Kamil Niewiński
Kamil Niewiński| 

Emerytura po zmarłych krewnych. ZUS cię poinformuje, a co z OFE?

3

Nie wszyscy mają świadomość, że pieniądze zebrane przez osobę zmarłą na kontach emerytalnych nie przepadają po jej śmierci. Okazuje się, że rodzina może je odzyskać, chociaż wiąże się to z dodatkowymi formalnościami.

Emerytura po zmarłych krewnych. ZUS cię poinformuje, a co z OFE?
Pieniądze z ZUS-u i OFE zmarłego - jak je zdobyć? (Adobe Stock, Pawel Kacperek)

Śmierć bliskiej osoby to przede wszystkim ogromna tragedia i najczęściej czas żałoby. Równocześnie jednak urzędy i inne instytucje bardzo często wymagają od rodzin załatwiania formalności, które wcale nie należą do najprzyjemniejszych. Nie chodzi tylko o dokumenty związane ze zgonem czy organizację pogrzebu, ale również o zawirowania dotyczące prawa spadkowego.

Na ciekawą kwestię, która może umykać ludziom, zwrócił uwagę portal forsal.pl. Opisał on schemat działania zebranych środków na subkontach Zakładów Ubezpieczeń Społecznych lub w Otwartym funduszu emerytalnym. Okazuje się, że niektórzy zapominają o jednym kluczowym aspekcie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Likwidacja 30-krotności składki ZUS. "To haracz" - mówi Leszek Balcerowicz

W przypadku osób zmarłych, środki zgromadzone na kontach w OFE lub w ZUS-ie mogą być dziedziczone - albo przez małżonka, albo przez osoby wskazane wcześniej przez zmarłego. Jeśli te nie zostały określone, decyzję podejmuje sąd. Jest jednak jeden szkopuł - wypłata tych środków nigdy nie następuje automatycznie. To jest właśnie kruczek, o którym wiele osób może zapomnieć.

Jak uzyskać fundusze z OFE lub ZUS-u? Zawirowania formalne

Jest to ważna sytuacja w szczególności dla bliskich osób, które posiadały konto w OFE lub nie odmówiły przeniesienia pieniędzy na subkonto ZUS po 2014 r. OFE bowiem nie wysyła do rodziny informacji o tym, że możliwa jest wypłata środków. W takim przypadku bowiem pieniądze wchodzą w skład całościowej masy spadkowej, chyba że zmarły wyznaczył osoby dziedziczące.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w przypadku swoich subkont działa inaczej. Mimo że nie posiada on takiego obowiązku, najczęściej informuje on członków rodziny zmarłego o możliwości złożenia wniosku o wypłatę. To dzięki temu wielu Polaków dowiaduje się w ogóle, że w celu odziedziczenia tych środków konieczne jest dopełnienie jakichś formalności.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić