o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Jacek Dyrdak
|

Bez maseczki w komunikacji miejskiej. Pokazali, co się może stać

30
Podziel się

Krótkie wideo, które przygotowali naukowcy z Uniwersytetu Oregonu w USA, pokazuje, jak łatwo może się roznosić koronawirus w środkach komunikacji publicznej.

Zakażona osoba bez maseczki nie musi nawet kaszleć, żeby zarazić.
Zakażona osoba bez maseczki nie musi nawet kaszleć, żeby zarazić. (YouTube)
bDTCHaGd

Alarmujące nagranie. Symulacja pokazuje, co się dzieje, jeśli nie zachowuje się zasady dystansu społecznego. Widać, jak kropelki zakażonej osoby błyskawicznie pokrywają osobę siedzącą naprzeciwko.

Zakażona osoba nie musi nawet kichać ani kaszleć. Wystarczy, że mówi. Nawet samo oddychanie sprawia, że może dojść do zakażenia.

Jeśli oddychasz i mówisz, kropelki nie zawędrują tak daleko, ale i tak zawędrują na tyle daleko, aby dotrzeć do twojego kolegi siedzącego naprzeciwko albo do kogoś, z kim rozmawiasz – ostrzega dr Julian Tang z Uniwersytetu w Leicester w rozmowie z BBC.

bDTCHaGf

Zobacz też: Koronawirus w Polsce. Łukasz Szumowski: nie mam sobie nic do zarzucania jeśli chodzi o aferę maseczkową

W przypadku kichnięcia kropelki mogą zawędrować na odległość ok. 7 metrów. To więcej niż podczas rozmowy, ale symulacja z USA pokazuje, że nawet w trakcie zwykłej pogawędki wędrują stosunkowo daleko.

bDTCHaGl

Maseczki w komunikacji miejskiej. Konieczność?

Ponieważ kropelki tak łatwo się roznoszą, naukowcy podkreślają, że nadal trzeba nosić maseczki ochronne w komunikacji miejskiej i w podobnych miejscach o zamkniętej przestrzeni. Wzywają też do zachowania zasady dystansu społecznego i mycia rąk.

bDTCHaGm

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bDTCHaGG
KOMENTARZE
(30)
kowid19
11 miesięcy temu
Ciekawe jakie były granty za te doniosłe i pozytywne badania?
ciekawe...
11 miesięcy temu
A co się może stać jak w mróz wyjdziemy bez ciepłych gaci?
Adas
11 miesięcy temu
Czyli za chwilę będzie obowiązkowy zakaz oddychania. No to ciekawe.
bDTCHaGH
O2KŁAMSTWA
11 miesięcy temu
Znam dwa przypadki chorych na covid, nie dość że chorzy przeszli ją jak zwykłą grypę to ani w jednym ani w drugim przypadku współdomownicy się nie zarazili.
Kamil
11 miesięcy temu
Teraz może zamiana ról. Niech pokażą symulacje jak osoba w maseczce wchodzi do autobusu i stoi obok osoby zarażonej bez maseczki. Czy osoba w maseczce będzie bezpieczna? Czy wtedy też jest udowodnione, że trzeba nosić maseczki???
Najnowsze komentarze (30)
rolnik
11 miesięcy temu
trzeba to opodatkować i wprowadzić akcyzę na wdychane powietrze
jakosi
11 miesięcy temu
Czy ktos moglby mi logicznie wytlumaczyc dlaczego w takim razie dozwolone jest noszenie plastikowych przylbic? . Za brak maseczki zaslaniającej nos - mandat a przylbica ktora nosa nie zakrywa to juz spoko. Jezeli oddycham przez nos w autobusie - nie rozmawiając, nie kaszląc, nie kichając itd to czym sie roznie od kogos kto sobie siedzi w przylbicy? Dlaczego niby jestem bardziej szkodliwy dla otoczenia? Prawda jest taka ze w takim przypadku prawdobodobienstwo zarazenia jest praktycznie zerowe. Nie wspominajac juz o prawdopodobiemstwie spotkania kogos z covid( w niektorych wojewodztwach obecnie jest to po KILKA nowych zakazen dziennie, wiekszosc nowych przypadkow to ogniska choroby np w kopalniach itp ) i o tym jakie jest prawdopodobienstwo ze zupelnie bezobjawowa osoba bedzie wogle w jakis sposob.
Barbara 😳🙂�...
11 miesięcy temu
Wieczorna nuda? Mogę polecić fajną stronkę z najnowszymi filmami online same hity na wieczór jak znalazł proszę https://ô.cc/Filmy.Online
Miki
11 miesięcy temu
ALE GŁUPOTA !!!!!!!!!!!!!!!!!!
Uko
11 miesięcy temu
Kiedyś puściłem bąka w tramwaju, popłoch był że hej ...
ANTYsystemowy
11 miesięcy temu
Przestańcie już pieprz...zwykły wirus grypy przerobiony na masowego zabojce ludzkości...według tych naukowców to do dnia dzisiejszego powinno zostać na tej planecie już tylko ok 60 % populacji ;)
kloss88
11 miesięcy temu
a ja w pelnym ludzi autobusie puscilem baka i na nastepnym przystanku mialem juz caly autobus tylko dla siebie byl poprostu pusty nawet kirowcy juz nie bylo
Ruzga
11 miesięcy temu
Urocze są wnioski wielkich odkrywców teorii spiskowych. Karmieni pseudonaukowymi i absurdalnie interpretowanymi informacjami w formie przyswajalnej dla niezbyt rozumnych papki. Dzięki tej papce udaje się naszym odkrywcom wejść w strefę komfortu bo czują się dzięki temu bezpiecznie. Na pewno przecież mają rację bo sami ten wielki spisek swoimi rozumkami rozpracowali:). Potem wypierają cokolwiek może ich z poczucia bezpieczeństwa wyprowadzić wiec negują nawet najbardziej niepodważalne faktu przeczące ich odkryciu.
bDTCHaGz
Anna
11 miesięcy temu
to samo ze zwykłym przeziębieniem
Tauryna
11 miesięcy temu
Dobra. A co jeśli ktoś wejdzie do autobusu i puści gazy,bąka?czy osoba w masce nie poczuje woni? Czy cząsteczki gazu nie przenikną przez maskę?
ewa
11 miesięcy temu
Morał taki przestańcie oddychać jak wsiadacie do autobusu ???
jarosław
11 miesięcy temu
przestańcie straszyć ludzi jakoś zmarłych jest mniej niż w tzw. normalnym czasie.
jarosław
11 miesięcy temu
przestańcie straszyć ludzi jakoś zmarłych jest mniej niż w tzw. normalnym czasie.
srtef
11 miesięcy temu
a u nas połowa nie nosi maseczek w sklepach czy innych zamknietych pomieszczeniach bo im sie nie chce
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić