aktualizacja 

Fatalne wieści. Chodzi o 14 emeryturę. Potrzebna "magia"

50

Niedawno przyjęta została ustawa budżetowa na rok 2023. Zapisane zostały w niej dochody, ale i wydatki naszego państwa. W dokumencie nie uwzględniono środków na wypłatę czternastej emerytury. Czy to znak, że seniorzy nie otrzymają dodatkowych pieniędzy?

Fatalne wieści. Chodzi o 14 emeryturę. Potrzebna "magia"
Zdjęcie poglądowe (Pixabay)

Drożyzna nieustannie drenuje budżety Polaków. Seniorom na złapanie oddechu pozwalają natomiast dodatkowe świadczenia w postaci trzynastej i czternastej emerytury.

Pierwsza z nich wypłacana jest co roku. "Czternastka" natomiast nie jest świadczeniem stałym. Czy zostanie przyznana starszym osobom również w 2023 roku?

Jeśli będziemy nadal rządzić, trzynastka i czternastka będą utrzymane. Chcemy czternastkę na stałe wpisać do ustawy - mówił premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z "Super Expressem".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Emerytka pochwaliła rząd. Kontra przyszła szybko: "Mnie Kaczyński nie daje"

W budżecie państwa na 2023 rok nie uwzględniono jednak pieniędzy na czternaste świadczenie, co mogło bardzo mocno zaniepokoić starsze osoby. Czy jest to sygnał, że nie dostaną dodatkowego zastrzyku pieniędzy?

Co z "czternastką"? Ekspert tłumaczy

Ekspert w rozmowie z "Super Expressem" podkreślił, że pieniądze na ten cel pochodzą z innego źródła.

Pieniądze na trzynastkę i czternastkę pochodzą z Funduszu Solidarnościowego wspierającego osoby niepełnosprawne, zasilanego pieniędzmi na aktywizację bezrobotnych - zauważył dr Tomasz Lasocki, ekspert Uniwersytetu Warszawskiego.

Następnie mówił o... "magii". - Trudno powiedzieć, czy w 2023 r. w Funduszu Solidarnościowym będzie 20 mld zł, bo tyle potrzeba na dodatki. Być może nastąpi jakaś "magia finansowa". Natomiast generalnie rząd powinien zapewnić pieniądze w budżecie państwa, skoro sam przyznał dodatki oderwane od systemu emerytalnego - podsumował Tomasz Lasocki.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić