suszone są znacznie droższe od świeżych. Warto mieć na uwadze to, że suszone grzyby zazwyczaj kupujemy w mniejszych ilościach, co sprawia, że cena na ogół podawana jest za gramy, a nie za kilogramy.

Zapotrzebowanie na suszone grzyby jest największe w okolicach świąt Bożego Narodzenia. To dlatego, że na wigilijnym stole często pojawia się zupa grzybowa, a podstawowym daniami są też kapusta, pierogi i uszka z grzybami.

W tym roku zbiory grzybów w polskich lasach niestety nie były tak duże, jak w 2022 roku. Właśnie dlatego ceny suszonych grzybów poszły w górę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Odwiedziła europejską stolicę. "Nie każdy tam dociera"

Za ile możemy je dostać w marketach? "Super Express" donosi, że kilogram podgrzybka brunatnego to wydatek rzędu 374,75 zł. Borowik szlachetny kosztuje 487,25 zł/kg, a podgrzybek brunatny suszony kapelusz - 479,60 zł/kg. Oczywiście wszystkie te grzyby sprzedawane są w niewielkich opakowaniach, co sprawia, że na paragon trafia dużo niższa cena.

Tyle zapłacisz za suszone grzyby od zbieraczy

A ile za suszone grzyby oczekują zbieracze? W woj. lubuskim 1000 g suszonych borowików szlachetnych to wydatek rzędu 350 zł.

Na Podkarpaciu suszone kapelusze prawdziwka ze zbioru 2023 można dostać za 300 zł/kg. A na Warmii i Mazurach, jak donosi strefaagro.pl, za miks prawdziwków i koźlaków, zapłacisz 45 zł (300 g).

W Małopolsce kilogramowa mieszanka borowika, prawdziwka i koźlarza kosztuje 130 zł. Na Mazowszu podgrzybki suszone na kuchni kaflowej uzyskasz zaś za 120 zł/kg.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić