o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Łukasz Maziewski
|

Permanentne zanurzenie. Tak tonie polska Marynarka Wojenna

585
Podziel się

38 milionów ludności. 440 km linii brzegowej Bałtyku. I trzy okręty podwodne. Z tego dwa w tym roku będą nadawały się do utylizacji, a trzeci jest w stanie chronicznego remontu. Polska marynarka podwodna to fikcja. Groźna.

Permanentne zanurzenie. Tak tonie polska Marynarka Wojenna
ORP Orzeł (PAP, Dominik Kulaszewicz)
bEElygad

Na stanie Marynarki Wojennej RP znajdują się obecnie trzy okręty podwodne, tworzące Dywizjon Okrętów Podwodnych. Ale dywizjon ten jest nim w zasadzie tylko z nazwy. W praktyce to pływające (nie zawsze) balie o znikomej lub wręcz żadnej wartości bojowej.

Okręty (mocno) pełnoletnie

Dwa okręty to poniemieckie jednostki typu Kobben. Pierwszy, ORP Bielik ma 54 lata. Drugi, ORP Sęp - 55. Młodszy od nich jest poradziecki ORP Orzeł, jednak to okręt 35-letni, który - choć idealnie nadający się na Bałtyk - od siedmiu lat jest w zasadzie nieustannie w stanie remontu. Dodatkowo, w 2017 r., gdy okręt był w doku Stoczni Marynarki Wojennej, doszło na jego pokładzie do groźnego pożaru, który znacząco obniżył zdolności bojowe jednostki.

Od czasu do czasu Orzeł wypływa w morze dla podtrzymania zdolności załogi, jednak daleko mu do pełnej sprawności. Aktualnie, znowu jest w naprawie. Trwa na nim usprawnianie stacji hydroakustycznej.

bEElygaf
Zobacz także: USA pokazały nową broń. Rodem z filmów science fiction

2/3 floty na złom

Wróćmy jednak do Kobbenów. Jak ujawnił analityk Polityki Insight, Marek Świerczyński, obie jednostki zostały przez Inspektorat Wsparcia Sil Zbrojnych opisane jako "trwale zbędnie rzeczy ruchome". Innymi słowy - to złom. Pływający.

bEElygal

"Zagrożenie dla zdrowia i życia"

Okręty podwodne typu Kobben planuje się wycofać z eksploatacji w 2021 roku. Uważam tę decyzję za słuszną, bowiem dalsza eksploatacja tych ponad 50-letnich jednostek mogła narażać na utratę zdrowia i życia ich załogi - mówi o2 Tomasz Dmitruk, analityk "Dziennika Zbrojnego".
bEElygam

Dodaje, że kiedy to nastąpi, w służbie pozostanie już tylko "Orzeł". Ale nie bez "ale".

Dziś prawdopodobnie może on służyć jedynie w ograniczonym zakresie do szkolenia. Ostatnim ratunkiem dla dywizjonu Okrętów Podwodnych ma być zakup dwóch szwedzkich używanych (30-letnich), ale zmodernizowanych okrętów podwodnych typu A17 tj. HMS Södermanland i HMS Östergötland. Niestety, mimo trwających już ponad rok negocjacji, finału tej transakcji nie widać - przekonuje Dmitruk.

I ma rację.

bEElygan

Mordel: Cześć ludzi zrezygnuje

W 2018 r. szef resortu obrony, Mariusz Błaszczak, odwołał ze stanowiska Inspektora Marynarki Wojennej, kontradmirała Mirosława Mordela. Dwa tygodnie przed odwołaniem, podczas uroczystości opuszczenia bandery na innym Kobbenie (ORP Sokół), Mordel powiedział, że "żołnierskie nadzieje zostały zawiedzione". Dotyczyło to pozyskania nowych okrętów podwodnych dla Marynarki. Dziś oficer nie ma wątpliwości: dla Kobbenów to był najwyższy czas.

One pływać już nie powinny. Jeśli mamy - lub mieliśmy - w planach utrzymywanie floty podwodnej, to powinniśmy je czymś zastąpić. Bo ich czas nadszedł dawno temu. Ale jeżeli stracimy okręty, to także ludzi i ich doświadczenie. Nie mam wątpliwości, że część załóg odejdzie - mówi o2 Mordel.
bEElygao

Dodaje, że utracić takie zdolności i doświadczenie jest bardzo łatwo. Trudniej je odbudować, bo większość szkoleń prowadzi się za granicą - i to za duże pieniądze. Mordel ma poważne wątpliwości czy nasza Marynarka ma dzisiaj możliwość wypełniania swoich zdań w czasie kryzysu lub wojny. Ale Marynarka to nie tylko walka.

Mamy żywotne interesy na Bałtyku. Mamy platformy wydobywcze, chcemy mieć farmy wiatrowe. Czym będziemy je chronić? - pyta kontradmirał.

Dodaje, że marynarkę powinniśmy utrzymywać. Także ze względu na zdolności sojusznicze.

Zmęczeni Szwedzi mają dość

Wspomina także o planach pozyskania szwedzkich okrętów, o których mówił wyżej Tomasz Dmitruk, jednak dodaje, że w jego ocenie Szwedzi są "zmęczeni" przedłużającymi się negocjacjami. Jeśli jednak niczego nie zrobimy, to flota podwodna Marynarki Wojennej RP pozostanie tylko wspomnieniem. Ale smutno dodaje, że "słyszeliśmy już zbyt wiele obietnic bez pokrycia".

Powyższe rozwiązanie również nie jest jednak pozbawione wad. Szwedzkie okręty, choć zmodernizowane, także są leciwe. Jednak nadal będzie to rozwiązanie tymczasowe, mające być łącznikiem przed pozyskaniem zupełnie nowych jednostek. "Wystarczy na 10 lat. A potem znowu będziemy mówić o kolejnym rozwiązaniu pomostowym" - słyszymy z kręgów osób związanych z marynarką i przemysłem wojskowym.

Najbardziej priorytetowe zadania dotyczące pozyskania wielozadaniowych okrętów nawodnych (w praktyce fregat) kr. Miecznik oraz nowych okrętów podwodnych kr. Orka nadal znajdują się w fazie analiz. Oznacza to, że żaden nowy okręt tych typów nie wejdzie do służby szybciej niż za 6 lat - podsumowuje Tomasz Dmitruk.

I tak będzie to wyglądało przez kolejne lata, lub dekady. Do czasu opuszczenia bandery na ostatnim okręcie Marynarki Wojennej, który obecnie znajduje się na deskach kreślarskich. I szybko z nich nie zejdzie.

Nie dla Polaka

Marynarka jest zresztą konsekwentnie, przez kolejne rządy, traktowana jak piąte koło u wozu. I nie zmieni tego stanu rzeczy nawet pozyskanie (wciąż raczej życzeniowe) okrętów ze Szwecji. Najlepszym przykładem braku strategicznego myślenia o marynarce i jej roli w Siłach Zbrojnych RP była podjęta przez prezydenta i Biuro Bezpieczeństwa Narodowego próba pozyskania dla Polski fregat rakietowych klasy Adelaide - bardzo podobnych do użytkowanych przez MW RP fregat ORP Generał Kazimierz Pułaski i ORP Generał Tadeusz Kościuszko. Próba ich zakupu (co istotne, wraz z uzbrojeniem) w korzystnej cenie od Australijczyków została storpedowana przez polskich polityków - o czym z goryczą mówili wtedy urzędnicy związani z Kancelarią Prezydenta - i lobbystów zbrojeniowych. Mimo że polskie fregaty mają po 40 lat i czas im przechodzić na emeryturę. Tak więc, po raz kolejny okazało się, że "to nie dla Polaka". Australijskie okręty popłynęły do Chile. A polscy marynarze, łatający swoje okręty jak tylko mogą, po raz kolejny obeszli się smakiem.

Bieda-flota

Na wyposażeniu Marynarki Wojennej RP znajdują się obecnie 32 okręty bojowe różnych typów (w tym dwie fregaty rakietowe i dwie korwety), dwa okręty szkolne i okręt-muzeum ORP Błyskawica. Do tego kilkanaście mniejszych jednostek pomocniczych, takich jak holowniki, motorówki, kutry i barki. Średnia wieku okrętów to ponad 30 lat. Wycofanie jednostek typu Kobben zredukuje możliwości działań podwodnych w zasadzie niemal do zera.

Do tego dochodzi także Brygada Lotnictwa MW (40 samolotów i śmigłowców różnego typu, w tym maszyn zwalczania okrętów podwodnych). Do tego artyleria przeciwlotnicza (poradzieckie armaty przeciwlotnicze S-60 i ZU-23-2) i relatywnie najnowsza w MW Morska Jednostka Rakietowa, czyli 12 wyrzutni (po cztery rakiety na każdej) pocisków rakietowych. Pociski te, produkowane przez norweski koncern Kongsberg, mają razić zarówno wrogie okręty, zbliżające się do polskiego wybrzeża, jak i (w zakresie ograniczonym systemami radarowymi i namierzania) cele lądowe. Wyrzutnie zostały zakupione w 2008 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEElygaG
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(585)
t555
7 miesięcy temu
zaminowac cale wybrzeze bedzie taniej
rezerwa 77r.
7 miesięcy temu
RODACY od czasu tzw. przemian likwidowano systematycznie i z premedytacją ARMIĘ winę ponoszą wszystkie kolejne ekipy rządzące , to moje zdanie : jak wiemy np. program ŻEGLAREK pokazał że nawet ,, wojskowi są umoczeni " IU prowadzi wieczne prace analityczno- koncepcyjne , ŻENUA ,ŻENUA ostatni wyczyn poP w sprawie ,, GROTA " dowodzi że mamy ,, KORNIKI I KRETY " działające na rzecz obcych
Utopiec
8 miesięcy temu
W polskiej Marynarce Wojennej najlepiej się mają kapelanowie z "ordynariatu polowego", spasieni i znakomicie opłacani gażami oficerskimi odliczają miesiące i dni do sutej emerytury mundurowej.
bEElygaH
Tom
8 miesięcy temu
Spokojnie już jadą z Radomia uboty Macierewicza. Jedyne na świecie okręty podwodne wyposażone w koła. Witamy w kraju z dykty
WOjO
8 miesięcy temu
Zrezygnować z marynarki wojennej i wybrzeże szczelnie zamknąć będzie taniej
Gościu
8 miesięcy temu
Kraj już na dnie a marynarka dopiero teraz tonie !!??
kpt. Inkognit...
8 miesięcy temu
Polska zostanie zaatakowana błyskawicznym atakiem z lądu, powietrza i morza, ale przy pomocy małych, szybkich i licznych łodzi desantowych. Co mają w tej sytuacji zdziałać okręty podwodne w dodatku w ilości kilku szt. jest mi kompletną zagadką. Inteligentne miny i drony podwodne, to by miało sens do obrony wybrzeża.
admirał
8 miesięcy temu
Chociaż każdy z nas jest młody, lecz go starym wilkiem zwą. My, strażnicy polskiej wody, marynarze polscy są. Morze, nasze morze, wiernie ciebie będziem strzec. Mamy rozkaz cię utrzymać, albo na dnie, na dnie twoim lec, albo na dnie z honorem lec, z honorem lec. Żadna siła, żadna burza, nie odbierze Gdańska nam. Nasza flota, choć nieduża, wiernie strzeże portu bram. Morze, nasze morze, wiernie ciebie będziem strzec. Mamy rozkaz cię utrzymać, albo na dnie, na dnie twoim lec, albo na dnie z honorem lec, z honorem lec
zołnierz.
8 miesięcy temu
Dorwanie sie cywilnej zwierzchnosci nad armia to LUDOBÓJSTWO NARODU POLSKIEGO
Rakieta
8 miesięcy temu
Czesi nie maja marynarki wojennej ani okretow i tez sie nie martwia
Też były żołn...
8 miesięcy temu
Marynarka szuwarowo-bagienna. Szkoda Was Marynarze z XX wieku. Ale pamięć pozostanie.
historyk
8 miesięcy temu
w 1939 r mieliśmy 5 nowoczesnych okrętów podwodnych nie wystrzeliły na Bałtyku ani jednej torpedy, po co nam teraz super okręty z superrakietami do ostrzeliwania - w zamyśle przede wszystkim Rosji, jeśli kody do rakiet będą w USA albo Francji ? żaden normalny kraj nie pozwoli rusofobicznym władzom na samodzielne dysponowanie taką bronią. Zresztą podobnie Ruscy trzymali pod kluczem głowice do rakiet. Nie sa nam potrzebne okręty podwodne, chyba że symbolicznie dla podtrzymania tradycji, wtedy stare szwedzkie wystarczą. potrzebne sa okręty ochrony strefy rybołówstwa przed kłusownikami, ścigacze okrętów podwodnych, małe okręty rakietowe, trałowce.
biały mat
8 miesięcy temu
przygotowuję podmiot do walki, wypożyczenie samochodu, orlen= usługa transportowa gram
bEElygaz
Otoja
8 miesięcy temu
Tylko czy nam ta marynarka tak potrzebna? Niestety najpierw lotnictwo potem siły lądowe. Teraz dron może wykryć i zniszczyć statek podwodny.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić