oprac. Kamil Różycki| 

Dyżur wakacyjny w przedszkolu. Kto może z niego skorzystać?

8

Wakacje rozpoczną się lada moment, a to dla wielu rodziców oznacza problem z brakiem opieki dla swoich pociech. Na całe szczęście prawo jest na to przygotowane i dla dzieci uczęszczających do przedszkola, przewidziano w placówkach dyżur wakacyjny. Dla kogo jest i jak z niego skorzystać? Odpowiadamy.

Dyżur wakacyjny w przedszkolu. Kto może z niego skorzystać?
Dla kogo jest dyżur wakacyjny w przedszkolach (Getty Images, Jonathan Kirn)

Do wakacji pozostał niecały miesiąc. Już 21 czerwca dla wielu uczniów rozpocznie się długo wyczekiwany czas odpoczynku, w którego czasie wielu z nich czas będzie spędzać w domach. Koniec roku szkolnego, który dla niemal każdego dziecka jest momentem długo wyczekiwanym, dla rodziców może być sporym problemem.

Szczególnie mowa tutaj o rodzicach tych najmłodszych dzieci, które ze względu na wiek nie mogą zostać same w domu. Na całe szczęście od dłuższego czasu państwo zabezpiecza takie osoby. Dla tych opiekunów, których dzieci uczęszczają do przedszkoli, przygotowano specjalny wakacyjny dyżur.

System oświaty zapewnia w szczególności realizację prawa każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej do kształcenia się oraz prawa dzieci i młodzieży do wychowania i opieki, odpowiednich do wieku i osiągniętego rozwoju - czytamy w ustawie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wideo z Stegny. Niektórzy uciekali, inni nagrywali

Jak zapisać dziecko na dyżur wakacyjny?

Z tego też powodu przedszkola są placówkami nieferyjnymi, czyli pracują przez cały rok. Oczywiście, należy pamiętać, że i tam pracują ludzie, którzy też chcą mieć wolne. Dlatego też w każdym z nich w porozumieniu z rodzicami ustalana jest krótka przerwa w funkcjonowaniu. Co jednak z dziećmi w tym czasie?

Gmina ma obowiązek zapewnić naszym dzieciom opiekę przedszkolną. Dlatego też w sytuacji takiej przerwy, nasze pociechy przenoszone są do sąsiednich placówek na terenie gminy. W trakcie takiego dyżuru wakacyjnego nie ma jednak nauki, a jedynie zabawa, przez co przenosiny nie wpływają negatywnie na rozwój naszego malucha.

Z tego też powodu wielu rodziców decyduje się na to wsparcie. W zapisach na takie dyżury pierwszeństwo mają dzieci uczęszczające do danej placówki, jednak jeśli pozostaną wolne miejsce, dołączyć mogą także inne maluchy. Jedyne co musimy wówczas zrobić to złożyć wniosek w systemie gminy.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić