Karolina Sobocińska
Karolina Sobocińska| 

WHO alarmuje. Tak źle jeszcze nie było

15

Najczęściej spotykaną na świecie odmianą nowotworu jest rak piersi - informuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Nigdy wcześniej rak piersi nie był najczęściej występującym nowotworem.

WHO alarmuje. Tak źle jeszcze nie było
Rak pierwsi jest najczęściej występującym nowotworem na świecie - alarmuje WHO. (Getty Images, Justin Sullivan)

W czwartek obchodzony będzie Światowy Dzień Raka. Z danych WHO wynika, że najczęściej występującym nowotworem na świecie jest rak piersi.

To pierwszy raz, kiedy rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem na świecie - powiedział we wtorek Andre Ilbawi, specjalista onkologiczny w WHO.

Przez ostatnie dwadzieścia lat na pierwszym miejscu był rak płuc. W 2020 roku zachorowalność na ten nowotwór była mniejsza niż na raka piersi. Na podium znalazł się również tradycyjnie nowotwór jelita grubego. Lekarze biją na alarm.

Jeżeli mówimy tutaj o sygnałach nowotworu, warto zwrócić uwagę na każdy guzek w piersi. Każda z pań powinna przynajmniej raz w miesiącu wykonać samobadanie piersi - powiedział dr n. med. Piotr Winczura w rozmowie z TVN24.

Ekspert WHO zauważył, że częstym czynnikiem ryzyka raka piersi jest otyłość. I choć dotyczy to także innych nowotworów, takich czynników ryzyka jest znacznie więcej.

Najważniejsze, o czym powinniśmy powiedzieć, to papierosy. Powinniśmy ograniczyć też czerwone mięso, alkohol - wylicza dr Winczura

Jak podaje WHO, pandemia COVID-19 znacznie wpłynęła na profilaktykę i leczenie nowotworów. Wynika to przede wszystkim z opóźnienia w diagnozowaniu.

Badania WHO wykazały, że w 50 procentach krajów leczenie nowotworów zostało częściowo lub całkowicie przerwane z powodu pandemii - przekazał Andre Ilbawi.

Już jutro 4 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem. Z tej okazji, wiele placówek zaprasza na bezpłatne badania w ramach programów profilaktyki nowotworowej.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Piotr Zgorzelski odpowiada Stanisławowi Karczewskiemu. Cięta riposta
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić