Koszmar. Tak drogo nie było od 14 lat! Problem dotyczy kluczowego produktu

Ceny błyskawicznie idą w górę. Agencja Reutera zauważa, że ceny pszenicy na rynkach sięgnęły najwyższych poziomów od... 14 lat. Dzieje się tak za sprawą rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Oba kraje odpowiadają wspólnie za niemal 1/3 światowych dostaw tego zboża.

Koszmar. Tak drogo nie było od 14 lat! Problem dotyczy kluczowego produktu
Pszenica (Pixabay)

Agencja Reutera podaje, że ceny pszenicy na rynkach są najwyższe od marca 2008 roku. Jedynie w zeszłym tygodniu kontrakty terminowe na to zboże podrożały o przeszło 40 procent.

Rzeczniczka ONZ ds. wyżywienia i rolnictwa Julie Marshall w rozmowie z agencją zaznaczyła, że zakłócenia w dostawach mogą dotknąć miliony ludzi. Chodzi przede wszystkim o mieszkańców Bliskiego Wschodu oraz Północnej Afryki. To jednak nie wszystko.

Reuters dodaje, że już przed wybuchem wojny globalne zapasy eksporterów pszenicy były najniższe od 9 lat, co również stanowi spory kłopot.

Wojna w Ukrainie problemem dla całego świata

Rosja i Ukraina są odpowiedzialne za około 29 proc. światowych dostaw pszenicy, 19 proc. kukurydzy i nawet 80 proc. globalnego eksportu słonecznikowego.

Niestety, już pojawiają się czarne scenariusze. Zakładają one, że kraje europejskie będą wstrzymywać eksport zboża. A jak to będzie wyglądać w przypadku Polski?

Minister Henryk Kowalczyk zapewnia, że luka w dostawach zboża, wywołana konfliktem na wschodzie, nie wpłynie na polskie bezpieczeństwo żywnościowe. Przyznał jednak, że będzie to miało wpływ na ceny - zauważa rmf24.pl.
Zobacz także: Na Ukrainie się nie skończy? Ekspert o celach Putina. "Nie można tego wykluczać"
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić