Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
SSŃ
|

Likwidacja OFE. Eksperci zabrali głos ws. "opłaty przekształceniowej"

33
Podziel się

W ubiegłym tygodniu rząd przyjął projekt ustawy w sprawie likwidacji OFE. Zmiany obejmują także nową opłatę przekształceniową. Wielu ekonomistów jest przeciwnych takiemu pomysłowi.

Likwidacja OFE. Eksperci zabrali głos ws. "opłaty przekształceniowej"
Rząd proponuje zmiany w emeryturach (Getty Images, Thierry Monasse)
bEUkOlRx

Z projektem ustawy o likwidacji OFE wiąże się kwestia, która wzbudza największe kontrowersje: 15-procentowa opłata przekształceniowa. Opłata ma być potrącana ze środków zgromadzonych w ramach funduszu emerytalnegi, podczas ich transferu na IKE-bis. Pieniądze nie byłyby pobierane w przypadku transferu kwoty na konto w ZUS.

Likwidacja OFE. Zmiany w emeryturach

W "Studiu Biznes" w środę wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń wyjaśniał, że opłata jest formą wyrównania podatkowego. Pomysł zmian w Otwartym Funduszu Emerytalnym budzi jednak sprzeciw wśród wieku ekonomistów.

bEUkOlRz
To tak, jakby ktoś zamieniał spółkę z o.o. w spółkę akcyjną i brał z tego 15 proc. podatku, np. z należności wobec klientów tej spółki - powiedział w wywiadzie dla Next.gazeta.pl prof. Paweł Wojciechowski, były minister finansów i były główny ekonomista ZUS, obecnie główny ekonomista Pracodawców RP

Premier tłumaczył natomiast, że opłata przekształceniowa ma sens, gdyż w przyszłości kwoty wypłacane z IKE nie będą opodatkowane. Dodał, że środki mogą być dziedziczne, a także wypłacane po przejściu na emeryturę. Jeśli pieniądze zostaną przetranserowane do ZUS-u, podatek zostanie potrącony dopiero przy wypłacie świadczenia, w wysokości 18 lub 32 proc.

bEUkOlRF

Opłata przekształceniowa. "Oszustwo na wielką skalę" 

Rozwiązanie ma wielu przeciwników. Przekonań rządu PiS nie uznaje m.in. Forum Obywatelskiego Rozwoju. Sławomir Dudek i Rafał Trzeciakowski uważają, że opłata będzie niekorzystna dla aktualnych członków OFE, którzy nie zdecydują się na transfer do ZUS.

Teza, że nałożenie 15-procentowej opłaty przekształceniowej na środki przenoszone z OFE do IKE, wynika z "równego traktowania" i "równości wobec prawa", jest fałszywa - napisali w swoim raporcie
Ponadto premier zapowiada, że w "Nowym Polskim Ładzie" pojawią się zmiany w systemie podatkowym. A zatem najpierw zostanie pobrana 15-procentowa opłata przekształceniowa, a potem zmieniony zostanie system podatkowy. To byłoby oszustwo na wielką skalę. Przesunięcie tej opłaty w czasie zaburza też stabilność finansów publicznych. W przyszłości budżet nie zostanie już tymi dochodami zasilony, co osłabi finanse kolejnych pokoleń i rządów - kontynuują raporcie ekonomiści FOR
bEUkOlRG

Projekt ustawy o likwidacji OFE

Projekt ustawy w sprawie likwidacji OFE zostały przyjęty przez Radę Ministrów 2 marca. Zmiana dotknie około 16 mln Pokaków, krórzy łącznie zgromadzili ponad 130 mld zł w funduszach emerytalnych.

Po wprowadzeniu ustawy w życie, środki będą musiały zostać przetransferowane albo do ZUS, albo na nowe, indywidulane konta IKE-bis. W przypadku ZUS-u, oszczędzający stracą prawo do dziedziczenia zgromadzonych środków. Jeśli wybiorą drugą opcję, wpłacone pieniądze będą nadal stanowić prywatną własność wpłacającego, ale pobrana zostanie 15 proc. opłata przekształceniowa.

bEUkOlRH
Zobacz także: Reforma OFE to rewolucja w emeryturach. Co stanie się z pieniędzmi?
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEUkOlSa
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(33)
XCZC
9 miesięcy temu
A POTEM SIĘ DZIWIĄ ŻE LUDZIE PCHAJĄ W SKARPETY :)
BO NI MA
9 miesięcy temu
a dlaczego nie chcą WYPŁACIĆ GOTÓWKI SKORO NIE CHCĘ TYCH PIENIĘDZY PRZENOSIĆ ????!!!!!!!!!
tages
9 miesięcy temu
lepkie rączki
bEUkOlSb
nierząd
9 miesięcy temu
Raz przekształcali potem drugi i już nic kasy nie zostało bo zajumali wszystko
jan
9 miesięcy temu
Skok na kasę i tyle
Ares
9 miesięcy temu
Za 10 lat PPK będą przekształcać w OFE. Najpierw zabiorą 50% a później 15% za przekształcenie.
Polak
9 miesięcy temu
A może by tak zlikwidować ten rząd?
Analityk
9 miesięcy temu
Założenie jest słuszne, nie może tak być że osoba przenosząca pieniądze do IKE nie płaci podatku a do ZUS już płaci. Tylko wykonanie jak zwykle nieprzemyślane i korzystne dla aktualnego rządu.
Przyszły okra...
9 miesięcy temu
Kto odda te 15% jak zwolnią emerytury z podatku?
madry polak p...
9 miesięcy temu
W tym kraju najpierw każą odkładać potem przekształacją po kilka razy fundusze ktore sami zrobili i po kilka razy od 1 rodzaju funduszy do ktorych jestesmy zmuszeniu musimy placic podatek. Nie po raz 1 i nie ostatni napewno rzad zrobi taki numer.
???
9 miesięcy temu
co to jest transer? "pieniądze zostaną przetranserowane do ZUS-u"
andu
9 miesięcy temu
To jest dopiero bezczelność! Okradać człowieka w biały dzień i jeszcze mu wmawiać że to dla jego dobra! niech im ręce które wyciągają po te pieniądze uschnął!!! tego im życzę!!! obiecałem nie kląć... i żałuję!!!
off
9 miesięcy temu
kolejny raz nas wydymają
bEUkOlRT
sadyt
9 miesięcy temu
Za chwile lokaty bankowe zostaną przejęte jako dobro marodowe obywateli i z uśrednienia -wyplata która będzie również zabierana dla dobra ogółu każdy dostanie 1500zeta na życie ale tak zrobią że naród będzie na zero ba będziecie mieli lepiej dostawać 1500 niż 3000 bo macie pewną kase. Co później polisy na życie? podatek od kasy w wesalce
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić