o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
SSŃ
|

Likwidacja OFE. Eksperci zabrali głos ws. "opłaty przekształceniowej"

33
Podziel się

W ubiegłym tygodniu rząd przyjął projekt ustawy w sprawie likwidacji OFE. Zmiany obejmują także nową opłatę przekształceniową. Wielu ekonomistów jest przeciwnych takiemu pomysłowi.

Likwidacja OFE. Eksperci zabrali głos ws. "opłaty przekształceniowej"
Rząd proponuje zmiany w emeryturach (Getty Images, Thierry Monasse)
bDUmWdmJ

Z projektem ustawy o likwidacji OFE wiąże się kwestia, która wzbudza największe kontrowersje: 15-procentowa opłata przekształceniowa. Opłata ma być potrącana ze środków zgromadzonych w ramach funduszu emerytalnegi, podczas ich transferu na IKE-bis. Pieniądze nie byłyby pobierane w przypadku transferu kwoty na konto w ZUS.

Likwidacja OFE. Zmiany w emeryturach

W "Studiu Biznes" w środę wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń wyjaśniał, że opłata jest formą wyrównania podatkowego. Pomysł zmian w Otwartym Funduszu Emerytalnym budzi jednak sprzeciw wśród wieku ekonomistów.

bDUmWdmL
To tak, jakby ktoś zamieniał spółkę z o.o. w spółkę akcyjną i brał z tego 15 proc. podatku, np. z należności wobec klientów tej spółki - powiedział w wywiadzie dla Next.gazeta.pl prof. Paweł Wojciechowski, były minister finansów i były główny ekonomista ZUS, obecnie główny ekonomista Pracodawców RP

Premier tłumaczył natomiast, że opłata przekształceniowa ma sens, gdyż w przyszłości kwoty wypłacane z IKE nie będą opodatkowane. Dodał, że środki mogą być dziedziczne, a także wypłacane po przejściu na emeryturę. Jeśli pieniądze zostaną przetranserowane do ZUS-u, podatek zostanie potrącony dopiero przy wypłacie świadczenia, w wysokości 18 lub 32 proc.

bDUmWdmR

Opłata przekształceniowa. "Oszustwo na wielką skalę" 

Rozwiązanie ma wielu przeciwników. Przekonań rządu PiS nie uznaje m.in. Forum Obywatelskiego Rozwoju. Sławomir Dudek i Rafał Trzeciakowski uważają, że opłata będzie niekorzystna dla aktualnych członków OFE, którzy nie zdecydują się na transfer do ZUS.

Teza, że nałożenie 15-procentowej opłaty przekształceniowej na środki przenoszone z OFE do IKE, wynika z "równego traktowania" i "równości wobec prawa", jest fałszywa - napisali w swoim raporcie
Ponadto premier zapowiada, że w "Nowym Polskim Ładzie" pojawią się zmiany w systemie podatkowym. A zatem najpierw zostanie pobrana 15-procentowa opłata przekształceniowa, a potem zmieniony zostanie system podatkowy. To byłoby oszustwo na wielką skalę. Przesunięcie tej opłaty w czasie zaburza też stabilność finansów publicznych. W przyszłości budżet nie zostanie już tymi dochodami zasilony, co osłabi finanse kolejnych pokoleń i rządów - kontynuują raporcie ekonomiści FOR
bDUmWdmS

Projekt ustawy o likwidacji OFE

Projekt ustawy w sprawie likwidacji OFE zostały przyjęty przez Radę Ministrów 2 marca. Zmiana dotknie około 16 mln Pokaków, krórzy łącznie zgromadzili ponad 130 mld zł w funduszach emerytalnych.

Po wprowadzeniu ustawy w życie, środki będą musiały zostać przetransferowane albo do ZUS, albo na nowe, indywidulane konta IKE-bis. W przypadku ZUS-u, oszczędzający stracą prawo do dziedziczenia zgromadzonych środków. Jeśli wybiorą drugą opcję, wpłacone pieniądze będą nadal stanowić prywatną własność wpłacającego, ale pobrana zostanie 15 proc. opłata przekształceniowa.

bDUmWdmT
Zobacz także: Reforma OFE to rewolucja w emeryturach. Co stanie się z pieniędzmi?
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDUmWdnm
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(33)
Wrrrr
miesiąc temu
Przecież to jest jawne złodziejstwo kradniecie pieniądze ludzi !!
eee
miesiąc temu
łamanie prawa przez pis to codziennosc .. kto głosował na ta zgraje?
Obserwator
miesiąc temu
Przecież tu się nic nie przekształca tylko dokonuje zwykłego przelewu z banku do banku z konta na konto
bDUmWdnn
,,,
miesiąc temu
rydzyk pobłogosławił i mogą kraść
JóziÓ
miesiąc temu
"Opłata przekształceniowa. "Oszustwo na wielką skalę"" --Aaaa miało być taaaaaaak pięknie, uuuuczciwie, transparentnie! ii co? wyszło jak zwykle,złodziejstwo goni złodziejstwo!To samo będzie z tymi emerytami którzy tyrali uczciwie,uczciwie opłacali składki,aaa będą musieli dalej płacić podatek od emerytury!To jawne złodziejstwo niezgodne z zapisami konstytucji,w których wszyscy są równi wobec prawa! To następne jawne złodziejstwo tej rządzącej,obłudnej kasty
Najnowsze komentarze (33)
XCZC
miesiąc temu
A POTEM SIĘ DZIWIĄ ŻE LUDZIE PCHAJĄ W SKARPETY :)
BO NI MA
miesiąc temu
a dlaczego nie chcą WYPŁACIĆ GOTÓWKI SKORO NIE CHCĘ TYCH PIENIĘDZY PRZENOSIĆ ????!!!!!!!!!
tages
miesiąc temu
lepkie rączki
nierząd
miesiąc temu
Raz przekształcali potem drugi i już nic kasy nie zostało bo zajumali wszystko
jan
miesiąc temu
Skok na kasę i tyle
Ares
miesiąc temu
Za 10 lat PPK będą przekształcać w OFE. Najpierw zabiorą 50% a później 15% za przekształcenie.
Polak
miesiąc temu
A może by tak zlikwidować ten rząd?
Analityk
miesiąc temu
Założenie jest słuszne, nie może tak być że osoba przenosząca pieniądze do IKE nie płaci podatku a do ZUS już płaci. Tylko wykonanie jak zwykle nieprzemyślane i korzystne dla aktualnego rządu.
bDUmWdnf
Przyszły okra...
miesiąc temu
Kto odda te 15% jak zwolnią emerytury z podatku?
madry polak p...
miesiąc temu
W tym kraju najpierw każą odkładać potem przekształacją po kilka razy fundusze ktore sami zrobili i po kilka razy od 1 rodzaju funduszy do ktorych jestesmy zmuszeniu musimy placic podatek. Nie po raz 1 i nie ostatni napewno rzad zrobi taki numer.
???
miesiąc temu
co to jest transer? "pieniądze zostaną przetranserowane do ZUS-u"
andu
miesiąc temu
To jest dopiero bezczelność! Okradać człowieka w biały dzień i jeszcze mu wmawiać że to dla jego dobra! niech im ręce które wyciągają po te pieniądze uschnął!!! tego im życzę!!! obiecałem nie kląć... i żałuję!!!
off
miesiąc temu
kolejny raz nas wydymają
sadyt
miesiąc temu
Za chwile lokaty bankowe zostaną przejęte jako dobro marodowe obywateli i z uśrednienia -wyplata która będzie również zabierana dla dobra ogółu każdy dostanie 1500zeta na życie ale tak zrobią że naród będzie na zero ba będziecie mieli lepiej dostawać 1500 niż 3000 bo macie pewną kase. Co później polisy na życie? podatek od kasy w wesalce
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić