Kary za niewykorzystany urlop. Co pracodawca może wobec pracownika?

3

Udzielenie pracownikowi urlopu jest jednym z obowiązków pracodawcy. Co wtedy, gdy podwładny znajduje się w trakcie wypowiedzenia lub nie chce wziąć wolnego od pracy? Są różne scenariusze.

Kary za niewykorzystany urlop. Co pracodawca może wobec pracownika?
Czy pracodawca może wysłać pracownika na urlop? (Pixabay, Aymanejed)

Urlop wypoczynkowy to jedno z najważniejszych uprawnień pracowniczych. Portal prawo.pl spostrzega, że stanowi on prawo podmiotowe pracownika o charakterze osobistym. To sprawia, że nie można się go zrzec.

Pracodawca jest zobowiązany do udzielenia pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym nabył do niego prawo. By go wykorzystać, konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku.

Pracodawca zasadniczo nie może zmusić pracownika do wykorzystania urlopu. Takie działanie wkracza w sferę uprawnień pracowniczych i jest niedopuszczalne. Jest jednak jeden wyjątek.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kolęda już nie jest masowa? Znany ksiądz podaje dane

Artykuł 167(1) Kodeksu pracy mówi o tym, że "w okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu". Decyzja o przyznaniu wolnego nie wymaga wtedy uzgodnienia jej z pracownikiem.

Pracodawca nie ma jednak takiego obowiązku. W trakcie okresu wypowiedzenia może zezwolić pracownikowi na pracę. W takiej sytuacji za niewykorzystany urlop należy się ekwiwalent pieniężny.

Kary za niewykorzystany urlop

Artykuł 168 Kodeksu pracy mówi z kolei o tym, że "urlopu niewykorzystanego w terminie ustalonym zgodnie z art. 163 należy pracownikowi udzielić najpóźniej do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego".

To oznacza, że pracodawca może zobowiązać pracownika do wskazania terminu wykorzystania zaległego urlopu i nałożyć kary porządkowe, jeżeli występują trudności we współpracy - zauważa serwis next.gazeta.pl.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić