BOB| 

Ile Polacy wydali na alkohol? Kwota za rok 2020 robi wielkie wrażenie

6

Polacy chętnie wydają pieniądze na alkohol, co potwierdzają statystyki. Widoczny jednak jest trend, że powoli na popularności traci piwo.

Ile Polacy wydali na alkohol? Kwota za rok 2020 robi wielkie wrażenie
Polacy wydali fortunę na alkohol (Pixabay)

Firma Nielsen przeanalizowała polski rynek produktów spożywczych i chemicznych (FMCG). Miniony rok dla wszystkich był trudny z powodu pandemii koronawirusa, ale w tym sektorze biznesowym raczej nikt nie narzeka. Rynek FMCG łącznie urósł do kwoty 198,2 mld zł, co oznacza wzrost o 4,8 proc.

Ile Polacy wydali na alkohol w 2020 roku?

Ciekawe są szczegóły badania, które publikuje "Rzeczpospolita". Polacy chętnie sięgają po alkohol, co potwierdza fakt, że sprzedaż w 2020 roku wzrosła o 7 proc. Na napoje alkoholowe wydaliśmy prawie 40 mld zł!

Okazuje się, że ilościowo spadła sprzedaż piwa (o 1,6 proc.). Polacy coraz chętniej sięgają po inne alkohole. Duże wzrosty ilościowe zaliczyły: rumy (30 proc.), giny (26 proc.), whisky (15 proc.) i wino (8 proc.).

- Brak podróży, ograniczenie konsumpcji w wielu sektorach, jak gastronomia, spowodowały, że spadek dochodów konsumentów nie był tak duży, a w efekcie w sklepach spożywczych popyt na napoje alkoholowe wzrósł. Konsumenci nie tylko więcej wydawali, ale też chętniej sięgali po droższe produkty - komentuje Robert Ogór z grupy Ambra, która produkuje popularne wina.

Z danych Nielsen wynika także, że w dobie pandemii najwięcej zyskała produkty suche. Nie narzekają także producenci nabiału. Wzrosty są także widocznie w kategoriach do gotowania i pieczenia, co oznacza, że Polacy kupowali więcej mąki, mleka, czy olejów.

Cały czas dobrze trzyma się sprzedaż słonych przekąsek i słodyczy. W dodatku kupujemy coraz więcej serów czy przecierów pomidorowych.

Zobacz także: Droższe "małpki". Polacy przerzucą się na piwo? "Potwierdzimy to za rok"
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić