Kupują jajka na wsi. Oto co zauważyli

45

Święta wielkanocne zbliżają się wielkimi krokami. W Polsce są one królestwem jajek. Oprócz tego, że wkładamy je do święconki, robimy z nich pisanki, są też w barszczu i faszerowane. Ile kosztują jaja przed Wielkanocą? Jak mówią nam mieszkańcy podlubelskich miejscowości, w ostatnim czasie ceny wzrosły.

Kupują jajka na wsi. Oto co zauważyli
Ceny jaj przed Wielkanocą. "Było taniej" (Pixabay)

Ceny jajek przed Wielkanocą poszły w górę. Oprócz sklepowych półek można znaleźć je na targowiskach. Zazwyczaj pochodzą od lokalnych sprzedawców, którzy hodują kury w przydomowych gospodarstwach.

Na krakowskim targu wiejskie jajka kosztują średnio 1,40 zł za sztukę, jak informuje "Gazeta Krakowska". Są to zazwyczaj jaja określane mianem "ekologicznych" lub "z wolnego wybiegu". Można też natrafić na te za 1,10 zł lub 1,30 zł za sztukę.

Podobnie ceny wyglądają w Warszawie na halach targowych. Nieco taniej jest w woj. lubelskim. Jak przyznają w rozmowie z o2.pl lokalni mieszkańcy, grunt to żyć dobrze z sąsiadami, u których można kupować jaja w stałej cenie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zamienniki jajek. Oto, czym można zastąpić jajka nie tylko na Wielkanoc

Ceny jaj przed Wielkanocą. "Było taniej"

Jak informuje w rozmowie z o2.pl mieszkaniec miejscowości pod Lublinem, średnia cena za jedną sztukę to 1 zł.

Na wsi jajka sprzedawane są od jakiegoś czasu po 1 zł za sztukę. Wcześniej było taniej. Jeszcze dwa miesiące temu jedną sztukę u sąsiadki można było kupić za 80 gr - mówi nasz rozmówca.

Wzrost cen przestaje dziwić miejscowych mieszkańców. Inflacja i wyższe koszty utrzymania stały się codziennością. - Jeśli ktoś kupuje jajka od sąsiada regularnie, cena jest raczej stała - mówi mężczyzna.

Do podwyżek na pewno przyczyniło się droższe zboże na jesieni, koszty utrzymania, do tego inflacja. Teraz wszystko drożeje - słyszymy.

Nie da się ukryć, że ceny jajek zmieniły się na przestrzeni ostatnich kilku lat. - Jeszcze rok temu kupowałam jajka po 70 gr za sztukę, a parę ładnych lat temu płaciłam 30 gr - mówi o2.pl stała klientka jednego z wiejskich hodowców.

Autor: WIP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić