Koniec z doświetlaniem ulic. Latarnie zgasną w polskim mieście

176

Podwyżki cen energii uderzają w budżety miejskie. Należy się spodziewać, że w związku z tym samorządowcy będą szukać cięć. Na radykalny krok zdecydowało się Krosno.

Koniec z doświetlaniem ulic. Latarnie zgasną w polskim mieście
Latarnie (Getty Images, Pawel Wewiorski)

Ceny energii elektrycznej i gazu mocno dają się we znaki wszystkim Polakom. Podwyżki odczuwają choćby przedsiębiorcy i samorządowcy. Nic w tym dziwnego, przecież taryfy, które obowiązują od września, przyniosły wzrosty cen nawet o 500 procent!

W związku z tym pod znakiem zapytania stanęło wiele biznesów. Samorządy natomiast szukają oszczędności. Pojawiają się już pomysły zakładające rezygnację z oświetlania miast.

Na takie cięcia zdecydowali się w Krośnie. Tamtejszy urząd miasta wydał już stosowny komunikat w sprawie ograniczenia nocnego oświetlenia.

W związku ze znaczącym wzrostem kosztów energii elektrycznej, a także nieprzewidywalnością jej cen w przyszłości, miasto zmuszone jest do ograniczenia czasu działania oświetlenia ulicznego. Od najbliższej niedzieli (11.09) oświetlenie w całym mieście zostanie wyłączane w godzinach od północy do godz. 4 rano - przekazano na Facebooku.

A co z bezpieczeństwem mieszkańców? "Mając na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców, o planowanych wyłączeniach zostały poinformowane również służby czuwające nad bezpieczeństwem mieszkańców: Policja i Straż Pożarna" - czytamy w poście UM Krosno.

Rozumiemy, że te ograniczenia najbardziej dotkną osoby przemieszczające się w godzinach nocnych, zwłaszcza pracujące w nietypowych godzinach. Mamy jednak nadzieję, że wprowadzone - przykładem innych miast - ograniczenia nie wpłyną znacząco na komfort życia mieszkańców. Przepraszamy za niedogodności z tym związane - dodano.

Wyłączą latarnie. UM Krosno wyjaśnia

We wpisie wyjaśniono też, że Krosno "kupuje energię elektryczną poprzez grupę zakupową organizowaną przez Krośnieński Holding Komunalny. W zakończonym kolejnym postępowaniu przetargowym najkorzystniejszą cenę zaproponował dotychczasowy sprzedawca energii".

Dla oświetlenia ulicznego cena netto wynosi 1,69 zł/kWh wobec dotychczasowej kwoty 0,34 zł/kWh. Jest to zatem ogromny wzrost cen, który ukazuje dużą niestabilność i nieprzewidywalność sytuacji energetycznej w nachodzącym czasie. Mając to na uwadze, miasto Krosno również jest zmuszone do ograniczenia zakresu i czasu działania oświetlenia - podsumowano.
Trwa ładowanie wpisu:facebook
Zobacz także: Brak gazu uderza w przemysł. "Rząd się spóźnił z działaniami"
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić