o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
 • Quizy
Wróć na
MDO
|

Ile wynoszą pensje w wojsku? Nawet wypłata szeregowego zaskakuje

124
Podziel się

Ile zarabia się w wojsku? Pensje żołnierzy - co oczywiste - zależą przede wszystkim od ich stopnia. Rosną one wraz ze stażem pracy i doświadczeniem wojskowych.

Ile wynoszą pensje w wojsku? Nawet wypłata szeregowego zaskakuje
Ile zarabia się w wojsku? (Pixabay)
bDJXdjTp

Oczywiście wojskowi otrzymują nie tylko uposażenie podstawowe. Mogą liczyć również na dodatki, m.in. za długoletnią służbę czy sprawowanie określonych funkcji.

Wysokość obecnych zarobków wojskowych określa rozporządzenie ministra obrony narodowej z 31 marca 2020 roku. Podano w nim stawki brutto.

bDJXdjTr

Najmniej zarabiają żołnierze szeregowi - 4 110 zł brutto miesięcznie. Starsi szeregowi uzyskują z kolei 4 180 zł/mies.

Zarobki w wojsku. Ile wynoszą wynagrodzenia?

Kapral dostaje pensję w wysokości 4 660 zł brutto, a starszy kapral - 4 700 zł. Plutonowy dostaje 4 740 zł. Co z pozostałymi?

 • sierżant - 4 970 zł;
 • starszy sierżant - 5 040 zł;
 • młodszy chorąży - 5 090 zł;
 • chorąży - 5 330 zł;
 • starszy chorąży - 5 430 zł;
 • starszy chorąży sztabowy - 5 530 zł;
 • podporucznik - 5 790 zł;
 • porucznik - 5 870 zł;
 • kapitan - 6 120 - 6 230 zł;
 • major - 6 530 - 6 870 zł;
 • podpułkownik - 7 170 - 7850 zł;
 • pułkownik - 8 320 - 9 660 zł;
 • generał brygady - 10 480 - 11 230 zł;
 • generał dywizji - 11 830 - 12 780 zł;
 • generał broni - 13 480 - 15 580 zł;
 • generał - 16 830 zł.
bDJXdjTx
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDJXdjTS
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(124)
Spółdzielca
miesiąc temu
Generał zarabia około 16 tys., a np. prezes spółdzielni mieszkaniowej ponad 30 tys. - który zarabia dużo?
Dżon
miesiąc temu
Proszę jeszcze doliczyć dodatki które wynoszą połowę podstawy......
asd
miesiąc temu
całkiem fajne pieniądze jak za rozstawianie namiotów i oglądanie filmów
bDJXdjTT
pzt
miesiąc temu
a prospołeczny Najman chciał bronić Częstochowy darmo .
Obserwator pa...
miesiąc temu
Moje pytanie brzmi:Z jakiej racji (i to jest skandal) kapelani są na etatach żołnierzy? Jaki z nich jest żołnierz chyba taki sam jak z żołnierza ksiądz a się nie przebiera w sutannę!!! Jeśli już mają być to na etatach cywilnych a nie zabieraja etaty ludziom którzy mogliby być w wojsku bo chcą i są dobrymi specjalistami.A tak to oficerskie etaty są zajmowane przez ludzi którzy (moim zdaniem) nie mają prawa nosić munduru bo żołnierzami nie są i nigdy nie będą porównanie np. Proboszcz parafi w stopniu ppłk (jakiś żart) a dowódca batalionu w stopniu ppłk. Proponuję zmienić dokumenty normatywne regulajace tą kwestie!!!
Najnowsze komentarze (124)
Justa
miesiąc temu
Szanowni Państwo, nikt nikomu nie broni wstąpić w szeregi armii, która kieruje się potrzebami kraju, świata i własnym, sprawdzonym systemem dowodzenia. Wtedy kiedy inni śpią on służą, często z daleka od domu i rodziny, bo żołnierska, to rzecz. Kiedy inni wypoczywaj w z rodzinami oni są w trakcie ćwiczeń poligonowych. Rodziny tych ludzi żyją innymi zasadami i wartościami dnia codziennego. Też tęsknią , też czekają, ale nie pracują, a służą. Zrozumie tylko ten, kto zasmakował żołnierskiego życia. Wszelkie aluzje i przytulić niech każdy zachowa dla siebie z szacunku dla siebie i innych.
Brzoza
miesiąc temu
Powiem krótko ....co to za nowość . Przecież to informacja tak naprawdę z końca 2019 roku bo wtedy zostały podpisane podwyżki przez Prezydenta RP a wypłacono z wyrównaniem do końca marca 2020. Nie uważam że to dużo pieniędzy za funkcje jaką spełniają żołnierze zawodowi a wręcz przeciwnie. Kto z Was chce oddać życie za kilka tysięcy miesięcznie!?
Kuba
miesiąc temu
Tyle zarabia szeregowy w pierwszym miesiącu zawodowej służby. Bez doświadczenia, taki początkujący żołnierz. Przeciętny żołnierz po 5-10 latach służby zarabia dużo więcej. Praca jest teraz bardzo spokojna (chyba, że akurat nie jest). Serdecznie zapraszamy. Miejsca są. OK, godziny pracy są dość "elastyczne" i oczywiście jest więcej niż etat. Jest trochę fizycznej pracy i po 10 latach można to odczuć w stawach. Przez te 10 lat wielu żołnierzy miało takie chwile, w których decyzje podjęte w ciągu długich 2 sekund zaważyły o tym, kto wróci do rodziny, a kto nie. Na zewnątrz o tym nie mówią, bo mało kto zrozumie. Pieniądze są niezłą motywacją, ale jak ktoś nie marzy o służbie wojskowej to długo miejsca nie zagrzeje lub będzie bardzo smutnym, zmęczonym, wiecznie narzekającym człowiekiem. Przeważnie jednak w ciągu kilku lat zauważy, że w cywilu też można nieźle zarobić. Fajnie się zagląda do czyjegoś portfela, ale na hasło "To przyjdź" jakoś brakuje odzewu. Wymagania to obecnie: sprawny fizycznie, zdrowy, wykształcenie gimnazjalne, przeciętnie sprawny umysłowo, niekarany. Nie dużo, ale już pierwszy punkt odrzuca 80-90% młodych meżczyzn. Na retoryczne pytanie: "A gdzie nie jest ciężko?" jeszcze raz odpowiadam serdecznie: Zapraszamy.
Glos
miesiąc temu
To zaklamany art. A gdzie dodatki.!!!!
Szeregowy dol...
miesiąc temu
Nieźle pracuje za granicą to General mi może buty czyścić A w książeczce ma szeregowy
chorykraj
miesiąc temu
Za siedzenie i bawienie się w harcerza taka kasa. Ja pracuję po studiach w Urzędzie pracy za 2800 zł. Jakieś jaja.
Yugo
miesiąc temu
Jestem oficerem WP z ponad 27-letnią wysługą, w tym w miejscu zamieszkania w sumie może 5-6 lat, reszta w kilku garnizonach gdzieś w Polsce, poza tym 3 misje bojowe. Nie bardzo rozumiem to szczucie społeczeństwa przeciwko wojsku, bo taki jest jest niewątpliwie przekaz tego artykułu. Stare porzekadło mówi, że kto nie chce płacić na nasze wojsko, będzie płacił na obce, oby nie w tragicznych okolicznościach... Skoro taki miód w wojsku, to czemu tak trudno uzupełnić wakaty, czemu przez tyle lat większość wiło się i starało wymiotować z wojska. Wstydzilibyście się publikować takie tendencyjny pseudoartykuły...
Cywil
miesiąc temu
Gdzie to wojsko,- emerytowany dziadek pilnuje koszar. Żołnierz nie stawia się do służby,- a idzie do pracy/ raczej jedzie- całe osiedle to jeden parking/ Po godz. 15-tej już w koszarach pusto. Kasa jak się patrzy.
bDJXdjTL
Żołnierz 15 l...
miesiąc temu
Służę 15 lat zarabiałem ok 1000 zł 14 lat temu przesiegalem bronić ojczyzny co się robi w tym kraju kogo tu bronić i za żadne pieniądze jak ludzie jedni drugim wypominają ile ktoś zarabia za mało zapraszam do wojska tym co piszą takie pierdoły wojsko by się przydalo
Duchski
miesiąc temu
Generał zarabia tylko dwa razy tyle co szeregowy??? To jakis żart chyba biorąc pod uwagę obowiązki i odpowiedzialność
Duchski
miesiąc temu
Generał zarabia tylko dwa razy tyle co szeregowy??? To jakis żart chyba biorąc pod uwagę obowiązki i odpowiedzialność
Zzkk
miesiąc temu
Ha ha to ja jako kierowca zarabiam w niemieckiej firmie zarabiam wiecej niz general😃😃😃
Fakt
miesiąc temu
Na początku roku i na koniec, zawsze to samo, zarobki w wojsku, a chętnych dalej nie ma. Może dopisać z jedno zero ?
Qwerty
miesiąc temu
Byłem teraz w poznaniu na szkoleniu po którym miałem dostać pracę. Same kłamstwa 27dni szkolenia nie po to żeby dostać pracę a po to żeby tanim kosztem wyszkolić naiwnych których w razie potrzeby przeznaczyć na mięso armatnie. Nic co obiecywali nie było prawdą. Kiedyś byłem cywilem chronionym w razie konfliktu,teraz jestem rezerwista którego będą ganiać jak będzie potrzeba za darmo. Na pytanie moje że WKU mówili że należy się to i tamto odpowiadali śmiechem że nie można wierzyć w to co mówią. Opieka medyczna i stomatolog miał być niczego nie było a jak by był to i tak nigdy nie miałbym czasu pójść,
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić