Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga| 
aktualizacja 

Kolejne zwolnienia grupowe. Pracę straci 115 osób. "Byliśmy w szoku"

1515

Aż 115 pracowników zostanie zwolnionych z TOHO Poland z Radomia. To efekt likwidacji firmy specjalizującej się w produkcji metalowych i plastikowych części łożysk. Pracownicy mówią nam wprost: są zaskoczeni decyzją zarządu. Zauważają, że spadała liczba zamówień, ale nic nie wskazywało na tak dramatyczną decyzję.

Kolejne zwolnienia grupowe. Pracę straci 115 osób. "Byliśmy w szoku"
Firma TOHO Radom zwalnia pracowników. (TOHO Radom, Copyright 2012)

Wygaszanie części procesów w radomskim zakładzie TOHO ma rozpocząć się już w drugiej połowie roku 2024, a ostatecznie zakład przestanie w pełni funkcjonować w III kwartale 2025 roku.

Według Echo Dnia, pracownicy otrzymają rekompensaty finansowe z programem wsparcia w celu poszukiwania nowej pracy.

Według portalu, decyzja "spowodowana jest narastającą od kilku lat niesprzyjającą sytuacją makroekonomiczną, w szczególności wzrostem cen energii i surowców oraz wynikającym z niego spadkiem zamówień w połączeniu ze wzrostem kosztów operacyjnych".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dlaczego Polska nie przyjęła euro? Ekonomista: To jest chowane przed ludźmi

Pracownicy są w szoku. Mówią o fatalnej atmosferze

Wczoraj podczas zebrania otrzymaliśmy informację. Wszystko tak na prawdę było tajemnicą do ostatniej chwili. Nikt nic nam nie mówił o jakichkolwiek redukcjach, a co dopiero o tak strasznej wiadomości. Byliśmy w szoku. Niby proponowali jakąś pomoc, ale po takiej decyzji już chyba nikt nie ma zaufania - mówi o2.pl jedna ze zwolnionych pracownic.

Kolejny pracownik dodaje, że liczba zamówień spadała co najmniej od zeszłego roku. Wraz ze spadkiem, pogarszała się atmosfera w pracy. - Coraz częściej spotykaliśmy się z absurdalnymi wymaganiami liderek zmian. Czepiały się nawet o wyjście na przerwę na papierosa, czy wzięcie nagłego dnia wolnego - opisuje pracownik.

W TOHO były osoby, które pracowały niemal od początku. Szczególnie dla nich jest to bardzo trudna wiadomość. - Nie wiem, co teraz zrobię. Jest mi bardzo przykro - dodaje inny pracownik.

Zakład TOHO w Radomiu. Czym się zajmuje?

Jak informuje Echo Dnia, TOHO Poland jest jedynym zakładem z grupy TOHO w Europie specjalizującym się w produkcji wysokiej jakości części do łożysk kulkowych: metalowego kosza, metalowej blaszki oraz kosza plastikowego mających zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Produkuje też części metalowe dla przemysłu motoryzacyjnego.

W Radomiu działa od 2002 roku, od niedawna przy ulicy Samorządowej w Podstrefie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Jest w 100 proc. własnością japońskiej firmy TOHO Industrial i zarazem jedną z pięciu firm w Grupie TOHO.

Części z Radomia najpierw były wysyłane do Kielc, a potem do Wielkiej Brytanii, Brazylii, Czech, a nawet Hiszpanii. Wszystkie zlecenia obsługiwane dotychczas przez zakład w Radomiu przejmą inne placówki grupy.

Mateusz Kaluga, dziennikarz o2.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić