oprac. Anna Piątkowska-Borek| 
aktualizacja 

Mandaty za brak maseczki. Ukarano tysiące ludzi

94

Ile mandatów wystawiono od początku wprowadzenia nakazu noszenia maseczek w Polsce? Policja zrobiła podsumowanie.

Mandaty za brak maseczki. Ukarano tysiące ludzi
Maseczki w przestrzeni publicznej były obowiązkowe od 16 kwietnia (Pixabay)

Od 30 maja nie ma już obowiązku noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. Usta i nos musimy jednak zakrywać nadal, gdy nie możliwości zachowania 2-metrowego dystansu od innych osób. Maseczki zakładamy też, gdy wchodzimy do sklepów, kin, teatrów, klubów fitness, zakłądów fryzjerskich itd.

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Komendy Głównej Policji o przygotowanie statstyk dotyczących wystawionych za brak maseczki mandatów. Jak się okazuje, w okresie od 16 kwietnia do końca maja było ich całkiem sporo.

Zobacz także: Powrót maseczek na ulicach? GIS odpowiada

Jak podała Komenda Główna Policji, w związku z łamaniem nakazu noszenia maseczek nakładane są mandaty. Od początku, gdy wprowadzono obowiązkowe maseczki, policja wystawiła ponad 13 tys. mandatów i skierowała niemal 4,9 tys. wniosków o ukaranie do sądu. Z kolei w przypadku 40 tys. osób zastosowano pouczenie.

Zaświadczenia nie są wymagane

"Należy stwierdzić, iż pomimo określenia (...) szeregu wyjątków od stosowania obowiązku zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej, m.in. z powodu stanu zdrowia, okazanie przez obywatela orzeczenia lub zaświadczenia potwierdzającego chorobę nie jest wymagane" - napisał zastępca komendanta głównego policji insp. Tomasz Szymański w odpowiedzi na zapytanie Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić