o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
oprac. WZI
|

Czy Kościół może zbankrutować? Od tych liczb niejednego proboszcza rozboli głowa

46
Podziel się

Odszkodowania przyznawane ofiarom molestowania przez księży mogą doprowadzić Kościół do bankructwa. - Tak, jest takie niebezpieczeństwo, choć moim zdaniem o wiele gorsze jest bankructwo moralne - powiedział w RMF FM ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Czy Kościół może zbankrutować? Od tych liczb niejednego proboszcza rozboli głowa
Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski o możliwym bankructwie kościoła.(PAP, Fot: Jakub Kamiński (PAP, Jakub Kamiński)
bDIoKhSd

O ofiarach księży pedofili mówi się coraz częściej. Coraz częściej zapadają też wyroki, które przyznają osobom skrzywdzonym przez kapłanów wysokie odszkodowania. Wiadomo, że wydatki na odszkodowania dla ofiar księży pedofili będą rosły, a to może doprowadzić nawet do bankructwa Kościoła.

Tak, jest takie niebezpieczeństwo, choć moim zdaniem o wiele gorsze jest bankructwo moralne - powiedział na antenie RMF FM ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski. - Siłą Kościoła nie jest majątek czy nieruchomości, czy konta bankowe, ale wiarygodność, uczciwość i przede wszystkim wierność ewangelii. Dziś jesteśmy świadkami, że dorobek wielu pokoleń uczciwych księży, ludzi świeckich jest niszczony przez nieumiejętność rozwiązywania trudnych spraw.
bDIoKhSf
Zobacz także: Mikołaj Pawlak mówi, ile spraw trafiło dotąd do komisji do spraw pedofilii

Isakowicz-Zaleski dodał, że pozwów należy się spodziewać, i to w liczbie większej niż do tej pory. Przełomowy wyrok zapadł w 2018 roku, kiedy sąd nakazał Towarzystwu Chrystusowemu, do którego należał ksiądz pedofil, zapłacić 1 mln zł odszkodowania kobiecie molestowanej w wieku 13 lat i dodatkowo wypłacać 800 zł dożywotniej renty miesięcznie.

bDIoKhSl

Ile rocznie Kościół może wydać na odszkodowania?

Według wyroku gdańskiego sądu z października 2019 roku, wikary Andrzej S. ma zapłacić 400 tys. złotych swojemu byłemu ministrantowi, którego molestował, gdy ten miał 13 lat. Jak wyliczał money.pl, odszkodowania dla ofiar pedofilii wśród księży mogą kosztować Kościół nawet 1,5 mld złotych.

bDIoKhSm

Szacunki są trudne, bo liczby ofiar księży pedofilów może się wahać między 11, a nawet ponad 16 tys. osób. Do tego wiele osób skrzywdzonych przez księży nie chce się ujawniać.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDIoKhSG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(46)
qwerty
4 dni temu
Barany, biegające do kościółka, się na to zrzucą... Biskupi powinni mieć procesy karne za ukrywanie pedofilii, a księża-sprawcy powinni sami płacić za swoje występki.
Kadandra
4 dni temu
A spójrzcie na biskupów i kardynałów; kapiące od złota i drogich kamieni szaty, pałace pełne służby, ogromne wpływy polityczne ... Kogo to bardziej przypomina: )e2usa, czy He√oda?
Proboszcz
4 dni temu
Dzieci kuszą tych biednych księży
bDIoKhSH
R4L
4 dni temu
"wiarygodność, uczciwość i przede wszystkim wierność ewangelii" jeżeli to ma być wyznacznikiem siły kościoła to już dawno są bezbronni.
ak001
4 dni temu
Kościół od bardzo dawna przestał być wiarygodny, uczciwy i wierny ewangelii. Ok - może nie kościół, ale księża, a szczególnie ci bardzo wysoko postawieni w kościelnym aparacie władzy.
Najnowsze komentarze (46)
Puptr
3 dni temu
Wystarczy zeby otworzyli sejfy w czestochowie i toruniu starczy do konca swiata
Kloss88
3 dni temu
Do puki PiS rzadzi i ciemnota niewymrze to kosciol w Polsce bedzie mial sie dobrze Amen
Joki2
4 dni temu
Każdy powinien sam płacić za swoje występki pedofilskie. Nie można obciążać całego Kościoła.
6/2
4 dni temu
sam się włącza i wyłącza po przekroczeniu progu można być albo czerwonym albo zielonym... tak to jest napisane jak wystawimy to zapłacimy a zapis jest do czegoś innego wczoraj to zrozumiałem...
6/2
4 dni temu
sam się włącza i wyłącza po przekroczeniu progu można być albo czerwonym albo zielonym... tak to jest napisane jak wystawimy to zapłacimy a zapis jest do czegoś innego wczoraj to zrozumiałem...
jechac z nimi
4 dni temu
brawo brawo brawo !!!!! jeszcze pozwy przeciw pis i git !!!
jan
4 dni temu
Ciekawe za ile opchną wyciskarkę z Wilanowa zwaną światynią.
wierzący
4 dni temu
Ale sie popina cieszy-z prawosławia w Polsce-na dużą skalę-nici.
bDIoKhSz
Taaaa
4 dni temu
Oj tam oj tam. Wystarczy żyć skromniej. Mój mąż kiedyś coś remontował u księdza. Powiedział, że nikt go nawet nie zapytał czy napiłby się kawy, a zwykle takie pytanie pada. Gdy księża zasiadali do śniadania to mieli tak obstawiony stół, że takiego czegoś to my nie mamy nawet w święta. Oczywiscie sami sobie tego nie przygotowali, tylko służąca. Zasiedli, zjedli i rozeszli się... żadnych obowiązków domowych. Tak więc zamiast obawiać się bankructwa, niech zaczną żyć jak zwykli ludzie... bez służby, ze skromnym jedzeniem. Zaoszczędzą sporo-gwarantuję.
zaraz
4 dni temu
dzieci same wchodzą na kolana "księży"
Piotr
4 dni temu
Do bankructwa? Ile jeszcze rzad co roku bedzie dotowal kler dodatkowo wydawal grunty lub pieniadze utracone orzez kosciol w czasie wojny!! Ile juz dostali ile przejedli przepili!!!
trymig
4 dni temu
98% Polaków to katolicy... na papierze. Jakby w Polsce płaciło się podatek na Kościół (tak jak np. w Niemczech) to by zostało ile: 5, maks 10% wiernych? Tylko mohery (bo oni by byli zwolnieni pewnie z podatku) a reszta by wypisała się w trymiga!
Panda panida
4 dni temu
Dopiero kupili 100 hektarów za 16 milionów 😈 Biedaczki żyjący w ubóstwie.....moralnym
gbyl
4 dni temu
W 2019 roku apostazji dokonało w Niemczech ponad pół miliona wiernych, po ponad 250 tys. każdego z Kościołów. Był to pod tym względem rok rekordowy. Obecnie tylko około połowę osób żyjących w Niemczech stanowią członkowie jednego z dwóch wielkich Kościołów chrześcijańskich.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić