o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Krzysztof Janoś
Krzysztof Janoś
|

Firma Marcina Szumowskiego idzie jak burza. Kontrakt na prawie półtora miliarda zł dla OncoArendi

37
Podziel się

OncoArendi podpisuje z Galapagos NV umowę na 320 mln euro, czyli ok. 1 mld 443 mln zł. Współpraca ma zacząć się od ok. 113 mln zł, które ma otrzymać spółka brata byłego ministra zdrowia.

Firma Marcina Szumowskiego idzie jak burza. Kontrakt na prawie półtora miliarda zł dla OncoArendi
(Materiały prasowe)
bDYJffjF
Jesteśmy megadumni z tego kontraktu. Na polskim rynku biotechnologicznym nie było nigdy takiej umowy. A czy w historii Polski? Możliwe, że nigdy nasz kraj nie sprzedał tak drogo swojej technologii, ale pewności tu nie mamy - mówi w rozmowie z money.pl Sławomir Broniarek, członek zarządu OncoArendi.

Co zostało sprzedane za tak zawrotną sumę? Technologia inhibitorów chitynaz. Nowy lek z jej zastosowaniem ma pomóc w walce z włóknieniem płuc czy astmą. Firma Galapagos NV, podpisując umowę, kupuje całą technologię leku i licencję na jego sprzedaż.

Rafał Kamiński, również z zarządu spółki, wyjaśnia, że Polakom udało się uzyskać cenę za opracowanie cząsteczki blokujących rozwój włóknienia płuc. Obecnie choroba ta zabija w ciągu kilku lat.

bDYJffjH

Rozwiązanie Polaków może spowolnić, a nawet zatrzymać ten proces. Co obecnie bardzo istotne, lek może równie ocalić ciężko chorujących na COVID-19, bo w przebiegu choroby to właśnie włóknienie płuc jest bardzo niebezpieczne.

Jak wyjaśnia money.pl Marcin Szumowski, prezes OncoArendi, pieniądze ze sprzedaży technologii pracować będą nad dalszym rozwojem spółki. W planach jest też praca nad szczepionką na COVID-19.

bDYJffjN

O spółce Marcina Szumowskiego byo już głośno, ale głównie za sprawą brata ministra Łukasza Szumowskiego. Pojawiły się zarzuty, że OncoArendi dostawała dotacje od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju dzięki politycznym koneksjom rodzinnym.

Za poprzedniego rządu [Marcin Szumowski - red.] dostawał znacznie więcej i był nawet bardziej skuteczny. Nigdy w sferze publicznej nie podejmowałem żadnych kroków na rzecz firmy mojego brata i powszechnie o tym mówiłem - wyjaśniał w rozmowie z money.pl Łukasz Szumowski.

Spółka technologiczna istotnie zyskała ok. 175 mln zł. Jendak w latach 2018-2020 spółka było to 45 mln zł dotacji. Marcin Szumowski ma w spółce ok. 9 proc. udziałów wartych ok. 22 mln zł.

bDYJffjO

Największy pakiet akcji OncoArendi posiada Michał Sołowow. Najbogatszy Polak zainwestował 12 mln zł w 2015 roku. Ostatnio jego pakiet akcji wyceniany jest na ok 75 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDYJffki
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(37)
Dziadek
6 miesięcy temu
Nigdzie nie jest napisane, że licencja sprzedana została na wyłączność. Rozumiem, że spółka będzie nadal właścicielem licencji i będzie mogła ją wykorzystywać sama lub sprzedawać licencję innym firmom. W dyskusji o firmie braci Szumowskich brakowało mi wątku o efektach. Raz w Śniadaniu mistrzów prowadzący szybko odebrał głos jednemu z uczestników, gdy Ten chciał zwrócić uwagę na tą kwestię (domyślam się). Pamiętajmy, że tylko jeden na dziesięć startupów może pochwalić się jakimś sukcesem. Wybór tej firmy do dofinansowania był udany.
Irek2222
6 miesięcy temu
To może starczy im na zwrot tych 12 mln z respiratorów?
andy
6 miesięcy temu
warto by służby się temu przyjrzały. Jeżeli wszystko jest OK to nie ma strachu, żyjemy przecież w państwie prawa lub w republice bananowej... bo mi się trochę miesza.
bDYJffkj
Meander
6 miesięcy temu
Dostał facet 500+ w Sasinach
Meander
6 miesięcy temu
To jest właśnie kwitnąca gospodarka, korupcja kwitnie
matka
6 miesięcy temu
taaaaaaa
Prezes
6 miesięcy temu
Największe pieniądze robi sie na słomianych interesach !
Janos
6 miesięcy temu
To kraj oszustwa i niepewność i już mowiono że i już był dawno.
Pablo77
6 miesięcy temu
Na necie jest petycja lekarzy i epidemiologow do rządu.Przeczytajcie ją i mówcie o tym znajomym.
0polityków
6 miesięcy temu
Dotacja publiczna, zysk prywatny. Opracowali technologię za pieniądze podatnika a zysk po sprzedaży to już wyprane pieniądze.
AAAAAAA
6 miesięcy temu
Tak oszukańczego nierządu to jeszcze nie było.
Jjk
6 miesięcy temu
A wiecie że włóknienie płuc to jedno z powikłań zachorowania na cov id 19?hehe
🐵🐵🐵
6 miesięcy temu
Pełen sukces🐒🐒🐒🐒🐒🐒🐒🐒🐒🐒🐒🐒🐒
bDYJffkb
Tom
6 miesięcy temu
Skoro Polska dawała dla spółki dotacje to dlaczego produkcja leku nie zostanie w Polsce A jedynie sprzedany patent za granicę, wstyd że tego nikt nie rozliczy
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić