aktualizacja 

Gdzie Polska, a gdzie Niemcy? Różnica w cenie chleba szybko się zmienia

491

Inflacja w Polsce daje się we znaki nie tylko najuboższym, ale i klasie średniej. Nikt nie zaprzeczy, że niezależnie od stanu portfela, na chleb powinno stać każdego obywatela. Niestety, sporo wskazuje na to, że i pieczywo niebawem może być już poza zasięgiem najmniej majętnych osób. Według danych Eurostatu, w listopadzie 2022 cena chleba w Polsce wzrosła rok do roku o przeszło połowę. Tymczasem główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR) Sławomir Dudek podaje, że w Niemczech różnica wyniosła 28 proc. Ekspert skierował ostre słowa w stronę prezesa Adama Glapińskiego.

Gdzie Polska, a gdzie Niemcy? Różnica w cenie chleba szybko się zmienia
Gdzie Polska, a gdzie Niemcy? Różnica w cenie chleba szybko się zmienia (Pixabay)

Chleb z miesiąca na miesiąc jest droższy, a wiele wskazuje na to, że najwyższe wzrosty cen pieczywa dopiero przed nami. Właściciele piekarni skarżą się na coraz większe problemy z utrzymaniem biznesu. Koszty zwyczajnie przerastają ich możliwości.

Panie prezesie Glapiński, proszę wziąć notes i spisać sobie dane Eurostatu o cenach pieczywa. Czy Pan ten chleb to w Polsce kupował? Razem z panem Morawieckim kpicie sobie ze społeczeństwa - napisał ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR) Sławomir Dudek na Twitterze, załączając wymowny wykres.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Ceny pieczywa w Polsce i w Niemczech. Gdzie chleb drożeje szybciej?

Z danych przedstawionych powyżej jasno wynika, że ceny pieczywa w Polsce w listopadzie 2022 wzrosły rok do roku średnio o 54 proc. Tymczasem w Niemczech różnica wyniosła 28 proc. Dysproporcja mocno rzuca się w oczy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo...

Zobacz także: Czy grożą nam lokalne blackouty? I co z tym gazem?
Czy piekąc chleb w Polsce, zużywamy dwa razy więcej gazu, prądu, węgla? Pytanie retoryczne. Przecież piece są podobne, często z tych samych firm. To czynniki krajowe (rząd i NBP) dołożyły dużo więcej do tej ogromnej inflacji - podsumował w komentarzu ekspert Sławomir Dudek.

Zauważyliście, że chleb i inne rodzaje pieczywa drożeją w Polsce w tak dużym tempie? A może zupełnie nie zwracacie na to uwagi? Czekamy na wasze opinie w sekcji komentarzy pod artykułem.

Autor: PTA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić