Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
GGG
|

Najbardziej dochodowy biznes w Tatrach. Kwoty przyprawiają o zawrót głowy

55
Podziel się

W Tatrach parkingi wyrastają niczym grzyby po deszczu. Okazuje się, że płatne miejsca do parkowania przynoszą większe dochody od niejednego hotelu, czy restauracji.

Najbardziej dochodowy biznes w Tatrach. Kwoty przyprawiają o zawrót głowy
Parking pod Tatrami przynosi kokosy (zdjęcie ilustracyjne) (Wikimedia Commons)

Wypoczynek w Tatrach od zawsze cieszył się ogromną popularnością. Utrudnienia komunikacyjne w postaci zmniejszonego ruchu kolejowego na trasie Zakopane - Kraków, czy słabo rozwinięta komunikacja miejska skłaniają wielu do przyjazdu samochodem. Problem pojawia się jednak po dotarciu autem na szlak. To właśnie wtedy trzeba znaleźć parking, z którego po pozostawieniu auta będzie można wyruszyć w góry.

Ciągłe zapotrzebowanie na parkingi wygenerowało spory wzrost ich popularności. Pomimo wysokich kosztów dzierżawy terenu co roku pojawiają się nowe, płatne miejsca do parkowania dla turystów. Samochodów przyjeżdżających w Tatry jest na tyle dużo, że większość miejsc jest ciągle zajęta. Opłaty za parkowanie nie należą do najmniejszych, co generuje gigantyczne przychody dla właścicieli tych biznesów.

Parkingi w Tatrach to prawdziwe żyły złota. Jak informuje portal natemat.pl miasto Zakopane tylko na dwóch miesiącach wakacyjnych wzbogaciło się o ponad 1 mln zł. Warto zwrócić uwagę na fakt, że przychody były znacznie wyższe, jednak parkometry są wyłączone w niedziele i święta. Koszt zostawienia pojazdu na miejskim parkingu rozpoczyna się od 1 zł za 30 min parkowania i 3 zł za pierwszą godzinę.

Prywatne parkingi najdroższe

Absolutnymi rekordzistami cen są jednak prywatne parkingi. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się zwłaszcza te umiejscowione przy wejściach do tatrzańskich dolin. W większości tego typu miejsc opłata wynosi 30 zł dla samochodu osobowego i 60 zł dla autokaru. Drożej jest na Palenicy Białczańskiej i Łysej Polanie, skąd zaczyna się szlak prowadzący do Morskiego Oka. Tam trzeba zapłacić odpowiednio pięć i dziesięć złotych więcej. Miejsca sprzedają się jak świeże bułeczki w postaci specjalnych rezerwacji internetowych.

Bardzo nas cieszy to, że zniknęły korki, a ruch jest płynny. Nie ma już potrzeby stania 20, a nawet 40 minut w korku. Zakup e-biletu będzie już obowiązywać przez cały rok. Uważamy, że jest to nasz bardzo duży sukces i będziemy z całą konsekwencją kontynuować te działania – powiedział natemat.pl Szymon Ziobrowski, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Dzienne przychody z parkingów mogą przyprawiać o zawrót głowy. Tylko dwa najbardziej popularne miejsc generują razem codziennie przychód w wysokości aż 40 tysięcy złotych. Właścicieli parkingów nie odstraszają również ceny dzierżawy ziemi. Np. koszt wynajmu terenu parkingu w rejonach ronda, skąd zaczyna się droga prowadząca do Kuźnic to ponad 66 tys. zł.

Zobacz także: Ważna rozprawa TK. Kąśliwy komentarz polityka opozycji
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(55)
Ziutek
3 miesiące temu
Nigdy do Zakopanego pazerni górale...
Ziutek
3 miesiące temu
Może tak urząd skarbowy weźmie się za te prywatne P lewe wynajmowanie kwater
MSP_pol
3 miesiące temu
najwięcej przynosi podatek!, jak te parkingi są na lewo to zarabiają. Inaczej 20% od dochodu+ 23% od każdego bileciku!...nie jest to 43% czystego dochodu Państwa, ale prawie...
Roman
3 miesiące temu
Polska już jest jednym z najdroższych krajów na Świecie a będzie jeszcze drożej.
jaja
3 miesiące temu
W Łodzi, na dworcu fabrycznym 4,5 zł/h. Dworzec ma >900 miejsc parkingowych, a zajętych kilka.
Arek
3 miesiące temu
Dlaczego tylko Zakopane? Parkometry są wszędzie! Wkrótce Cała Warszawa! Trójmiasto: Gdańsk i Gdynia płatne też w Soboty i Niedziele do 8 zł za1 godz, a Sopot do 22giej! A i tak nie ma gdzie stawiać bo łatwiej Wszystkimpostawić parkometr niż zbudować parking przesiadkowy... Te Powinny być Obowiązkowe i bezpłatne w każdym mieście i atrakcji turystycznej!!!
Ann
3 miesiące temu
A w centrum Zakopanego nie lepiej.Zostawiłam samochód na płatnym parkingu w centrum koło dworca tylko na godzinę i krzyknęli 30 zł..!!ZDZIERSTWO straszne.
A na
3 miesiące temu
Słowacji są mieszkańcy milsi i nie kasują wszędzie, gdzie się tylko da...
any
3 miesiące temu
Na początku przygody z Tatrami też dawałam się naciąć na płatne parkingi. Teraz już kojarzę miejsca, w których można zostawić samochód bez opłat. Co prawda trzeba dorzucić 4 km wędrówki, co w planach na wędrowanie około 30 km niewiele zmienia. Jak ktoś naprawdę kocha góry i jedzie w góry, a nie do Zakopanego, nauczy się szukać spokojniejszych miejsc. A nawet na zatłoczonych szlakach i tak lepsza atmosfera niż w centrum Zakopanego. I widoki lepsze oczywiście.
AntyTeza
3 miesiące temu
A w Londynie parking od 6.70£ za caly dzien, 15 minut pieszo od CITY
From US
3 miesiące temu
I dobrze nie tylko Żydzi nabijają kieszenie ale i nasi górale
Juzek
3 miesiące temu
Dlatego góry omijam szerokim łukiem
ceperek
3 miesiące temu
ja akurat nie dam teraz im zarobić ;) - jedynie samym górom.
Qwerty
3 miesiące temu
No i dlatego nie odwiedzam Zakopanego
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić