Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Mr. Goxx nie żyje. Zawstydził inwestorów "handlem" kryptowalutami

4
Podziel się:

Niewielu inwestorów może liczyć po śmierci na artykuły w znanych dziennikach. A stało się to w przypadku chomika z Niemiec. Mr. Goxx żył w specjalnej klatce, która na podstawie jego dziennej aktywności wskazywała zagrania na giełdzie kryptowalut. Okazało się, że w kilka miesięcy słodki gryzoń osiągnąć zysk na poziomie 20 proc. Nie jeden pan pod krawatem może zazdrościć takiego wyniku.

Mr. Goxx nie żyje. Zawstydził inwestorów "handlem" kryptowalutami
Słynny chomik-inwestor Mr. Goxx nie żyje (Twitter, @mrgoxx)

Były czasy, gdy hitem inwestycyjnym ogłaszano akcje, złoto, waluty. Ostatnio rekordy popularności, także wśród ludzi niezwiązanych z rynkami finansowymi, biją kryptowaluty. Najbardziej popularna wirtualna waluta o nazwie bitcoin w 10 lat zwiększyła swoją wartość z 1 zł do obecnych 227 tys. zł!

Nie oznacza to jednak, że wystarczy kupić byle kryptowalutę, odczekać jakiś czas i cieszyć się z zysku. W tym roku można było nieźle zarobić, ale i dużo stracić. Wartość bitcoina wahała się od 100 do 270 tys. zł.

Tegoroczne notowania bitcoina (w złotych)

Każdego dnia mądre głowy i zwykli ryzykanci na całym świecie próbują odkryć tajemnicę skutecznego inwestowania w kryptowaluty. Tym bardziej że większość osób, które pakuje w to swoje pieniądze, nawet do końca nie wie, co to są kryptowaluty.

Zobacz także: Czy warto inwestować w kryptowaluty? Wiele zastrzeżeń

Mr. Goxx zawstydził inwestorów

Pytanie tylko, czy trzeba to wiedzieć, żeby zarabiać pieniądze? Przykład słynnego chomika Mr. Goxx pokazuje, że nie. Choć niektórzy wolą wierzyć, że był to wyjątkowo inteligentny gryzoń. Sympatyczny zwierz w pięć miesięcy zarobił na kryptowalutach 20 proc.

Jego "finansowa kariera" zaczęła się 12 czerwca. Niestety szybko się skończyła. Twitterowe konto chomika, którego inwestycyjne zagrania śledziło 18,5 tys. użytkowników, poinformowało o jego śmierci.

Co ciekawe, smutne informacje na temat chomika przekazały wielkie, światowe portale. Nie tylko ekonomiczne i specjalizujące się w tematyce kryptowalut. Mowa o brytyjskim BBC, New York Post, Suddeutsche Zeitung czy Fortune.

O chomiku zrobiło się głośno dzięki dwóm Niemcom, którzy postanowili przeprowadzić eksperyment z udziałem gryzonia. Chcieli udowodnić, że sukces na rynku kryptowalut jest przypadkowy. Podobne próby były podejmowane w przeszłości m.in. z szympansami, które miały decydować o tym, w akcje których spółek warto inwestować (oczywiście małpy miały lepsze wyniki od większości profesjonalnych inwestorów).

Mr. Goxx miał swoje biuro

Na twitterowym koncie chomika regularnie pojawiały się wpisy, informujące o tym, po jakiej cenie i jaką kryptowalutę chomik "zalecał" kupować lub sprzedać. Decydował o tym przy pomocy specjalnie stworzonej dla niego klatki.

Chomik podejmował decyzje, uruchamiając "koło intencji". Wybierał kryptowalutę, a następnie wchodził do tunelu o nazwie "kup" lub "sprzedaj". Po przebiegnięciu przez tunel, elektroniczny system dokonywał transakcji zgodnie z życzeniem - opisuje cały proces BBC.

Mr. Goxx miał nawet w klatce swoje biurko. Mógł się poczuć jak prawdziwy makler giełdowy, a nawet Wilk z Wall Street.

Wygląda na to, że większość ludzi z naszego pokolenia nie widzi innej szansy niż rzucenie dużej części swoich oszczędności na rynek kryptowalut, nie mając pojęcia, co się tam dzieje - podsumowywali jeszcze we wrześniu twórcy eksperymentu, cytowani przez BBC.

Żartowali, że ich chomik byłby w stanie podejmować mądrzejsze decyzje inwestycyjne niż ludzie. Historia pokazała, że to prawda.

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF), która w Polsce reguluje rynek finansowy, wielokrotnie ostrzegała przez lokowaniem pieniędzy w kryptowaluty. Urzędnicy wskazywali na to, że ich wartość w krótkim czasie ulega bardzo dużym wahaniom. W przypadku mniej zorientowanych osób jest duże ryzyko poniesienia straty. A nawet utraty wszystkich zainwestowanych pieniędzy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(4)
Cze
2 miesiące temu
To dobitnie świadczy o wymaganym poziomie wiedzy u umiejętności aby móc pracować w szklanych biurowcach i zarabiać na spekulacji giełdowej :/ Trudno sobie wyobrazić, żeby chomik mógł bezpiecznie poprowadzić ciężarówkę, pociąg lub miejski autobus, żeby mógł przeprowadzić instalację elektryczną (mógłby ją za to przegryźć), coś zespawać, nauczyć dzieci pisać i czytać, udzielić pomocy medycznej, zapewnić ludziom żywność lub wodę pitną. Słowem, średnio rozgarnięty chomik jest w stanie zastąpić najwyższej klasy pracownika biurowego, ale w żadnym razie nie zastąpi nawet ostatniego robola odśnieżającego zimą ulicę, bez którego społeczeństwo i gospodarka nie przetrwa nawet miesiąca. To, że ktoś tak bezużyteczny i szkodliwy jak makler giełdowy zarabia wielokrotnie więcej niż kierowca, spawacz, elektryk czy nauczyciel, dobitnie pokazuje w jak patologicznym i niesprawiedliwym systemie ekonomiczno-społecznym funkcjonujemy.
weterynarz ci...
2 miesiące temu
Jak przyjdzie Urząd Skarbowy ... to wskażę chomika w klatce :To był on, a nie ja!!"
Wyga
2 miesiące temu
Od dawna wiadomo że na mocno zmiennych rynkach np cable czyli para funt/usd albo właśnie bitcoin najlepiej było by grać rzucając monetą. Większość grających ma ten problem, że kieruje się emocjami.
Włodzio
2 miesiące temu
Pisać takie głupoty w XXI wieku to zgroza
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić