Kurier, Mikołaj czy sprzedawca choinek? Na świątecznej pracy można zbić kokosy

8

Święta Bożego Narodzenia to czas wydawania pieniędzy, ale dla niektórych także okazja na dorobienie sobie dzięki dorywczym pracom. Mikołaj w centrum handlowym, śnieżynka, sprzedawca choinek, hostessa - możliwości jest sporo. Która praca jest najbardziej opłacalna?

Kurier, Mikołaj czy sprzedawca choinek? Na świątecznej pracy można zbić kokosy
Ile mogą zarobić świąteczni pracownicy sezonowi? (Wikimedia Commons)

Boże Narodzenie to poniekąd święto konsumpcjonizmu. Co roku w grudniu nieporównywalnie wzrasta ruch w galeriach handlowych, sklepach i marketach. Handlowcy odnotowują rekordowe zyski, a społeczeństwo wydaje rekordowo duże pieniądze.

Dla chętnych ten wyjątkowy czas to także okazja, by dorobić sobie do domowego budżetu. Świąteczne prace sezonowe mogę przybierać rozmaite formy - od sprzedawców, przez hostessy, po animatorów i wcielanie się w bajkowe postacie.

Co roku świąteczny biznes działa prężnie, w 2023 roku jednak specjaliści prognozują spadek liczby ofert przedświątecznej pracy. Kryzys ma być konsekwencją pandemii, która doprowadziła do przeniesienia handlu do sieci.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Drożyzna przed Świętami. Oto, co mówią Polacy
Nie ma zatem tak wiele ofert chociażby dla promotorek, hostess czy animatorów, bo zamiast nich wystarczy kampania online i kod QR produktu. Stawki oczywiście wzrosły, bo ogólnie wynagrodzenia w gospodarce są wyższe, natomiast ogólnie tych propozycji dodatkowego zatrudnienia w okresie Świąt Bożego Narodzenia jest mniej - tłumaczy Krzysztof Inglot, ekspert rynku pracy z firmy Personnel Service, cytowany przez "Gazetę Wyborczą".

Ile można zarobić na świątecznych pracach dorywczych?

Jak zatem obecnie wyglądają stawki? Zacznijmy od sprzedawców karpi i choinek, którzy pozwalają reszcie społeczeństwa odtworzyć świąteczną magię. W tym roku handlarze mogą liczyć na zarobki rzędu od 22,90 do 36 zł netto za godzinę.

Nieco więcej mogą zarobić kurierzy, którzy również stanowią kluczowy element świątecznej gorączki. Z powodu dużego zapotrzebowania stawki kurierów rosną. W sezonie przedświątecznym doręczyciele mogą zarobić od 21 do nawet 48 zł/godz.

W grudniu ręce pełne roboty mają także osoby zajmujące się profesjonalnym pakowaniem prezentów. Zarobki w tej branży wahają się obecnie między 21 a 23 zł za godzinę.

Nie zapominajmy też o osobach, które tworzą świąteczne ozdoby po to, byśmy mogli w wymarzony sposób ustroić choinkę i mieszkanie. Na tym polu najbardziej doceniani są artyści ręcznie malujący bombki, którzy mogą zarobić do 30 zł/godz.

Którzy sezonowi pracownicy otrzymają najwyższą pensję? Okazuje się, że szansę na najwyższą stawkę mają... Mikołajowie! Osoby przebrane za brzuchatych staruszków i zatrudnione w galeriach handlowych zarobią co najmniej 27,5 zł/h, natomiast za występy np. na wigiliach firmowych Mikołajom płaci się nawet do 220 zł!.

Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić