Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
BA
|

Duże zmiany w 500+ od stycznia 2022. Prezydent właśnie je podpisał

9
Podziel się

Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek nowelizację ustawy ws. 500 plus. Od stycznia 2022 r. obsługą programu ma zająć się ZUS, a wnioski będzie można składać jedynie drogą elektroniczną.

Duże zmiany w 500+ od stycznia 2022. Prezydent właśnie je podpisał
Zmiany w ustawie 500+ (Getty Images, Jaap Arriens, NurPhoto)
bEUvpLIl

Nowelizacja ustawy o programie "Rodzina 500+" zakłada, że obsługą zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Obecnie wnioski rozpatrują samorządy. Ponadto starać się o przyznanie świadczenia od stycznia 2022 roku będzie można wyłącznie przez internet, a pieniądze będą wypłacane jedynie w formie bezgotówkowej.

Duże zmiany w 500+

ZUS będzie przejmować program stopniowo. Do końca bieżącego roku sprawy nadal będą realizowane i rozpatrywane przez samorządy. Będą one również kontynuować wypłacanie świadczeń wychowawczych przyznanych przed 1 stycznia 2022 r. do końca okresu, na jaki zostały przyznane, tj. do 31 maja 2022 r. w okresie styczeń – maj 2022 r.

bEUvpLIn

Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przyznawać i wypłacać na bieżąco świadczenia wychowawcze od stycznia 2022 roku. Z kolei od 1 lutego 2022 r. będzie przyjmować wnioski na kolejne okresy, począwszy od 1 czerwca 2022 r.

Koszty obsługi spadną

Biuro prasowe KPRP poinformowało, że koszty obsługi programu 500 plus w latach 2016–2020 wyniosły ponad 1,6 mld zł. Resort rodziny szacuje, że dzięki projektowanym zmianom koszty te spadną.

bEUvpLIt

Wcześniej podobne zmiany przeprowadzono w programie "Dobry start", czyli w tzw. wyprawce szkolnej. Już od tego roku obsługą świadczenia zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a wnioski są składane online.

Zmiany wejdą w życie w styczniu

Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2022 r. z wyjątkiem przepisów mających na celu dostosowanie się Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do nowych obowiązków nałożonych ustawą, które wejdą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

bEUvpLIu
Zobacz także: 500+ nie spełnia założeń demograficznych. Program do likwidacji?
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEUvpLIO
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(9)
Jan
miesiąc temu
Powinni płacić tym co pracują i najmniej zarabiają. Niech opieka społeczna sprawdza ludzi co biorą te świadczenia w jakich warunkach mieszkają czy mają na zimę na kurtki dla dzieci itp. Te pieniądze biorą ludzie którzy mają wysokie zarobki i w dodatku mieszkają na garnuszku rodziców a ci co naprawdę tego potrzebują ni mają. Dajcie te pieniądze naprawdę potrzebującym ale takim co pracują niech ich dzieci mają coś od życia. Ale nasz rząd tylko myśli jak zdobyć elektorat na wybory a my zato płacimy. Ja swoje dzieci wychowałem bez 500+ nawet rodzinne mi zabrali bo przekroczyłem zarobki o 50 zł i dałem radę. Panie pseudo prezesie PiS łatwo się rozdaje nie swoje pieniądze? Myśl o narodzie pracującym a nie o swoim portfelu
Dzony
miesiąc temu
Najgłośniej skamlą ci co do szkoły nie chodzili a dzisiaj nie potrafią rodziny założyć.Krótko mówiąc życiowe łamagi.
Wiechu
miesiąc temu
500 Pato plus %
bEUvpLIP
iks
miesiąc temu
Praacuję. Dostaję na rękę 2 tys. To ja żyję w ubostwie. I nikt nie chce dać więcej. A jeszcze z moich podatków płace na dzieci, ktore nie są moje To chore Pozdrawiam
Bat Chłopski
miesiąc temu
Kiedyś patol znalazł na ulicy portfel z pieniędzmi. Podniósł, przeliczył. Brakowało....
Bat Chłopski
miesiąc temu
Rodzina może i jest najlepszą inwestycją, ale pod warunkiem że to wartościowa rodzina. Pasożytnicza patologia żyjąca wyłącznie z 500+ na pewno do takich inwestycji nie należy. Wszelkie programy socjalne powinny więc być ukierunkowane na ludzi pracy, czyli ludzi użytecznych społecznie, a nie pasożytów. Po co namnażać pasożytów i doprowadzić Naród do powolnej samozagłady?
Andzelika
miesiąc temu
Czekam z niecierpliwością
Xyz
miesiąc temu
To powinien być dodatek do wypłaty. Pracujesz , pobierasz 500+. Nie pracujesz 500+ nima.
caryca
2 miesiące temu
może wreszcie ktoś to będzie kontrolował, jeszcze brakuje ustawy, że tylko dostają, gdy jeden rodzic pracuje
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić