Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera| 
aktualizacja 

Kierowcy będą mieli ciężko. Drastycznie wzrośnie wysokość grzywny

91

W piątek Senat zajął się dokumentem zaostrzającym kary dla sprawców wykroczeń drogowych. Za jego sprawą wzrośnie maksymalna wysokość grzywny - z 5 do 30 tys. zł. Wyższa będzie też wysokość grzywny, jaką nałożyć można w postępowaniu mandatowym.

Kierowcy będą mieli ciężko. Drastycznie wzrośnie wysokość grzywny
Bat na piratów drogowych. Senat przegłosował ustawę (Policja)

Nowelizacja ustawy to element zmian w Prawie o ruchu drogowym, za sprawą których polskie drogi mają stać się bezpieczniejsze. Za przyjęciem nowych przepisów głosowało 95 senatorów, 3 było przeciw, 1 wstrzymał się od głosu. Teraz ustawa wróci do Sejmu - podaje PAP.

Bat na piratów drogowych. Senat przegłosował ustawę

Nowelizacja ustawy podwyższa wysokość grzywny od 5 do 30 tys. zł. Zwiększono również wysokość kary, jaką można nałożyć w postępowaniu mandatowym. Ustawodawca przewidział też ułatwienia w procesie uzyskaniu renty. Będzie ona wypłacana najbliższym ofiary wypadku drogowego przez sprawcę umyślnego przestępstwa ze skutkiem śmiertelnym.

Niedostosowanie się do zakazu wyprzedzania karane będzie grzywną od 1 tys. do 30 tys. zł. Kolejny z artykułów znowelizowanej ustawy przewiduje karę aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny od 1 tys. zł do 30 tys. zł dla sprawcy, który prowadził pojazd na drodze publicznej, strefie zamieszkania i strefie ruchu bez wymaganego uprawnienia. Taką samą karę przewidziano dla kierowcy poruszającego się pojazdem, który nie został dopuszczony do ruchu.

Zobacz także: Minister zdrowia nie chce obostrzeń. Lubnauer: W co on wierzy?

Niewskazanie na czas danemu organowi danych osoby, która kierowała pojazdem w momencie popełnienia wykroczenia również będzie karane grzywną do 30 tys. zł.

Grzywna w wysokości co najmniej 3 tys. zł grozić będzie za za niezachowanie należytej ostrożności lub spowodowanie zagrożenia przez sprawcę znajdującego się w stanie po użyciu alkoholu. Taką samą karę przewidziano za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, niezatrzymanie pojazdu w celu umożliwienia przejścia przez jezdnię osobie niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku lub osobie o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej, wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany lub bezpośrednio przed tym przejściem, ominięcie pojazdu jadącego w tym samym kierunku, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu oraz naruszenie zakazu jazdy po chodniku lub przejściu dla pieszych przez sprawcę, który w ciągu dwóch lat przed dniem popełnienia czynu był już prawomocnie skazany za określone wykroczenia.

Nowe przepisy zmieniają też zasady dotyczące punktów karnych. Kierowca będzie mógł otrzymać jednorazowo nawet 15 punktów karnych, podczas gdy obecnie maksymalna liczba to 10. Ponadto zniesione zostaną szkolenia, które pozwalały na zniwelowanie punktów na swoim "liczniku".

Wprowadzono też zasadę, która uzależnia usunięcie punktów karnych za naruszenie przepisów od uregulowania mandatu. Będą one kasowane dopiero po upływie dwóch lat od zapłacenia grzywny.

Jakie poprawki przegłosował Senat?

Senatorowie podczas wcześniejszych prac komisji wprowadzili i przegłosowali szereg poprawek technicznych i doprecyzowujących nowe regulacje. Jedna z wniesionych poprawek zakłada, że w określonych przypadkach wpływy z grzywien trafiać będą do budżetów samorządów. Stanie się tak w sytuacji, gdy karę nałoży funkcjonariusz organu podległego władzom jednostki samorządu terytorialnego.

Kolejna przegłosowana poprawka reguluje kwestię usuwania z centralnej ewidencji kierowców nie tylko informacji o wysokości grzywien nałożonych w drodze mandatu karnego, ale również danych o ich uiszczeniu.

Przez Senat przebrnęła też poprawka, zgodnie z którą kierowca przekraczający prędkość o nie więcej niż 30 km/h musi się liczyć z grzywną od 400 do 800 zł, zaś osoba przekraczającą dozwoloną prędkość o ponad 30 km/h podlega karze nie niższej niż 800 zł. W przypadku recydywy byłby to czyn zagrożony grzywną nie mniejszą niż 3 tys. zł.

W Senacie odrzucono natomiast poprawę, która zakładała zamienienie kary 30 tys. zł grzywny na karę w wysokości czterokrotności przeciętnego wynagrodzenia w danym kwartale ogłaszanego przez GUS. Poparcia większości nie zyskała też poprawka zmniejszająca wysokość maksymalnej grzywny z 30 do 15 tys. zł.

Teraz nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym ponownie powróci do Sejmu. Gdy w październiku posłowie głosowali nad nowymi przepisami, zyskały one poparcie 390 reprezentantów izby niższej.

Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić