Paulina Antoniak
Paulina Antoniak| 

Ile można dorobić na emeryturze? Od 1 czerwca nowe limity

64

Od 1 czerwca 2024 zmieniają się limity przychodu dla pracujących rencistów i emerytów, którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego i będą wyższe niż w poprzednim kwartale. Zarobki do 5703,20 zł brutto miesięcznie nie wpłyną na zmniejszenie emerytury czy renty. To spora zmiana, bo każdego miesiąca można zarobić o ponad 400 zł brutto więcej niż w poprzednim kwartale. A co po przekroczeniu tej kwoty? Wyjaśniamy.

Ile można dorobić na emeryturze? Od 1 czerwca nowe limity
Od 1 czerwca zmieniają się limity dorabiania dla pracujących emerytów i rencistów (Pexels)

Limity dorabiania do rent i emerytur zmieniają się cztery razy w roku, a ich wysokość zależy od średniej płacy krajowej. Ogłasza je prezes Głównego Urzędu Statystycznego. W porównaniu do poprzedniego kwartału są wyższe, gdyż wzrosło przeciętne wynagrodzenie w Polsce.

Osoby dorabiające do emerytur i rent muszą pamiętać, że przekroczenie limitów zarobkowych może spowodować, iż ZUS zmniejszy lub zawiesi wypłatę świadczenia. Dlatego muszą to na bieżąco monitorować.

Co istotne, regulacje te dotyczą tylko zarobków z działalności objętej obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi, np. z umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy agencyjnej czy też umowy o dzieło zawartej z własnym pracodawcą.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Program Money.pl 11.01 | Co dalej z emeryturami Polaków? Ekspert tłumaczy wszystkie zawiłości

Ile można dorobić do emerytury w czerwcu? Nowe limity

Jeżeli natomiast mamy do czynienia z umową o dzieło zawartą z innym niż własny pracodawca emeryt lub rencista, może dorabiać bez ograniczeń, gdyż jest to umowa nieoskładkowana.

W przypadku gdy przychód przekroczy 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ale nie będzie wyższy niż 130 proc. tego wynagrodzenia, to świadczenie zostanie zmniejszone o kwotę przekroczenia, ale nie więcej niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia.

Zgodnie z komunikatem prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w sprawie kwot przychodu odpowiadających 70 proc. i 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia stosowanych przy zmniejszaniu lub zawieszaniu emerytur i rent, od dnia 1 czerwca 2024 r. kwota przychodu odpowiadająca:

  • 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za I kwartał 2024 r. wynosi 5703,20 zł;
  • 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za I kwartał 2024 r. wynosi 10 591,60 zł.

W związku z powyższym, od 1 czerwca 2024 roku przychody emeryta lub rencisty uzyskane w czerwcu, lipcu i sierpniu do wysokości 5703,20 zł nie wpłyną na wysokość świadczenia. Co oznacza, że każdego miesiąca można zarobić o ponad 425 zł brutto więcej niż w poprzednim kwartale.

Natomiast od kwoty 5703,20 zł do 10591,60 zł spowodują zmniejszenie świadczenia, a powyżej 10591,60 zł zostanie ono zawieszone.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić