aktualizacja 

Masz czas do 30 czerwca. Zapomnisz? Będzie kara

77

Do 30 czerwca trzeba spełnić ważny obowiązek. Właściciel lub zarządca każdego budynku czy też lokalu powinien zgłosić do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, jakie jest w nim źródło ciepła. Chodzi zarówno o ogrzewanie, jak i podgrzewanie ciepłej wody.

Masz czas do 30 czerwca. Zapomnisz? Będzie kara
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay)

Czasu na wywiązanie z tego obowiązku nie zostało zbyt wiele. "Mimo to, jak wynika ze statystyk Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, wciąż ponad połowa budynków i lokali nie została zarejestrowana w tej ewidencji (do 13 czerwca było to 58 proc.)" - podano na portalu samorządowym.

Według GINB ma to wynikać m.in. z faktu, że niektóre urzędy gmin nie nadążają z wprowadzaniem złożonych przez właścicieli lub zarządców budynków deklaracji (o źródle ciepła) do bazy CEEB - dodano.

Niezłożenie deklaracji dot. ogrzewania będzie się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Chodzi o karę grzywny do 500 zł. Jeśli sprawa trafi do sądu, to należy się liczyć z sankcją nawet do 5 tys. zł.

Jak złożyć deklarację?

Najczęściej wybieraną formą składania deklaracji jest ta papierowa, która przekazywana jest przez gminy.

Deklarację można wypełnić jednak również on-line - za pośrednictwem strony Głównego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Termin złożenia tych oświadczeń mija 30 czerwca, ale samorządy będą miały jeszcze pół roku na wprowadzenie danych do CEEB.

Dopiero z końcem roku będziemy znali faktyczną liczbę złożonych deklaracji - przekazała Dorota Cabańska, p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, cytowana przez money.pl.
Zobacz także: Pieniądze to temat tabu w rodzinach. Adam Bodnar mówi, jak się zabezpieczyć
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić